Adobe Flash Player

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Adobe Flash Player, daw. Macromedia Flash Player, oznaczony jako Shockwave Flash (w przeglądarkach: Google Chrome, Firefox, Internet Explorer) – nieistniejąca już multimedialna wtyczka do przeglądarek internetowych i jednocześnie odtwarzacz animacji rozwijany i dystrybuowany przez firmę Adobe Inc. Flash Player był wirtualną maszyną, która uruchamiała pliki SWF tworzone za pomocą narzędzi projektowych Adobe oraz wielu innych programów firm trzecich.

HTML 5 – język wykorzystywany do tworzenia i prezentowania stron internetowych www. Jest rozwinięciem języka HTML 4 i jego XML-owej odmiany (XHTML 1), opracowywane w ramach prac grupy roboczej WHATWG (Web Hypertext Application Technology Working Group) i W3C.Apple Inc. (wcześniej Apple Computer Inc.) NASDAQ: AAPL – amerykańska korporacja zajmująca się projektowaniem i produkcją elektroniki użytkowej, oprogramowania i komputerów osobistych z siedzibą w Cupertino w Kalifornii. Założona przez Steve’a Wozniaka – projektanta, Steve’a Jobsa i Ronalda Wayne’a. Produkty spółki to m.in.: komputery Mac, iPod, iPhone i iPad. Oprogramowanie Apple obejmuje system operacyjny OS X, przeglądarkę multimediów iTunes, pakiet oprogramowania multimedialnego i kreatywności iLife, pakiet oprogramowania biurowego iWork, profesjonalny pakiet fotografii Aperture, pakiet profesjonalnych rozwiązań wideo Final Cut Studio oraz zestaw narzędzi audio Logic Studio. Od stycznia 2010 roku firma działa poprzez 284 własnych sklepów detalicznych w dziesięciu krajach, oraz za pośrednictwem sklepu internetowego sprzedającego zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie.

W lipcu 2017 roku Adobe oznajmiło, że koniec wsparcia dla Flash Playera nastąpi w 2020 roku. Adobe zaprzestał obsługi Flash Playera po 31 grudnia 2020 (data wycofania z rynku). Aby pomóc zabezpieczyć systemy użytkowników, firma Adobe blokuje uruchamianie treści Flash w programie Flash Player od 12 stycznia 2021 r. Zaleca wszystkim użytkownikom natychmiastowe odinstalowanie Flash Playera w celu ochrony ich systemów. Otwarte standardy, takie jak HTML5, WebGL i WebAssembly, przez lata nieustannie dojrzewały i służą jako realne alternatywy dla treści Flash. Główni dostawcy przeglądarek integrują te otwarte standardy ze swoimi przeglądarkami i wycofują większość innych wtyczek (takich jak Flash Player). W związku z tym oprogramowanie nie jest już dostępne.

WebAssembly (często skracany do Wasm) jest to otwarty standard przenośnego zapisu binarnego, oraz reprezentacji tekstowej w formie S-wyrażeń. Głównym założeniem języka jest udostępnianie wysoko wydajnej platformy do uruchamiania aplikacji na stronach internetowych. Standardem zajmuje się organizacja W3C ze wsparciem Mozilli, Microsoftu, Google oraz Apple. Pracę nad Wasm zostały ogłoszone w 2015 roku. W Listopadzie 2017 Mozilla ogłosiła wsparcie "dla wszystkich głównych przeglądarek". Gnash (ang. The GNU Flash Player) - projekt, którego celem jest stworzenie odtwarzacza i wtyczki do przeglądarek dla formatu SWF, który będzie wolnym oprogramowaniem. Ma on zastąpić własnościowy Adobe Flash Player.

