Adriano Castello

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output table.duchowny-ksiadz td.naglowek{color:white!important;background:black!important}.mw-parser-output table.duchowny-biskup td.naglowek{color:white!important;background:#E56DC4!important}.mw-parser-output table.duchowny-patriarcha td.naglowek{color:white!important;background:#BA55D3!important}.mw-parser-output table.duchowny-kardynal td.naglowek{color:white!important;background:#FF2400!important}.mw-parser-output table.duchowny-papiez td.naglowek{color:black!important;background:gold!important}.mw-parser-output table.duchowny-cywil td.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}.mw-parser-output table.duchowny-ksiadz tr.naglowek{color:white!important;background:black!important}.mw-parser-output table.duchowny-biskup tr.naglowek{color:white!important;background:#E56DC4!important}.mw-parser-output table.duchowny-patriarcha tr.naglowek{color:white!important;background:#BA55D3!important}.mw-parser-output table.duchowny-kardynal tr.naglowek{color:white!important;background:#FF2400!important}.mw-parser-output table.duchowny-papiez tr.naglowek{color:black!important;background:gold!important}.mw-parser-output table.duchowny-cywil tr.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}

Adriano Castello (także Adriano di Castello lub Adriano Castellesi; ur. ok. 1458 w Corneto, zm. w grudniu 1521 lub styczniu 1522 w Wenecji) – włoski kardynał.

Henryk VIII (ur. 28 czerwca 1491 w Greenwich, zm. 28 stycznia 1547 w Londynie) – król Anglii (od 21 kwietnia 1509 do końca życia), lord Irlandii (1494–1542), król Irlandii (1542–1547), drugi monarcha z dynastii Tudorów (po swoim ojcu, Henryku VII). Doprowadził w latach 20. i 30. XVI wieku do rozłamu z Kościołem rzymskokatolickim oraz ustanowienia niezależnego Kościoła anglikańskiego; za jego panowania dokonano kasaty klasztorów. Zasłynął 6 małżeństwami oraz ścinaniem głów niektórych swoich małżonek.Stolica Apostolska, Stolica Święta (łac. Sancta Sedes, wł. Santa Sede) – siedziba papieży (także papiestwo, władza zwierzchnia papieża w Kościele katolickim wraz z jej instancjami wykonawczymi, stanowiąca suwerenny podmiot prawa międzynarodowego) mieszcząca się w państwie Watykan, który jest z nią połączony unią personalną i funkcjonalną i nad którym sprawuje ona wyłączne zwierzchnictwo oraz suwerenną władzę i jurysdykcję.

Życiorys[ | edytuj kod]

Był protonotariuszem apostolskim. Około 1490, został wysłany przez Innocentego VIII do Anglii, by odnowić pokój ze Szkocją. Po powrocie do Rzymu był urzędnikiem w Kamerze Apostolskiej, a następnie sekretarzem Aleksandra VI. Był ambasadorem Stolicy Apostolskiej w Anglii, a po rekomendacji króla Henryka VIII, został biskupem. 14 lutego 1502 roku został mianowany biskupem Hereford.

Cezar Borgia, właśc. Cesare Borgia (ur. 13 września 1475, zm. 12 marca 1507) – syn kardynała Rodrigo Borgii (późniejszego papieża Aleksandra VI), kardynał, później włoski polityk i kondotier, książę Romanii.Konklawe (łac. conclave, zamknięte pomieszczenie w budynku, pokój) – ogólne zgromadzenie kardynałów, zwoływane po 15, maksymalnie po 20 dniach od śmierci lub rezygnacji papieża (tyle czasu mają nieobecni kardynałowie na przybycie na spotkanie), poprzedzone okresem Sede vacante. Okres poprzedzający rozpoczęcie konklawe po śmierci papieża reguluje konstytucja Universi Dominici Gregis. Jednak w przypadku rezygnacji, papież może wydać dekret, w którym skróci obowiązek zwołania konklawe po upływie minimum 15 dni.

Na konsystorzu 31 maja 1503 roku został kreowany kardynałem. 12 czerwca został kardynałem prezbiterem San Crisogono. Według teorii niektórych historyków miał zostać otruty przez Aleksandra VI i jego syna Cezara. Jednak papież i Cezar omyłkowo wypili zatrute wino, w wyniku czego Aleksander VI zmarł. Teoria ta jest jednak mało prawdopodobna i jest odrzucana przez badaczy historii papiestwa.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Aleksander VI (łac. Alexander VI, hiszp. Rodrigo de Borja y Borja, wł. Rodrigo Borgia; ur. 1 stycznia 1431 w Xativie, zm. 18 sierpnia 1503 w Rzymie) – papież w okresie od 11 sierpnia 1492 do 18 sierpnia 1503.

