Adult contemporary

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Adult contemporary (AC) – nazwa gatunku muzycznego i formatu radiowego, której grupą docelową formatu są głównie kobiety i mężczyźni w wieku 30–54 lat.

Hot Adult Contemporary Recurrents – jedna z wielu list przebojów regularnie opracowywanych przez amerykański magazyn muzyczny Billboard. W notowaniu uwzględniane są piosenki z zestawienia Hot Adult Contemporary Tracks (zob. hot adult contemporary), które spełnią jeden z trzech warunków: spadną poza pierwszą piątkę po 52 tygodniach, spadną poza pierwszą dziesiątkę po 26 tygodniach lub spadną poza pierwszą 15 po 20 tygodniach. W tej sytuacji single przestają być klasyfikowane na Hot Adult Contemporary Tracks, a zaczynają na Hot Adult Contemporary Recurrents.Olivia Newton-John OBE (ur. 26 września 1948 w Cambridge w Anglii) – australijska piosenkarka i aktorka, wnuczka Maxa Borna ze strony matki. Jej ojciec Brian Newton-John był oficerem MI6 i brał udział w pracach nad Enigmą oraz aresztował Rudolfa Hessa. Wyemigrowała z rodziną do Australii w 1954, z uwagi na pracę ojca jako profesora jęz. niemieckiego na uniwersytecie w Melbourne.

Charakterystyka[ | edytuj kod]

Format AC prezentuje muzykę z różnych gatunków od lat 70. po współczesne, przy czym zupełnie unika agresywnej muzyki (np. hard rocka, heavy metalu czy hip-hopu), muzyki adresowanej głównie do młodzieży i nastolatków, a także muzyki techno i dance.

Madonna, właśc. Madonna Louise Veronica Ciccone (ur. 16 sierpnia 1958 w Bay City) – amerykańska artystka, przede wszystkim piosenkarka (głównie popowa i taneczna), ale także autorka i producentka muzyki, tancerka, osobowość filmowa (aktorka, reżyserka, scenarzystka, producentka), pisarka, projektantka ubrań, przedsiębiorca i filantrop. Pod koniec lat 70. przeniosła się z rodzinnego miasta do Nowego Jorku w celu rozpoczęcia kariery tancerki nowoczesnej, jednak tam ukierunkowała się na muzykę. Początkowo grała w zespołach, a potem rozpoczęła karierę solową, w 1983 roku wydając debiutancki album Madonna. Kolejne jej płyty spotykały się z olbrzymim sukcesem komercyjnym i wysokimi wynikami sprzedaży, a single stawały się przebojami. Artystka wpłynęła nie tylko na rozwój muzyki popowej, ale i mody oraz pojęć koncertu i teledysku, stając się ikoną popkultury; zasłynęła ze skandali na tle seksualnym i religijnym. Upowszechniła model piosenkarki łączącej muzykę z wizerunkiem scenicznym oraz gwiazdy-businesswoman. Jej kariera i sukcesy trwają nieprzerwanie do dziś, a sama Madonna nazywana jest „królową popu”.Grupa docelowa- (ang. target group) – grupa, do której skierowany jest komunikat, reklama, produkt. Szczególnie w reklamie ważne jest dobre określenie grupy docelowej.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Easy listening (ang. łatwe słuchanie) – powstały w połowie XX wieku gatunek muzyczny, wywodzący się z popu, soulu, swingu i jazzu, często zawiera elementy world music. Charakteryzuje się optymistyczną i "chwytliwą" melodią z elementami tanecznymi, a także prostymi tekstami. Jest wykonywany na fortepianie lub pianinie i instrumentach etnicznych, którym towarzyszy śpiew. Gatunkiem, który wyewoluował bezpośrednio z niego jest lounge music.
Polskie Radio Program I (Jedynka, Radiowa Jedynka, Pierwszy Program Polskiego Radia, Program Pierwszy Polskiego Radia, oficjalny skrót PR1) – ogólnopolska, całodobowa, publiczna polska stacja radiowa, będąca częścią spółki akcyjnej Polskie Radio. Regularną emisję programu rozpoczęła 18 kwietnia 1926 roku.
Radio ZET – polska komercyjna stacja radiowa. Jedna z pierwszych prywatnych stacji radiowych działających w Polsce. Obecnie należy do holdingu Eurozet. Redaktorem naczelnym stacji jest Rafał Olejniczak. Obok RMF FM jest to najchętniej słuchana rozgłośnia radiowa w Polsce.
Hot adult contemporary (Hot AC) – nazwa muzycznego formatu radiowego, odmiany adult contemporary, prezentującego wybraną według określonych kryteriów muzykę z lat 90. i współczesnych.
Barry Manilow, właśc. Barry Alan Pincus (ur. 17 czerwca 1943 w Nowym Jorku) – amerykański piosenkarz i autor tekstów, najbardziej znany jako wykonawca takich utworów jak I Write the Songs, Mandy, Weekend in New England i Copacabana. Syn Harolda Pincusa i Edny Manilow; matka była Żydówką, a ojciec synem Żyda i Amerykanki irlandzkiego pochodzenia. Nazwisko matki przyjął podczas swojej bar micwy.
Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny, powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku.
"Complicated" to pierwszy singel kanadyjskiej piosenkarki Avril Lavigne z jej debiutanckiego, wydanego w 2002 roku albumu zatytułowanego Let Go, równocześnie będąc debiutanckim singlem artystki w ogóle. Piosenka jest uznawana za tzw. signature song artystki, czyli utwór, z którym jest ona najczęściej identyfikowana. Utwór dotarł na 2. pozycję listy Billboard Hot 100 oraz na 3. pozycję UK Singles Chart. Pod względem sukcesu "Complicated" jest drugim najbardziej utytułowanym singlem piosenkarki, a także jednym z bardziej utytułowanych singli z 2002 roku. Utwór uplasował się na 197. miejscu listy "The 500 Greatest Songs Since You Were Born" magazynu Blender. W 2003 roku Weird Al Yankovic wydał "A Complicated Song" parodiującą utwór Lavigne.

Reklama