Advanced Systems Format

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Advanced Systems Format (ASF; dawniej Advanced Streaming Format) – kontener multimedialny stworzony przez Microsoft na potrzeby platformy Windows Media.

Kontener multimedialny, zasobnik dla wielu strumieni obrazów, audio/wideo, napisów, informacji o rozdziałach i metadanych (które umożliwiają ich poprawne wyświetlenie lub synchronizację w celu ich jednoczesnego odtworzenia), pozwalający na przechowywanie kompletnego materiału multimedialnego (obrazów, dźwięku lub filmu) w jednym pliku.Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone.

Format ASF wykorzystywany jest najczęściej do przechowywania strumieni danych zakodowanych za pomocą Windows Media Audio (WMA) lub Windows Media Video (WMV).

ASF jest objęty patentem i według obowiązującej licencji nie jest możliwa konwersja plików ASF do innego formatu. Dodatkowo w związku z restrykcjami patentowymi, użytkownicy innych systemów operacyjnych niż Windows nie mogą odtwarzać tych plików.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Microsoft: Registration of MIME media type application/vnd.ms-asf (ang.). IANA.org, 1997. [dostęp 2017-11-17].
  2. Advogato: Microsoft patents ASF media file format, stops reverse engineering, www.advogato.org [dostęp 2017-11-21] (ang.).

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Specyfikacja formatu ASF
  • IANA (ang. Internet Assigned Numbers Authority) to organizacja, która wyłoniła się z Internet Engineering Task Force w celu zaprowadzenia porządku w nazwach domen i adresach IP komputerów przyłączonych do Internetu.
    Reklama