Aerosmith

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aerosmith – amerykański zespół rockowy pochodzący z Bostonu w Massachusetts i grający w charakterystycznym stylu, będącym mieszanką hard rocka i bluesa.

Nagroda Grammy w kategorii Best Rock Performance by a Duo or Group with Vocal przyznawana jest od lat 80. XX wieku. Rekordzistą tej kategorii jest zespół U2, który zdobył w sumie aż 7 statuetek.Columbia Records – najstarsza na świecie wciąż działająca firma fonograficzna, założona w 1888 roku w Stanach Zjednoczonych. Obecnie jest częścią koncernu Sony Music – jednak płyty pod szyldem Columbia Records nadal są wydawane.

Szacowany nakład ze sprzedaży wszystkich albumów zespołu na całym świecie wynosi 150 milionów egzemplarzy. Są jednym z zespołów z największą liczbą sprzedanych albumów w historii. Szacuje się, że do 2008 roku każdy z członków zarobił ponad 100 milionów dolarów.

Historia[ | edytuj kod]

Plakat promujący specjalny występ Aerosmith dla Mott the Hoople 23 września 1973 w trakcie trwania ich pierwszej trasy koncertowej
Tom Hamilton podczas występu Aerosmith w 1975 w Maple Leaf Gardens w Toronto

Zespół powstał latem 1970 w Sunapee, w stanie New Hampshire. Od jesieni działał w Bostonie. Grupę sformowali gitarzysta Joe Perry i basista Tom Hamilton po poznaniu wokalisty Stevena Tylera, perkusisty Joeya Kramera i gitarzysty Raya Tabano. Steven Tyler, zanim do składu dołączył Kramer pełnił rolę wokalisty i perkusisty. W 1971 Raya Tabano zastąpił Brad Whitford. Rok później grupa podpisała kontrakt z wytwórnią Columbia Records i 13 stycznia 1973 wypuściła swój debiutancki album – Aerosmith, który odniósł duży sukces sprzedając się w 2 milionach kopii. Po trasie koncertowej zespół nagrał swój drugi album Get Your Wings, wypuszczony w marcu 1974.

Get a Grip – jedenasty album studyjny zespołu Aerosmith. Wydany w kwietniu 1993 roku, wydany nakładem wytwórni Geffen Records. Był to ostatni album studyjny tego zespołu wydany przez tę wytwórnię.Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.

Albumem, który ugruntował pozycję Aerosmith w czołówce najlepszych zespołów rockowych był Toys in the Attic, zawierający m.in. piosenkę Sweet Emotion. Był to pierwszy utwór Aerosmith, który zajął pierwsze miejsce na prestiżowej liście radiowej Top 40. Toys in the Attic okazał się najlepiej sprzedającym się albumem Aerosmith w USA, gdzie uzyskał liczbę 8 milionów sprzedanych kopii. W tym czasie zespół rozpoczął wynajmowanie domu w Waltham, w stanie Massachusetts, który stał się miejscem nagrywania muzyki, jak i prowadzenia biznesu. Następnym albumem zespołu był Rocks wypuszczony 3 maja 1976. Szybko sprzedał się w 4 milionach kopii i uzyskał status platynowego. Rocks wraz z albumem Toys in the Attic and Rocks wszedł na listę 500 najlepszych albumów magazynu Rolling Stone. Po tym albumie zespół zagrał na kilku festiwalach i wielkich stadionach swoje własne koncerty. W 1977 zespół nagrał platynową płytę Draw the Line. W 1988 po raz pierwszy nagradza ich MTV w kategorii „Best Group Video” i „Best Stage Performance in a Video” – oba za piosenkę „Dude Looks Like a Lady”.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Harmonijka ustna to instrument muzyczny z grupy aerofonów. Dźwięk wydobywa się podczas ruchu powietrza w szczelinach, przy których znajdują się metalowe blaszki zwane stroikami (pot. języczkami), które wprawione w drgania wydają dźwięki zależne od ich długości. Harmonijka ustna była pierwszym instrumentem Jimiego Hendrixa.

