Afrika Bambaataa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Afrika Bambaataa, właściwie Lance Taylor, znany również jako Kevin Donovan (ur. 17 kwietnia 1957) – amerykański muzyk, wokalista i kompozytor. W przeszłości określano go mianem Master of Records, od jego pasji – kolekcjonował płyty. Nazywany ojcem Electro Funku. Jego pseudonim pochodzi od imienia XIX-wiecznego wodza zuluskiego.

Bronx – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku oraz hrabstwo (county) w stanie Nowy Jork. Bronx położony jest w północnej części miasta, głównie na stałym lądzie, choć obejmuje swoim zasięgiem także parę mniejszych wysp.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Życiorys[ | edytuj kod]

Donovan dorastał na Bronksie, wraz z matką i wujkiem. Uważany jest za jednego z pionierów hip-hopu. Bambaata inspiracje swoje upatrywał w innej z ważnych person tamtego okresu – DJ Kool Hercu. Rozpoczął kontakty z muzyką w latach 70. XX w., będąc dyskdżokejem w jednym z klubów na Bronksie w Nowym Jorku. Własna muzykę zaczął tworzyć na początku lat 80. Jego twórczość miała przekaz – miłość, pokój, jedność oraz dobra zabawa. Bambaataa wierzył, że hip-hop pomoże zażegnać konflikty między gangami, czuł się za to odpowiedzialny, jako że sam był liderem jednego z nowojorskich gangów – The Black Spades i znał dobrze realia tego stylu życia. Jego pierwszym i największym przebojem był utwór "Planet Rock", będący połączeniem rapowania z elektronicznym brzmieniem, który przyczyniła się do rozwoju i powstania stylu tańca ulicznego zwanego electro boogie. W swej muzyce łączył wpływy takich klasyków rhythm and bluesa i funky jak James Brown, Parliament i Funkadelic oraz elektronicznego popu, w szczególności Kraftwerk. Donovan był także członkiem zespołów Time Zone i Native Tongues. Zorganizował pierwszą w historii hip-hopu trasę koncertową wraz z grupą tancerzy, różnymi artystami i DJ'ami na terenie Stanów Zjednoczonych.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

AllMusic (AMG) – baza metadanych o tematyce muzycznej, część All Media Guide. AMG zostało stworzone w 1991 przez archiwistę popkultury Michaela Erlewine’a i matematyka Vladimira Bogdanova, jako przewodnik dla konsumentów. Pierwsze materiały zostały opublikowane rok później. AMG wyprzedziło sieć WWW, będąc pierwszą stroną opartą na protokole gopher.
Native Tongues Posse (lub Native Tongues, z ang. języki ojczyste) to grupa artystów hip-hopowych, tworzących głównie w późnych latach 80. i wczesnych 90. XX wieku. Ich twórczość charakteryzuje pozytywne nastawienie do otaczającej rzeczywistości, afrocentryczne teksty, podane z humorem i podkłady muzyczne powstałe przez samplowanie głównie jazzu. Ruch został zainspirowany wcześniejszą twórczością m.in. Afrika Bambaataa i miał na celu wynieść idee świadomego hip-hopu z podziemia.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny, powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku.
James Joseph Brown (ur. 3 maja 1933 w Barnwell w Karolinie Południowej, zm. 25 grudnia 2006 w Atlancie) – amerykański wokalista, kompozytor, instrumentalista, osobowość sceniczna.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Reklama