• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Adolf Engler

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Wrocławski (UWr) – jeden z osiemnastu państwowych uniwersytetów klasycznych w Polsce z siedzibą we Wrocławiu, kształcący na kierunkach humanistycznych i ścisłych. Powstał pierwotnie w 1702 roku jako Leopoldina, a 24 sierpnia 1945 roku został przekształcony na polską uczelnię akademicką. Uczelnia swoimi tradycjami odwołuje się do niemieckich uczelni wrocławskich oraz Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Jest jedną z najważniejszych i najstarszych uczelni we Wrocławiu, na której studiuje blisko 31,6 tysięcy studentów.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Grób Adolfa i Marie Englerów w Berlińskim Ogrodzie Botanicznym

  Adolf Engler (pełne nazwisko: Heinrich Gustav Adolf Engler, ur. 25 marca 1844 w Żaganiu, zm. 10 października 1930 w Berlinie) – niemiecki botanik, fitogeograf i systematyk.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  W 1866 uzyskał tytuł doktora na Uniwersytecie Wrocławskim, a w 1878 tytuł profesora na Uniwersytecie Kilońskim.

  Kierował Ogrodem Botanicznym we Wrocławiu, a następnie w latach 1897–1910 był odpowiedzialny za przeniesienie Berlińskiego Ogrodu Botanicznego z centrum miasta do podberlińskich miejscowości Dahlem i Lichterfelde. Ogrodem tym kierował do 1921 roku i śmierci został też w nim pochowany.

  Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie. Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Kierując ogrodem botanicznym, podejmował też wyprawy badawcze, m.in. do Chin, Japonii, Afryki i USA. Opracował własny system systematyki roślin, w XX w. powszechnie przyjęty (z pewnymi poprawkami) w krajach niemieckojęzycznych i Polsce, częściowo używany do dziś. Uważał, że filogenetyka w jego czasach była zbyt słabo rozwinięta, aby służyć jako podstawa do ustalania powiązań taksonomicznych, jego system opierał się więc głównie na kryteriach morfologicznych. Taksony, których jest autorem i które jako pierwszy opisał w sposób naukowy, są oznaczone skrótem Engl.

  Fitogeografia (geografia roślin) – dział biogeografii i botaniki (dokładniej geobotaniki) zajmujący się badaniem rozmieszczenia roślin na kuli ziemskiej i jego przyczynami.Lichterfelde - okręg (poddzielnica) Berlina, jeden z siedmiu okręgów szóstej dzielnicy Berlina - Steglitz-Zehlendorf.

  Publikacje[ | edytuj kod]

  Monografie taksonomiczne:

 • Die Natürlichen Pflanzenfamilien (wspólnie z Karlem Prantlem)
 • Das Pflanzenreich
 • Syllabus der Pflanzenfamilien
 • Monografie fitogeograficzne:

 • Vegetation der Erde
 • Die Pflanzenwelt Ost–Afrikas und der Nachbargebiete
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Friedrich Markgraf: Engler, Adolf. W: Neue deutsche Biographie. Dittel - Falck Band 4. Berlin: Duncker & Humblot, 1959, s. 532. [dostęp 30 listopada 2009]. (niem.)
  2. Richard Harder: Systematyka. W: Botanika: podręcznik dla szkół wyższych. Eduard Strasburger (red.). Wyd. 2 pol. według 28 oryg. Warszawa: PWRiL, 1967, s. 509.
  3. Internet Archive Search: Das Pflanzenreich, www.archive.org [dostęp 2017-11-21] (ang.).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • M. M. Wielki klasyfikator. „Ogród wita”, s. 3, sierpień 2006. Ogród Botaniczny we Wrocławiu (pol.). 
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Lista nazw roślin Engl.
 • Karl von Prantl ( ur. 10 września 1849 w Monachium, zm. 24 lutego 1893 we Wrocławiu) - niemiecki botanik. Wspólnie z Adolfem Englerem napisał wielotomowe dzieło Die natürlichen Pflanzenfamilien. Był profesorem Uniwersytetu Wrocławskiego oraz dyrektorem ogrodu botanicznego we Wrocławiu. Jego ojcem był filozof i filolog klasyczny Karl von Prantl.Botanika (biologia roślin; gr. botanē = zieleń, owoc, roślina) – dział biologii zajmujący się roślinami. Obejmuje całokształt wiedzy o świecie roślin i związanych z nimi zjawiskach. Szeroki zakres problematyki jest przyczyną wyodrębniania licznych, w różnym stopniu samodzielnych działów, wymagających stosowania swoistych metod i technik badawczych.
  Warto wiedzieć że... beta

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Taksonomia (gr. taksis – układ, porządek + nomos – prawo) – poddyscyplina systematyki organizmów, nauka o zasadach i metodach klasyfikowania, w szczególności o tworzeniu i opisywaniu jednostek systematycznych (taksonów) i włączaniu ich w układ kategorii taksonomicznych.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.876 sek.