• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Advanced Encryption Standard  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Pentium M to 32 bitowy mikroprocesor należący do rodziny x86 zaprojektowany i produkowany przez firmę Intel, zadebiutował w marcu 2003 roku. Pentium M był oryginalnie przeznaczony wyłącznie do użytku w komputerach przenośnych, nazwa kodowa pierwszego modelu to „Banias”. Wszystkie nazwy Pentium M pochodzą od nazw miejsc w Izraelu, gdzie mieści się zespół, który go zaprojektował.National Institute of Standards and Technology (ang. Narodowy Instytut Standaryzacji i Technologii) to amerykańska agencja federalna spełniająca funkcję analogiczną do Głównego Urzędu Miar. W latach 1901 - 1988 nosił nazwę National Bureau of Standards (ang. Narodowe Biuro Standaryzacji). Główna siedziba znajduje się w Gaithersburg w stanie Maryland. Bezpośredni nadzór nad agencją sprawuje Departament Handlu Stanów Zjednoczonych (Department of Commerce).

  Advanced Encryption Standard (krócej AES, nazwa oryginalna: Rijndael) – symetryczny szyfr blokowy przyjęty przez NIST jako standard FIPS-197 w wyniku konkursu ogłoszonego w 1997 roku. W 2001 roku został przyjęty jako standard.

  AES jest oparty na algorytmie Rijndaela, którego autorami są belgijscy kryptografowie, Joan Daemen i Vincent Rijmen. Zaprezentowali oni swoją propozycję szyfru Instytucji NIST w ramach ogłoszonego konkursu. Rijndael jest rodziną szyfrów o różnych długościach klucza oraz różnych wielkościach bloków.

  W przypadku AES-a, NIST wybrał trzy algorytmy z rodziny Rijndaela, z których każdy miał tę samą wielkość bloku (128 bitów), ale miały różne długości klucza: 128, 192 i 256 bitów.

  Twofish – symetryczny, blokowy algorytm szyfrujący operujący na blokach danych o długości 128 bitów i wykorzystujący klucze o długościach od 128 do 256 bitów, przy czym najczęściej stosowane są klucze o długościach 128, 192 oraz 256 bitów. Algorytm składa się z 16 rund, a do obliczeń w każdej rundzie wykorzystuje tzw. sieć Feistela.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  AES został przyjęty przez rząd amerykański i obecnie jest używany na całym świecie. Jest on następcą algorytmu DES, opracowanego w 1977. AES jest szyfrem symetrycznym, tzn. do szyfrowania i do odszyfrowywania wykorzystywany jest ten sam klucz.

  W Stanach Zjednoczonych, AES został ogłoszony przez NIST jako PUB 197 (FIPS 197) 26 listopada 2001; przed tym wydarzeniem co 5 lat odbywały się procesy normalizacji, w trakcie których piętnaście różnych rozwiązań było prezentowanych i ulepszanych.

  AES stał się standardem rządu federalnego 26 maja 2002, gdy został zaaprobowany przez Sekretarza Handlu. Szyfr ten jest dostępny w wielu różnych pakietach. Ponadto jest pierwszym (i jedynym) dostępnym publicznie szyfrem, który był zatwierdzony i wykorzystywany przez NSA do ochrony ściśle tajnych informacji. Nazwa Rijndael jest kombinacją nazwisk twórców szyfru.

  Karta elektroniczna, karta chipowa (ang. smart card) — uniwersalny nośnik danych w postaci karty wykonanej z plastiku z umieszczonym na niej (lub wewnątrz niej) jednym lub kilkoma układami scalonymi (chip), które pozwalają na ochronę procesu logowania użytkownika, kontrolę dostępu i zawartych na niej danych. Może być odczytywana za pomocą urządzeń automatycznych, np. przy zawieraniu i rozliczaniu transakcji finansowych oraz w kasach cyfrowych. Karty elektroniczne mają rozmiar zgodny z formatem ID-1 (85,60 mm × 53,98 mm) określony normą ISO/IEC 7810 tak jak tradycyjne karty kredytowe z paskiem magnetycznym. Często posiadają również taki pasek i mogą być odczytywane w urządzeniach nie obsługujących kart elektronicznych. Karty elektroniczne dzielimy na stykowe (zgodne z ISO-7816) i bezstykowe. Karty bezstykowe komunikują się z czytnikiem za pomocą fal elektromagnetycznych na różnych częstotliwościach nośnych (np. 125kHz, 13,56MHz). Podstawowymi standardami dotyczącymi kart bezstykowych są: ISO/IEC 14443 dla kart zbliżeniowych (ang. proximity cards) o zasięgu do 10 cm oraz ISO/IEC 15693 dla kart dystansowych (ang. vicinity cards) o zasięgu maksymalnym do 1 m.Kryptoanaliza liniowa - wprowadzona przez M. Matsui, polega na aproksymacji szyfru za pomocą liniowej funkcji boolowskiej. Na podstawie tej aproksymacji, przy znajomości par tekst jawny - szyfrogram, możliwe jest znalezienie bitów klucza.

  Standardy[ | edytuj kod]

  AES jest zdefiniowany w standardach:

 • FIPS PUB 197: Advanced Encryption Standard (AES) (ogłoszony 26 listopada 2001.)
 • ISO/IEC 18033-3: Information technology — Security techniques — Encryption algorithms — Part 3: Block ciphers


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Sekretarz handlu Stanów Zjednoczonych (ang. United States Secretary of Commerce) – pozycja w gabinecie prezydenta Stanów Zjednoczonych. Sekretarz handlu stoi na czele Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych, którego misją jest rozwój i promocja handlu krajowego i zagranicznego. W gabinecie Baracka Obamy od 2009 roku stanowisko to piastuje Gary Locke.
  Pentium Pro to mikroprocesor szóstej generacji należący do rodziny x86, zaprojektowany i produkowany przez firmę Intel.
  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.
  Federal Information Processing Standard (w skrócie FIPS, pl. Federalny standard przetwarzania informacji) to publicznie ogłaszane standardy federalnego rządu Stanów Zjednoczonych, z których korzystają cywilne agencje rządowe. Organizacją odpowiedzialną za ustalanie standardów FIPS jest Narodowy Instytut Standaryzacji i Technologii.
  Vincent Rijmen (ur. 16 października 1970 w Leuven) – belgijski kryptograf, współtwórca standardu szyfrowania Rijndael (AES). Stworzył również funkcję hashującą Whirlpool.
  Klucz – w kryptografii informacja umożliwiająca wykonywanie pewnej czynności kryptograficznej – szyfrowania, deszyfrowania, podpisywania, weryfikacji podpisu itp.
  Operator bitowy w programowaniu – operator dostępny w określonym języku programowania (a także w innych językach komputerowych), który, działając na podanych argumentach, realizuje podstawowe operacje algebry Boole’a na pojedynczych bitach lub każdej parze odpowiadających sobie bitów pobieranych z tych samych pozycji dwóch argumentów operatora oraz operacje przesunięć lub obrotów bitowych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.