Aelia Eufemia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aelia Marcia Euphemia – jedyna córka cesarza rzymskiego Marcjana, żona cesarza Antemiusza.

Zeno, Imperator Caesar Flavius Zeno Augustus, Tarasicodissa, Trascalissaeus (ur. ok. 425, zm. 9 kwietnia 491) – cesarz wschodniorzymski od 9 lutego 474 do 9 kwietnia 491. Był zięciem cesarza Leona I, mężem jego córki Ariadny.Dalmacja (chorw. Dalmacija, wł. Dalmazia, serb. Далмација) – kraina historyczna w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie oraz Czarnogórze na wschodnim wybrzeżu Adriatyku.

Marcja Eufemia była jedyną znaną córką cesarza Marcjana. Tożsamość jej matki pozostaje nieznana, ale jej macochą była Aelia Pulcheria, starsza siostra cesarza Teodozjusza II. Małżeństwo Marcjana i Pulcherii było czysto polityczne i Marcja Eufemia nie doczekała się przyrodniego rodzeństwa. Około 453 Marcja Eufemia poślubiła Antemiusza, syna Prokopiusza i dowódcę rzymskiego. Doczekała się z mężem pięciorga dzieci:

Libiusz Sewer, Libius Severus (rok urodzenia nieznany, zm. 14 listopada 465) - cesarz zachodniorzymski w latach 461-465, po śmierci cesarza Majoriana. Był władcą z woli wodza germańskiego Rycymera, który faktycznie rządził Rzymem. Nie został uznamy ani przez cesarza bizantyjskiego, ani przez część swoich poddanych. Jego władztwo obejmowało jedynie Italię, Sycylię i część krajów alpejskich. Cesarstwo było atakowane przez Alanów, Sasów i Wandalów.Prokopiusz Antemiusz, Procopius Anthemius (ok. 420 r. - zm. 11 lipca 472 r. w Rzymie) – cesarz zachodniorzymski od 12 kwietnia 467 do 11 lipca 472 roku n.e. Jego żoną była Eufemia - jedyna córka cesarza Marcjana.
 • córki Alipii, żony Rycymera,
 • Anthemiolusa (ur. po 453 – zm. 471),
 • Marcjana (ur. przed 469 – zm. 484), męża Leoncji (córki Leona I),
 • Prokopiusza Antemiusza,
 • Romulusa.
 • W styczniu 457 zmarł ojciec Marcji Eufemii. Marcjan został cesarzem dzięki małżeństwu z Pulcherią, a Eufemia, która była jego córką z pierwszego małżeństwa nie mogła być brana pod uwagę jako jego następczyni. Razem ze śmiercią Marcjana wygasła dynastia teodozjańska, a Eufemia przestała należeć do rodziny cesarskiej. 7 lutego 457 na cesarza koronowano Leona I (po raz pierwszy koronacji dokonał patriarcha Konstantynopola, Anatolij). Antemiusz w dalszym ciągu pozostał magister militum armii rzymskiej. W 465 zmarł cesarz rzymski – Libiusz Sewer i od tego czasu tron Rzymu pozostał wolny. Leon I wybrał Antemiusza, aby objął władzę w zachodniej części cesarstwa. Antemiusz pojechał do Rzymu z armią pod dowództwem Marcellinusa, magister militum Dalmacji. Został koronowany na cesarza 12 kwietnia 467.

  Leon I Makelles (Imperator Caesar Flavius Valerius Leo Augustus, ur. ok. 401 w Tracji, zm. 18 stycznia 474), cesarz wschodniorzymski od 457.Izauria (gr. Ἰσαυρία) – starożytna kraina w południowej Azji Mniejszej. Obecnie jej większość leży w granicy tureckiej gminy Bozkır w prowincji Konya.

  W latach 471472 Rzym był oblegany przez Rycymera, zięcia Marcji Eufemii i Antemiusza. Miasto ostatecznie upadło, a Antemiusz, który był wśród obrońców został rozpoznany i zabity przez Gundobada. Nie wiadomo, czy Marcja Eufemia przeżyła męża, czy również zginęła – jej losy pozostają nieznane. W latach 478479 Marcjan i Leoncja poprowadzili rewoltę przeciwko Zenonowi, ale ponieśli klęskę i zostali wygnani na Izaurię.

  12 kwietnia jest 102. (w latach przestępnych 103.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 263 dni. Rycymer (łac. Flavius Ricimer, ok. 405 - zm. 18 sierpnia 472) - wódz rzymski. Magister militum cesarstwa zachodniorzymskiego w latach 456-472 i patrycjusz.
  Reklama