Istnieją jednak aplikacje, które potrafią, w różnym stopniu, obsługiwać format plików stworzonych w Adobe Flash. Przykładami takich aplikacji jest Gnash, będący częścią projektu GNU oraz biblioteka języka C o nazwie ming. Internet Archive umożliwia wyświetlanie zarchiwizowanych plików flash, korzystając z oprogramowania napisanego w języku Rust. Istnieją także biblioteki Open Source w języku JavaScript, które umożliwiają odtwarzanie plików flash w przeglądarce.

Otwarte oprogramowanie (ang. open source movement, dosł. ruch otwartych źródeł) – odłam ruchu wolnego oprogramowania (ang. free software), który proponuje nazwę open source software jako alternatywną dla free software, głównie z przyczyn praktycznych, a nie filozoficznych.Internet Archive − instytucja znajdująca się na przedmieściach San Francisco (Kalifornia, Stany Zjednoczone), która zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem archiwum rozmaitych zasobów multimedialnych.

Kontrowersje[ | edytuj kod]

W kwietniu 2010 roku Steve Jobs, były prezes firmy Apple Inc., skrytykował stabilność Flash Playera, gdyż zauważył awarię komputera Mac, której przyczyną był Flash, twierdząc że Flash jest pełen błędów w działaniu.

W niektórych przeglądarkach, starsza wersja wtyczki Flash musiała być odinstalowana przed instalacją nowszej wersji. Od wersji 11.2, pojawiła się opcja automatycznej aktualizacji.

Przeglądarka internetowa lub przeglądarka WWW (ang. web browser) – program komputerowy służący do pobierania i wyświetlania stron internetowych udostępnianych przez serwery WWW, a także odtwarzania plików multimedialnych, często przy użyciu dodatkowych rozszerzeń, zwanych wtyczkami.Biblioteka (w informatyce) – zbiór klas, funkcji (i ew. innych konstrukcji programistycznych), z których korzystają różne programy.

Przypisy[ | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona Adobe Flash Player (pol.)
 • C – imperatywny, strukturalny język programowania wysokiego poziomu stworzony na początku lat siedemdziesiątych XX w. przez Dennisa Ritchiego do programowania systemów operacyjnych i innych zadań niskiego poziomu.GitHub – hostingowy serwis internetowy przeznaczony dla projektów programistycznych wykorzystujących system kontroli wersji Git. Stworzony został przy wykorzystaniu języków Ruby on Rails i Erlang. Serwis ruszył w kwietniu 2008 roku. W kwietniu 2011 ogłoszono, iż GitHub obsługuje 2 miliony repozytoriów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Adobe Inc. ((/əˈdoʊbi:/) wcześniej Adobe Systems Incorporated) – amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne z siedzibą w San Jose, w stanie Kalifornia, znane z projektowania szeroko rozumianego oprogramowania graficznego dla systemów macOS i Windows. Przedsiębiorstwo założyli w roku 1982 byli pracownicy Xerox PARC, John Warnock i Charles Geschke.
  Wtyczka (ang. plug-in, add-on) dodatkowy moduł do programu komputerowego który rozszerza możliwości wyjściowego produktu.
  SWF – format zamknięty grafiki wektorowej, stworzony dla Flasha przez Adobe (dawniej Macromedia). Pliki tego formatu są nazywane Shockwave Flash Object.
  Rust to kompilowalny język ogólnego przeznaczenia rozwijany przez Mozilla Research. Zaprojektowany z myślą aby był "bezpieczny współbieżny i praktyczny". Został zaprojektowany przez Graydon Hoare w 2006 roku, w 2009 projekt został przyjęty pod skrzydła Fundacji Mozilla. W 2010 Mozilla upubliczniła informację o języku. W 2011 roku kompilator języka, znany jako rustc, został z powodzeniem skompilowany przez samego siebie. Pierwsza numerowana wersja alfa została wydana w 2012.
  Steven Paul Jobs (ur. 24 lutego 1955 w San Francisco, zm. 5 października 2011 w Palo Alto) – współzałożyciel (wspólnie ze Steve’em Wozniakiem), prezes i przewodniczący rady nadzorczej Apple Inc.

  Reklama