Adobe Fireworks

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Adobe Fireworks (dawniej Macromedia Fireworks) – edytor grafiki wektorowej i rastrowej stworzony przez firmę Macromedia, a po jej wykupieniu przez firmę Adobe Systems rozwijany przez Adobe Systems, przeznaczony przede wszystkim dla projektantów witryn internetowych; charakterystyczną cechą programu jest ścisła współpraca z innymi aplikacjami firmy, jak Dreamweaver czy Flash – Fireworks jest częścią pakietu graficznego Creative Suite. 6 maja 2013 roku Adobe podjęło decyzję o zaprzestaniu rozwoju programu, ponieważ ma funkcjonalność taką jak Adobe Photoshop, Adobe Illustrator i Adobe Edge.

Adobe Dreamweaver (dawniej Macromedia Dreamweaver) – program komputerowy firmy Adobe (dawniej Macromedia) przeznaczony do tworzenia stron WWW. Aktualnie w sprzedaży znajdują się wersje programu na platformy Windows i Mac OS. Najnowsza wersja programu to Adobe Dreamweaver CS6, dostępna od 24 kwietnia 2012 roku.Adobe Systems Incorporated NASDAQ: ADBE – amerykańskie przedsiębiorstwo komputerowe z siedzibą w San José w Kalifornii, znane z projektowania szeroko rozumianego oprogramowania graficznego dla systemów Mac OS i Windows. Przedsiębiorstwo założyli w 1982 r. byli pracownicy Xerox PARC, John Warnock i Charles Geschke. Obecnie spółka publiczna notowana na giełdzie NASDAQ, zatrudniająca w 2004 roku ponad 4000 pracowników w 26 biurach na całym świecie.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Harrison Weber, Yes, Adobe is killing Fireworks: Only plans security updates and bug fixes, TheNextWeb, 7 maja 2013 [dostęp 2018-10-25] (ang.).

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Oficjalna strona Adobe Fireworks (pol.)
  • Macromedia – amerykańskie przedsiębiorstwo software’owe z siedzibą w San Francisco, tworząca oprogramowanie do tworzenia grafiki i budowy witryn internetowych.Grafika wektorowa (obiektowa) – jeden z dwóch podstawowych rodzajów grafiki komputerowej, w której obraz opisany jest za pomocą figur geometrycznych (w przypadku grafiki dwuwymiarowej) lub brył geometrycznych (w przypadku grafiki trójwymiarowej), umiejscowionych w matematycznie zdefiniowanym układzie współrzędnych, odpowiednio dwu- lub trójwymiarowym. Drugim z podstawowych typów grafiki komputerowej jest grafika rastrowa.
    Reklama