Adobe FreeHand

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Adobe FreeHand (dawniej Macromedia FreeHand) – program komputerowy do tworzenia statycznej grafiki wektorowej. Pierwotnie rozwijany przez firmę Aldus na licencji Altsysa. W 1994 po przejęciu Aldusa przez Adobe Systems – aby uniknąć oskarżeń antymonopolowych – odstąpiony macierzystej firmie, która została wykupiona przez Macromedia. Pliki zapisywane przez FreeHand mają rozszerzenie *.fh

CorelDRAW to sztandarowy produkt kanadyjskiej firmy Corel Corporation – pakiet programów graficznych wchodzących w skład jednego produktu, służący początkowo do obróbki grafiki wektorowej, z czasem wzbogacany o kolejne programy dotyczące różnorodnych zastosowań grafiki komputerowej.Oprogramowanie (ang. software) – całość informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów. Celem oprogramowania jest przetwarzanie danych w określonym przez twórcę zakresie. Oprogramowanie to dział informatyki. Oprogramowanie jest synonimem terminów program komputerowy oraz aplikacja, przy czym stosuje się go zazwyczaj do określania większych programów oraz ich zbiorów.

Historia[ | edytuj kod]

Aldus wydał wersje 1 – 4. Po przejęciu Altsysa przez Macromedia ukazały się wersje 5, 5.5 (tylko dla komputerów Apple) oraz wieloplatformowe 7, 8, 9, 10, 11/MX.

Program nie będzie rozwijany. Jedynym celem wykupienia Macromedii było zlikwidowanie konkurencji dla własnych produktów Adobe. Dotychczasowym użytkownikom Macromedia Freehand proponuje się przejście na Adobe Illustratora. Protesty użytkowników programu i skargi do urzędu antymonopolowego nie przyniosły rezultatu. Batalia została ostatecznie przegrana w 2011 r.

Adobe Inc. ((/əˈdoʊbi:/) wcześniej Adobe Systems Incorporated) – amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne z siedzibą w San Jose, w stanie Kalifornia, znane z projektowania szeroko rozumianego oprogramowania graficznego dla systemów macOS i Windows. Przedsiębiorstwo założyli w roku 1982 byli pracownicy Xerox PARC, John Warnock i Charles Geschke.

Wsparcie użytkownikom programu oferuje społeczność FreeHand Forum.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • CorelDraw
  • Adobe Flash
  • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Oficjalna strona Adobe FreeHand (ang.)
  • Reklama