W 1993 Aerosmith wydali album Get a Grip. Zawierał on takie hity jak: „Cryin’”, „Crazy” czy „Livin’ on the Edge”. Get a Grip stał się najlepiej sprzedającym albumem Aerosmith, osiągając sprzedaż w wysokości ponad 20 milionów egzemplarzy. Dwa single z tego albumu zdobyły nagrodę Grammy Awards.

Zespół wystąpił w 1994 na koncercie w Warszawie na stadionie klubu Gwardia.

Pianino – strunowy młoteczkowy (klawiszowy) instrument muzyczny ze strunami ustawionymi pionowo. Ma wiele cech wspólnych z fortepianem.Amazing – singiel amerykańskiego zespołu muzycznego Aerosmith, wydany w listopadzie 1993 i umieszczony na ich jedenastym albumie studyjnym, zatytułowanym Get a Grip. Piosenkę napisali Steven Tyler i Richie Supa, a za produkcję odpowiadał Bruce Fairbairn.

Kolejna płyta, Just Push Play, pojawiła się w sklepach w USA w marcu 2001, debiutując na 2. miejscu listy Billboardu. Miesiąc później była już platynową płytą. Był to pierwszy album Aerosmith wyprodukowany przez członków zespołu – Stevena Tylera i Joe Perry’ego.

Aerosmith w trakcie koncertu w 2003 w NFL Kickoff w Waszyngtonie.

W marcu 2004 ukazała się kolejna płyta w dorobku grupy – Honkin' on Bobo.Jest to płyta w całości bluesowa. Wśród 12 kompozycji na krążku znalazła się tylko jedna piosenka autorstwa Aerosmith, „The Grind”. Reszta to covery bluesowych klasyków.

Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii (ang. Washington, D.C. /ˈwɒʃɪŋtən ˌdiːˈsiː/, District of Columbia), potocznie nazywany Waszyngtonem lub D.C. – założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych. Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

Jesienią 2005 zespół zaprezentował album Rockin’ The Joint (Live At The Hard Rock) – zapis koncertu z klubu The Joint, w Hard Rock Hotel w Las Vegas, ze stycznia 2002. Na krążku znalazło się 11 utworów ze wszystkich okresów ponad 30-letniej kariery amerykańskich rockmanów. Najstarsze, jak „Seasons Of Wither”, pochodzą z 1974, a najmłodsze z 2001 („Light Inside”). Rok później ukazała się kompilacja największych przebojów bostońskiego kwintetu – The Very Best Of: Devil’s Got a New Disguise. Producentem The Very Best Of był Jeff Magid, a wśród 18 piosenek znalazły się m.in.: „Dude (Looks Like a Lady)”, „Love in an Elevator”, „Livin’ on the Edge”, „Cryin’”, „Jaded”, „Amazing”, „Falling in Love (Is Hard on the Knees)” oraz „I Don’t Want to Miss a Thing”.

Gitara prowadząca lub gitara solowa (ang. lead guitar lub solo guitar) jest to rola gitary w zespołach muzycznych, najczęściej rockowych, która ma zapewnić utrzymanie melodii.{{Instrument muzyczny infobox}} Nieznane pola: "muzycy" oraz "rozmiar". Banjo (bandżo) – muzyczny instrument strunowy z grupy szarpanych.

W 2017 wystąpili na koncercie w Krakowie podczas Aero-Vederci Baby! Tour.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Steven Tyler właściwie Steven Victor Tallarico (ur. 26 marca 1948 w Yonkers) – amerykański wokalista i współautor tekstów zespołu rockowego Aerosmith. Potrafi także grać na gitarze, harmonijce, pianinie, mandolinie, perkusji i banjo.
Billboard (The International Music-Record-Tape Newsweekly) – amerykański tygodnik poświęcony przemysłowi muzycznemu w Stanach Zjednoczonych.
Aero-Vederci Baby! Tour – dwudziesta siódma trasa koncertowa grupy muzycznej Aerosmith; w jej trakcie odbyły się dwadzieścia cztery koncerty.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Reklama