Afeni Shakur

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Afeni Shakur

Afeni Shakur Davis, urodzona jako Alice Faye Williams (ur. 10 stycznia 1947 w Lumberton, USA, zm. 2 maja 2016 w Hrabstwie Marin, Kalifornia, USA) – afroamerykańska działaczka społeczna. Uczestniczka ruchu Czarnych Panter. Matka rapera Tupaca Shakura.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

13 września 1996, z pieniędzy zarobionych ze sprzedaży pośmiertnych płyt Tupaca, Afeni założyła „Tupac Amaru Shakur Foundation”, która oferuje programy artystyczne dla młodzieży i Amaru Entertainment. Uruchomiła również linię odzieżową „Makaveli”. W 2007 wygrała sprawę sądową z wytwórnią Death Row Records w wyniku której uzyskała prawa do 150 niepublikowanych piosenek jej syna. Była producentką wykonawczą filmu Tupac: Zmartwychwstanie. Wystąpiła także w filmach Tupac Shakur: Thug Angel 2, Beef, Beef II, Fade to Black i Baadasssss Cinema. Syn poświęcił jej utwór „Dear Mama”.

Beef II – amerykański film dokumentalny z 2004 r. w reżyserii Petera Spirera, którego premiera odbyła się 30 sierpnia 2004 roku w Stanach Zjednoczonych oraz 31 października 2005 r. w Hiszpanii. Narratorem obrazu jest aktor Keith David. Sequel filmu Beef z roku poprzedniego.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Dwukrotnie zamężna: z Lumumbą Shakurem (1968–1971) i z Mutulu Shakurem (1975–1982).

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Tupac's Mother, Afeni Shakur, Dead at 69 (ang.). billboard.com. [dostęp 2016-05-03].
  2. Afeni Shakur – Filmbweb
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Tupac Amaru Shakur (ur. 16 czerwca 1971 w Nowym Jorku, zm. 13 września 1996 w Las Vegas), znany również jako 2Pac i Makaveli – amerykański raper, poeta, aktor i aktywista społeczny. W oficjalnych dokumentach został zapisany jako Lesane Parish Crooks. Dopiero gdy jego matka, Alice Faye Williams (po ślubie Afeni Shakur) poślubiła Lumumba Abdul Shakura, otrzymał nowe imię Tupac Amaru (zob. Tupac Amaru II).
Warto wiedzieć że... beta

Beef – amerykański film dokumentalny z 2003 roku w reżyserii Petera Spirera. Premiera obrazu odbyła się w sierpniu 2003 r. w Stanach Zjednoczonych, 17 marca 2004 r. w Szwecji oraz 23 października 2004 r. w Hiszpanii. Narratorem jest aktor Ving Rhames.
Afroamerykanie (ang. African Americans, również Afro-Americans, Black Americans) – czarnoskórzy Amerykanie pochodzenia subsaharyjskiego. W głównej mierze są potomkami sprowadzanych od XVII do XIX wieku jako niewolnicza siła robocza Afrykanów, niektórzy wywodzą się z późniejszej imigracji z krajów Afryki oraz Karaibów i Ameryki Łacińskiej (gł. z Jamajki, Haiti i Dominikany).
Death Row Records – amerykańska wytwórnia płytowa założona w 1991 przez Suge Knighta i Dr. Dre. Była to część firmy Jimmy Iovine’a Interscope Records.
Partia Czarnych Panter (ang. Black Panther Party (BPP) albo Black Panther Party for Self-Defense) – radykalna amerykańska organizacja polityczna utworzona w celu ochrony czarnej mniejszości w USA i walcząca o jej prawa. Aktywna w latach 60. i 70. XX wieku.
Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Dear Mama – singel amerykańskiego rapera 2Paca promujący album pt. Me Against the World. Tekst utworu skierowany jest do matki Shakura – Afeni Shakur. Singel osiągnął wielki sukces. "Dear Mama" stał się jednym z najpopularniejszym utworów Tupaca.

Reklama