• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Adobe Premiere

  Przeczytaj także...
  Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone. Adobe Photoshop – rozbudowany program graficzny przeznaczony do tworzenia i obróbki grafiki rastrowej i jednocześnie flagowy produkt firmy Adobe Systems.
  Pinnacle Studio to program komputerowy do domowej obróbki video wyprodukowany przez Pinnacle Systems Inc. Ma funkcje dodawania napisów, przejść, efektów dźwiękowych, komentarzy i efektów specjalnych. Obsługuje większość znanych formatów, wraz z HD. Ma funkcję przechwytywania filmów wideo

  Adobe Premiere Pro – aplikacja do nieliniowej obróbki (edycji) materiałów wideo (filmów, programów telewizyjnych, vlogów opracowana przez firmę Adobe Inc. Przeznaczona do zastosowań profesjonalnych. Uznawana za jeden z najlepszych i najbardziej znanych programów tego typu. Aplikacja dostępna jest wyłącznie w modelu subskrypcji jako pojedyncza aplikacja lub jako część zestawu Adobe Creative Cloud i zintegrowana z pozostałymi aplikacjami CC (m.in. After Effects, Photoshop). Istnieją wersje na platformy Microsoft Windows i OS X.

  Wideo (z łaciny "widzę") – technika elektroniczna bazująca na sekwencji nieruchomych obrazów, które mogą być nagrywane, przetwarzane, transmitowane, a następnie odtwarzane dając złudzenie ruchu. Terminem tym określa się również sekwencję obrazów zarejestrowaną na nośniku danych.Apple Inc. (wcześniej Apple Computer Inc.) NASDAQ: AAPL – amerykańska korporacja zajmująca się projektowaniem i produkcją elektroniki użytkowej, oprogramowania i komputerów osobistych z siedzibą w Cupertino w Kalifornii. Założona przez Steve’a Wozniaka – projektanta, Steve’a Jobsa i Ronalda Wayne’a. Produkty spółki to m.in.: komputery Mac, iPod, iPhone i iPad. Oprogramowanie Apple obejmuje system operacyjny OS X, przeglądarkę multimediów iTunes, pakiet oprogramowania multimedialnego i kreatywności iLife, pakiet oprogramowania biurowego iWork, profesjonalny pakiet fotografii Aperture, pakiet profesjonalnych rozwiązań wideo Final Cut Studio oraz zestaw narzędzi audio Logic Studio. Od stycznia 2010 roku firma działa poprzez 284 własnych sklepów detalicznych w dziesięciu krajach, oraz za pośrednictwem sklepu internetowego sprzedającego zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie.

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwsza wersja programu (jako Premiere 1.0) została zaprezentowana w 1991 roku, jako jeden z pierwszych programów do edycji nieliniowej wideo na komputery Mac. Wersja Premiere 1.0 na komputery z systemem operacyjnym Windows pojawiła się z dwuletnim opóźnieniem i była pozbawiona części funkcji, podczas gdy w tym samym roku dla komputerów Mac pojawiła się wersja 3.0. Po wersji Premiere 6.5 wydano Premiere Pro, dopisek miał podkreślić profesjonalne zastosowania programu. Pierwsza wersja Pro z serii 1.x została wydana w 2003 roku, oznaczana także jako Premiere 7.0. Wersja ta weszła w skład Adobe Video Collection. Od 2007 roku program wszedł w skład pakietu Adobe Creative Suite i był wydawany jako wersje CS od 3 wersji pakietu, tym samym zamiast Adobe Premiere Pro 3 pokazała się wersja Adobe Premiere Pro CS3, a od czerwca 2013 wydawany w ramach pakietu Adobe Creative Cloud oznaczany od tej pory jako Premiere Pro CC, co związane jest ze zmianą modelu biznesowego na subskrypcję.

  Final Cut Pro – profesjonalny program do nieliniowej edycji wideo opracowany przez Apple Inc.; najnowsze wersje są przeznaczone dla systemu MacOS X, gdzie konkurują przede wszystkim z oprogramowaniem Avid.Autodesk Inc. NASDAQ: ADSK – amerykańska firma zajmująca się tworzeniem oraz serwisem oprogramowania komputerowego przeznaczonego dla przedsiębiorstw produkcyjnych. Autodesk znajduje się na liście Fortune 1000 magazynu Fortune.

