Adtranz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dostarczony przez firmę pociąg typu British Rail Class 376
Wyprodukowany przez Adtranz pociąg metra berlińskiego

ADtranzniemieckie przedsiębiorstwo istniejące w latach 1996–2001, będące w tym okresie drugim co do wielkości producentem sprzętu i taboru kolejowego na świecie. Przedsiębiorstwo powstało w 1996 w wyniku połączenia kolejowych oddziałów koncernów ABB i Daimler: ABB Henschel oraz AEG Transportation. Przez trzy lata obie korporacje posiadały po połowie udziałów firmy.

Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Daimler AG (wcześniej DaimlerChrysler AG), spółka akcyjna, wytwórca samochodów osobowych oraz samochodów specjalnego użytku. Spółka powstała w 1998 roku poprzez przejęcie spółki Chrysler Corporation (USA) przez spółkę akcyjną Daimler-Benz AG (Niemcy). Jest notowana na Frankfurter Wertpapierbörse, New York Stock Exchange oraz Tokijskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W maju 2007 Daimler poinformował, że odsprzeda 80% udziałów Chryslera amerykańskiemu inwestorowi za 5,5 miliardów euro, co też stało się 14 maja 2007. Podczas zebrania akcjonariuszy ustalono powrót do nazwy Daimler AG.

W 1999 ówczesny DaimlerChrysler odkupił od ABB wszystkie udziały i stał się jedynym właścicielem Adtranz, którego nazwa została zmieniona na DaimlerChrysler Rail Systems. W 2001 przedsiębiorstwo zostało sprzedane kanadyjskiej grupie Bombardier Transportation, w strukturach której większość jej zakładów funkcjonuje do dziś.

ABB (Asea Brown Boveri Group Ltd.) – międzynarodowy koncern, działający m.in. w branży automatyki i energetyki, producent aparatury rozdzielczej wysokich, średnich i niskich napięć, transformatorów rozdzielczych, aparatury elektrycznej oraz stacji i systemów elektroenergetycznych.Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.

W Polsce Adtranz był właścicielem zakładów Pafawag we Wrocławiu, obecnie działających jako Bombardier Transportation PAFAWAG Sp. z o.o.

Głównymi produktami przedsiębiorstwa były pociągi (przeznaczone zarówno dla tradycyjnych kolei, jak i sieci metra oraz różnego rodzaju szybkich kolei miejskich), tramwaje oraz różne elementy infrastruktury kolejowej.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Historia firmy Bombardier Transportation
  • Reklama