Aena

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aena (Aeropuertos Españoles y Navegación Aérea) – hiszpańskie przedsiębiorstwo będące własnością Skarbu Państwa, które jest właścicielem i zarządcą wszystkich hiszpańskich lotnisk. AENA jest również odpowiedzialna za kontrolę ruchu powietrznego w całej Hiszpanii. Centrala znajduje się w stolicy kraju – Madrycie. Obecnie AENA wdraża program rozbudowy swoich lotnisk: 6,2 miliarda € zostało przeznaczone na rozbudowę i częściową modernizację największego portu lotniczego w kraju Madryt-Barajas, która zakończyła się w 2006 r. Kolejne rozbudowy lotnisk prowadzone są w dalszych największych lotniskach kraju: Barcelona-El Prat, Alicante i Málaga. Do programu ekspansji włączone zostały kolejne porty lotnicze, a ich rozbudowa prowadzona będzie w stosunku do zwiększenia się popytu na transport lotniczy. AENA jest największym operatorem lotniczym na świecie, posiada swoje udziały w portach lotniczych w takich krajach jak: Meksyk, USA, Kuba, Boliwia, Szwecja, Wielka Brytania i Kolumbia. Lotniska należące do AENA charakteryzują się nowoczesną fasadą budynków oraz wszystkie dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Port lotniczy Vigo – port lotniczy położony w miejscowości Redondela, 15 km od centrum Vigo, w Galicji, w Hiszpanii. W 2005 obsłużył 1 024 419 pasażerów.Port lotniczy Reus – port lotniczy położony pomiędzy Constantí a Reus, w prowincji Tarragona, 3 km od Reus, 11 od Tarragony i ok. 100 km. na południe od Barcelony. W 2005 obsłużył około 1,4 mln pasażerów.

Największe hiszpańskie porty lotnicze należące do AENA:

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.
 1. Port lotniczy Madryt-Barajas
 2. Port lotniczy Barcelona-El Prat
 3. Port lotniczy Palma de Mallorca-Son San Juan
 4. Port lotniczy Málaga
 5. Port lotniczy Gran Canaria
 6. Port lotniczy Alicante
 7. Port lotniczy Aeropuerto de Tenerife Sur
 8. Port lotniczy Walencja
 9. Port lotniczy Lanzarote
 10. Port lotniczy Girona
 11. Port lotniczy Ibiza
 12. Port lotniczy Fuerteventura
 13. Port lotniczy Sewilla
 14. Port lotniczy Bilbao
 15. Port lotniczy Tenerife Norte
 16. Port lotniczy Menorka
 17. Port lotniczy Santiago de Compostela
 18. Port lotniczy Murcja-San Javier
 19. Port lotniczy Jerez
 20. Port lotniczy Asturia
 21. Port lotniczy Grenada-Federico García Lorca
 22. Port lotniczy Vigo
 23. Port lotniczy Reus
 24. Port lotniczy La Coruña

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. World’s largest airport operator reports (en). [dostęp 2009-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-11-22)].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna AENA.es
 • Port lotniczy Reina Sofía (hiszp.: Aeropuerto de Tenerife Sur Reina Sofía, kod IATA: TFS, kod ICAO: GCTS) – międzynarodowe lotnisko położone w południowej części Teneryfy, 71 km na południe od portu lotniczego Aeropuerto de Tenerife Norte Los Rodeos. Jest najruchliwszym portem lotniczym Teneryfy. W 2006 obsłużył 8 845 668 pasażerów.Kontrola ruchu lotniczego (ang. ATC - Air Traffic Control) – służba ustanowiona w celu zapobiegania niebezpiecznym zbliżeniom statków powietrznych ze sobą, zarówno podczas lotu jak i na lotniskach. Kontrola ruchu lotniczego ma też na celu usprawnianie i utrzymywanie uporządkowanego przepływu ruchu lotniczego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Port lotniczy Granada – port lotniczy położony 15 km na zachód od Grenady. Obsługuje prowincje Grenada i Jaén w Andaluzji. W 2005 obsłużył około 876 tys. pasażerów.
  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.
  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).
  Port lotniczy Santiago de Compostela – port lotniczy położony 15 km na północny wschód od Santiago de Compostela. Jest jednym z największych portów lotniczych Galicji. W 2006 obsłużył 1 994 519 pasażerów.
  Port lotniczy Menorka (hiszp.: Aeropuerto de Menorca, kod IATA: MAH, kod ICAO: LEMH) - lotnisko znajdujące się w miejscowości Maó na Balearach, 11 km od miasta Minorka. Lotnisko Menorca zalicza się do jednego z mniejszych lotnisk Hiszpanii, szczególnie ruchliwe w okresie letnim. Wszystkie loty pasażerskie obsługiwane są przez jeden terminal.
  Port lotniczy La Coruña (hiszp.: Aeropuerto de A Coruña, kod IATA: LCG, kod ICAO: LECO) - lotnisko znajdujące się 8 kilometrów od centrum miasta A Coruña w północno-zachodniej Hiszpanii. Dojazd do lotniska zapewnia autostrada Autopista del Atlántico, która łączy A Coruña z Santiago de Compostela Pontevedra, Vigo i Tui w Culleredo z bezpośrednim zjazdem na lotnisko. Lotnisko obsługuje przede wszystkim tanie linie lotnicze, oferujące stąd stąd głównie loty międzynarodowe oraz linie Vueling. Przejazd pomiędzy lotniskiem a centrum La Coruñi zapewniają autobusy firmy ASICASA, a przejazd trwa 25 minut. W listopadzie 2010 r. oddany został do dyspozycji nowy parking przed terminalem lotniczym.
  Kolumbia (hiszp. Colombia, Republika Kolumbii – República de Colombia) – państwo w północno-zachodniej części Ameryki Południowej leżące nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym.

  Reklama