  Oprogramowanie alternatywne[ | edytuj kod]

 • Cinelerra-GG Infinity (Linux, open source)
 • DaVinci Resolve (Blackmagic Design)
 • Edius (Grass Valley / Technicolor)
 • Final Cut Pro (Apple)
 • Hitfilm (FxHome)
 • Lightworks (Editshare)
 • Media Composer (Avid)
 • Media100 Suite (Boris FX)
 • Pinnacle Studio (Pinnacle Systems)
 • Smoke (Autodesk)
 • Vegas Pro (Magix)
 • Video Deluxe (Magix)
 • VideoStudio Pro i Ultimate (Corel)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. What is Premiere Pro, www.agitraining.com [dostęp 2021-04-22].
  2. The Best Video Editing Software for 2021, PCMAG [dostęp 2021-04-23] (ang.).
  3. Creative Bloq Staff 15 April 2021, Best video editing software: Top tools in 2021, Creative Bloq [dostęp 2021-04-23] (ang.).
  4. Adobe Premiere Pro Review, PCMAG [dostęp 2021-04-18] (ang.).
  5. Serdar Yegulalp, Adobe Creative Suite: The history, Computerworld, 12 kwietnia 2010 [dostęp 2021-04-22] (ang.).
  6. Adobe Premiere Pro, „Adobe Wiki” [dostęp 2021-04-22] (ang.).
  7. Adobe Premiere 1.0 (Mac), WinWorld [dostęp 2021-04-18].
  8. Adobe Premiere Pro 1, Adobe Wiki [dostęp 2021-04-22] (ang.).
  9. Adobe Video Collection, Adobe Wiki [dostęp 2021-04-22] (ang.).
  10. Adobe Premiere Pro CS3, Adobe Wiki [dostęp 2021-04-22] (ang.).
  11. Adobe Premiere Version History, www.mediacollege.com [dostęp 2021-04-22].
  12. Robbie Janney, Top Alternatives to Premiere Pro in 2020 — Free and Paid, The Beat: A Blog by PremiumBeat, 4 marca 2020 [dostęp 2021-04-22] (ang.).
  Montaż nieliniowy – montaż materiału obrazowego i dźwiękowego przy użyciu komputera, umożliwiający dostęp do każdego fragmentu materiału w dowolnym momencie pracy nad nim.Magix Video deluxe (w krajach anglojęzycznych: Movie Edit Pro) – program do edycji filmów firmy Magix. Pierwsza wersja została wydana w 2001. Jest prosty w obsłudze, ale posiada wiele zaawansowanych opcji.
  Warto wiedzieć że... beta

  macOS (wymowa: mækoʊɛs, dawniej OS X, a także Mac OS X) – rodzina uniksowych systemów operacyjnych produkowanych i rozprowadzanych przez Apple Inc. Dostępny oficjalnie jedynie dla komputerów Macintosh, instalowany fabrycznie w nich od 2002 roku. 13 czerwca 2016 roku na WWDC została ogłoszona zmiana nazwy na macOS w związku z potrzebą unifikacji nazw używanych przez Apple dla swoich systemów operacyjnych (iOS, watchOS, tvOS).
  Model biznesowy – przyjęta przez firmę długookresowa metoda na powiększenie i wykorzystanie zasobów w celu przedstawienia klientom oferty przewyższającej ofertę konkurencji, przy jednoczesnym zapewnieniu organizacji dochodowości. Dobry model biznesowy ma na celu uzyskanie, a w późniejszym etapie utrzymanie, przewagi konkurencyjnej.
  Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.
  Wideoblog (ang. videoblog, vlog lub vog) – rodzaj bloga internetowego, którego zasadniczą treść stanowią pliki filmowe (VODcast) publikowane przez autora w kolejności chronologicznej. Pliki udostępniane są do odtwarzania w technologii video-streamingu lub do pobrania na komputer użytkownika – gościa i widza wideobloga. Vlogerzy publikują swoje filmy głównie w serwisie YouTube oraz Dailymotion.
  Macintosh (dla nowszych modeli przyjmuje się nazwę Mac) – komputer osobisty firmy Apple, rynkowy następca komputera o nazwie Lisa.
  Program telewizyjny – telewizyjna produkcja audiowizualna, podstawowa jednostka ramówek stacji telewizyjnych, która charakteryzuje się określonym gatunkiem telewizyjnym.
  Adobe Inc. ((/əˈdoʊbi:/) wcześniej Adobe Systems Incorporated) – amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne z siedzibą w San Jose, w stanie Kalifornia, znane z projektowania szeroko rozumianego oprogramowania graficznego dla systemów macOS i Windows. Przedsiębiorstwo założyli w roku 1982 byli pracownicy Xerox PARC, John Warnock i Charles Geschke.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.831 sek.