Brał udział w dwóch konklawe: we wrześniu 1503 i październiku 1503. 2 sierpnia 1504 został administratorem diecezji Bath i Wells. Z funkcji tej zrezygnował 5 lipca 1518. Podczas podróży do Bolonii wraz z papieżem Juliuszem II napisał poemat pt. "Ite Julii Pont. Ro". Wkrótce potem, popadł w konflikt z papieżem i opuścił Rzym, 1 września 1507. Po śmierci Juliusza II, Castello powrócił do Rzymu i wziął udział w konklawe 1513. Wraz z kardynałami Bandinello Saulim i Alfonso Petruccim, uczestniczył w spisku przeciw Leonowi X; został schwytany, poprosił o przebaczenie i uiścił opłatę 12500 dukatów. Obawiając się śmierci, Castello uciekł z Rzymu do Wenecji i pomimo wezwania papieża nie powrócił do Wiecznego Miasta. 12 kwietnia 1518 został osądzony za niepodporządkowanie się papieżowi: został pozbawiony godności kardynalskiej i biskupstwa, a ponadto musiał sprzedać swoje posesje. Po śmierci Leona X usiłował wziąć udział w konklawe 1521–1522.

Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Został najprawdopodobniej zamordowany przez swojego służącego.

Twórczość[ | edytuj kod]

Był znanym latynistą i znawcą greki, a ponadto humanistą i pisarzem. Do ważniejszych z jego dzieł należą:

 • Venatio (1505)
 • De vera philosophia ex quatuor doctoribus ecclesiae (1507)
 • De Sermone Latino et modo Latine loquendi (1513)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Castello, Adriano di (ang.). The Cardinals of the Holy Roman Church. [dostęp 2013-04-19].
  2. Adriano Cardinal di Castello (ang.). catholic-hierarchy.org. [dostęp 2013-04-19].
  3. Ferdinand Gregorovius: History of the City of Rome in the Middle Ages. T. VII. Londyn: George Bell & Sons, 1900, s. 516-521. (ang.)
  Diecezja Bath i Wells (ang. Diocese of Bath and Wells) - diecezja Kościoła Anglii w południowo-zachodniej Anglii, w metropolii Canterbury. Diecezja została ustanowiona w roku 909 w ramach Kościoła rzymskokatolickiego. Od czasów reformacji jest diecezją anglikańską. W przełożeniu na świecki podział administracyjny, obejmuje całość hrabstwa Somerset oraz niewielką część hrabstwa Dorset.Hereford – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Herefordshire, położone w pobliżu granicy z Walią, nad rzeką Wye. Około 54 tys. mieszkańców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Bazylika św. Chryzogona w Rzymie, zwana również Bazylika św. Chryzogona na Zatybrzu (wł. Basilica di San Crisogono in Trastevere lub też San Crisogono) – rzymskokatolicki kościół tytularny w Rzymie.
  Kardynał (łac. cardinalis – główny, zasadniczy, mocno z czymś związany), formalnie - Kardynał Świętego Kościoła Rzymskiego (łac. Cardinalis Sanctae Romanae Ecclesiae ), potocznie nazywany purpuratem z racji koloru noszonego mucetu – najwyższa po papieżu godność kościelna w Kościele katolickim. Wszyscy kardynałowie razem tworzą Kolegium Kardynałów.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Kamera Apostolska (Kamera Papieska) – jedna z najstarszych dykasterii w Kurii Rzymskiej. Powołana w XI wieku do zarządzania dobrami materialnymi Stolicy Apostolskiej. Obecnie do jej zadań należy administracja dobrami i prawami doczesnymi Stolicy Apostolskiej zwłaszcza w okresie sede vacante. Pracami kamery kieruje kardynał kamerling, a zastępuje go wicekamerling (który dawniej w Państwie Kościelnym pełnił funkcję gubernatora Rzymu). W kamerze działa również siedmioosobowe Kolegium Prałatów Duchownych Kamery Apostolskiej na czele z dziekanem.
  Ferdinand Gregorovius (ur. 19 stycznia 1821 w Nidzicy, zm. 1 maja 1891 w Monachium) – niemiecki historyk specjalizujący się w dziejach średniowiecznego Rzymu.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Reklama