• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Adirondack

  Przeczytaj także...
  Mount Skylight – góra w Stanach Zjednoczonych w paśmie Adirondack. Jej wysokość wynosi 1501 m n.p.m. (United States Geological Survey podaje 1496 m n.p.m.). Jest czwartym najwyższym szczytem w Adirondack. Lake Placid – miejscowość w stanie Nowy Jork, w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Leży w hrabstwie Essex wśród gór pasma Adirondack należącego do Appalachów. Lake Placid położone jest nad jeziorem o tej samej nazwie. W pobliżu znajduje się jeszcze jedno jezioro – Mirror Lake. W 2000 roku miejscowość liczyła 2638 mieszkańców.
  Łańcuch górski – teren górski o równolegle ułożonych pasmach wraz z kotlinami i przylegającymi doń pogórzami.
  Panorama ze szczytu Mount Marcy
  Panorama ze szczytu Mount Marcy
  Adirondack
  Jezioro AuSable

  Adirondack (ang. Adirondack Mountains, Adirondacks) – łańcuch górski położony w północno-wschodniej części stanu Nowy Jork, niedaleko granicy z Kanadą. Większość pasma znajduje się w obrębie Parku Stanowego Adirondack, który zajmuje łącznie powierzchnię ponad 24 tysięcy kilometrów kwadratowych. Jest to największy obszar chroniony w Stanach Zjednoczonych, nie licząc Alaski. Jego łączna powierzchnia jest większa niż parków Yellowstone, Yosemite, Wielkiego Kanionu i Glacier razem wziętych. Park ten rozmiarem zbliżony jest więc do powierzchni całego stanu Vermont. Najwyższym szczytem tego łańcucha jest Mount Marcy, wznoszący się na wysokość 1629 m n.p.m.

  Narciarstwo alpejskie (lub narciarstwo zjazdowe) – jedna z form narciarstwa – obok narciarstwa klasycznego (biegi narciarskie i skoki narciarskie), narciarstwa dowolnego, skialpinizmu, skituringu – polegająca na zjeździe po ośnieżonym stoku górskim lub sztucznym na nartach przymocowanych do butów narciarskich za pomocą specjalnych wiązań. Może być realizowana jako rekreacja lub sport. Jest uprawiana na trasach zjazdowych, szlakach narciarskich i nartostradach lub poza trasami. Narciarz przeważnie korzysta również z kijków. Szczególnymi formami narciarstwa alpejskiego są m.in. narciarstwo telemarkowe, freeride, narciarstwo szybkie, narciarstwo ekstremalne i narciarstwo na trawie (na nartorolkach) lub igelicie.Mount Haystack (z ang. „góra stóg siana”) – trzeci najwyższy szczyt pasma Adirondack oraz stanu Nowy Jork. Wznosi się na wysokość 1512 m n.p.m. przy wybitności 252 m.

  Pasmo Adirondack jest częścią Tarczy Kanadyjskiej, a nie pobliskich Appalachów, z którymi bezpośrednio graniczy. Swe początki mają tu między innymi rzeki Hudson, Mohawk i Black a łączna długość wszystkich okolicznych rzek to ponad 2400 km (1500 mil). Znajduje się tu też ponad 2000 jezior i stawów, w tym Lake George (pow. 114 km²), Great Sacandaga (108 km²) i Tupper Lake (44 km²).

  Hudson - rzeka w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Jej długość wynosi 492 km, a powierzchnia dorzecza 35 tys km. Rzeka Hudson wypływa z obszaru wyżynno-górskiego Adirondack, w pobliżu szczytu Marcy, następnie płynie głębokim obniżeniem przez północne pasma Appalachów, po czym uchodzi do zatoki Upper New York Bay, (Ocean Atlantycki). Rzeka Hudson posiada połączenia kanałowe z systemem Wielkich Jezior (New York State Barge Canal) i Rzeką Świętego Wawrzyńca (Champlain Canal)Tarcza Kanadyjska (ang. Canadian Shield, Laurentian Shield; fr. Bouclier Canadien lub Laurentian Plateau) – rejon geologiczny i geograficzny w Ameryce Północnej. Obejmuje jej północną część, włączając w to dużą część Archipelagu Arktycznego. Tarcza Kanadyjska obejmuje powierzchnię około 5,75 miliona kilometrów kwadratowych. Południowa granica Tarczy Kanadyjskiej przebiega wzdłuż Skarpy Laurentyńskiej, następnie dalej na zachód przecina Wielkie Jeziora Ameryki Północnej. W dalszym swym biegu granica wyznaczona jest linią przechodzącą przez jeziora Leśne, Winnipeg, Athabaska, Niedźwiedzie i Wielkie Jezioro Niewolnicze, aż po Półwysep Bathurst.

  Oprócz najwyższego szczytu pasma, Mount Marcy, jeszcze tylko trzy inne szczyty wznoszą się ponad 1500 m n.p.m. Większa część szczytów wznosi się na wysokość od 1200 do 1400 m n.p.m.

  Na stokach Whiteface Mountain w 1980 roku rozgrywano konkurencje narciarstwa alpejskiego w ramach XIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

  Najwyższe szczyty[ | edytuj kod]

 • Mount Marcy (1629 m),
 • Algonquin Peak (1559 m),
 • Mount Haystack (1512 m),
 • Mount Skylight (1501 m),
 • Whiteface Mountain (1483 m),
 • Dix Mountain (1480 m),
 • Iroquois Peak (1475 m),
 • Gray Peak (1475 m),
 • Basin Mountain (1471 m),
 • Gothics (1444 m).
 • Galeria[ | edytuj kod]

 • Widok z Algonquin Peak

  Park Narodowy Yellowstone (ang. Yellowstone National Park) – park narodowy położony w Stanach Zjednoczonych, na terenie stanów Wyoming, Montana i Idaho. Park narodowy Yellowstone jest najstarszym parkiem narodowym na świecie. Na terenie parku znajdują się słynne gejzery, gorące źródła, wulkany błotne, fumarole i wodospady.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
 • Lake George

 • Giant Mountain

 • Widok na Lake Placid z Whiteface Mountain

 • Great Sacandaga

 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Pasmo Adirondack na portalu SummitPost.org (ang.)
 • Pasmo Adirondack na Peakbagger.com (ang.)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Park Narodowy Wielkiego Kanionu (ang. Grand Canyon National Park) – park narodowy położony w hrabstwach Coconino i Mohave w północnej części stanu Arizona w USA. Został utworzony w 1919 roku i jest jednym z najstarszych parków narodowych w USA. Całkowita powierzchnia parku wynosi 4 926,66 km² (1 902 mil²). Swoim terenem obejmuje Wielki Kanion Kolorado – przełom rzeki Kolorado, uważany za jeden z naturalnych cudów świata.
  Mount Marcy – najwyższy szczyt w paśmie Adirondack w stanie Nowy Jork w północno wschodniej części USA. Jest zarazem najwyższym punktem stanu Nowy Jork. Na stokach szczytu swe początki bierze rzeka Hudson. Pod względem administracyjnym Mount Marcy należy do hrabstwa Essex.
  Whiteface Mountain – szczyt w paśmie Adirondack w stanie Nowy Jork w północno-wschodniej części USA. Jest piątym pod względem wysokości szczytem tego pasma, a zarazem piątym najwyższym punktem stanu Nowy Jork. Na wierzchołku znajduje się obserwatorium meteorologiczne, a na jego zboczach znajduje się ośrodek narciarski Whiteface Ski Resort.
  Algonquin Peak – góra w paśmie Adirondack w stanie Nowy Jork w Stanach Zjednoczonych. Jest drugim najwyższym szczytem Adirondack oraz stanu (po Mount Marcy). Jego wysokość wynosi 1559 m n.p.m..
  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
  Park Narodowy Yosemite [joʊˈsɛmɨtiː] (ang. Yosemite National Park) – park narodowy położony w USA, w środkowej Kalifornii, na zachodnich zboczach gór Sierra Nevada. Park zarządzany jest przez National Park Service (Służba Parków Narodowych) i zajmuje powierzchnię ok. 3030 km² (747 956 akrów). Każdego roku jest odwiedzany przez przeszło 3,6 miliona turystów, przy czym większość z nich spędza swój czas na obszarze Doliny Yosemite o powierzchni ok. 18 km². W 1984 r. park został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest najbardziej znany ze względu na granitowe urwiska, wodospady, czyste potoki, skupiska mamutowców olbrzymich (sekwoi) oraz różnorodność biologiczną. Ponad 95% powierzchni parku stanowią tereny nieprzekształcone w znacznym stopniu przez człowieka.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.