Adi Szamir

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Adi Szamir (hebr.: עדי שמיר, ur. w 6 czerwca 1952 w Tel Awiwie) – izraelski informatyk i kryptograf. Profesor informatyki.

Kryptologia (z gr. κρυπτός – kryptos – "ukryty" i λόγος – logos – "słowo") – dziedzina wiedzy o przekazywaniu informacji w sposób zabezpieczony przed niepowołanym dostępem. Współcześnie kryptologia jest uznawana za gałąź zarówno matematyki, jak i informatyki; ponadto jest blisko związana z teorią informacji, inżynierią oraz bezpieczeństwem komputerowym.Uniwersytet Telawiwski (hebr. אוניברסיטת תל אביב; ang. Tel Aviv University (TAU)) – największa publiczna uczelnia wyższa w Izraelu.

Współtwórca algorytmu RSA. Za swój wkład w rozwój kryptografii asymetrycznej otrzymał wraz z Rivestem i Adlemanem Nagrodę Turinga w 2002 roku.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodził się w Tel Awiwie. W 1973 ukończył matematykę na Uniwersytecie Telawiwskim, a następnie informatykę w Instytucie Naukowym Weizmana w Rechowot, gdzie zdobył tytuł doktorski.

Pracował i wykładał na University of Warwick, Massachusetts Institute of Technology oraz École Normale Supérieure w Paryżu.

Tel Awiw-Jafa (hebr. תֵּל־אָבִיב-יָפוֹ, trl. Tel Aviv-Yafo, trb. Tel Awiw-Jafo; arab. تل ابيب-يافا trl. Til Abīb-Yāfū, trb. Til Abib-Jafu), zwyczajowo nazywane Tel Awiw, jest drugim pod względem wielkości miastem Izraela. Miasto jest położone w Dystrykcie Tel Awiwu na nadmorskiej równinie Szaron leżącej nad Morzem Śródziemnym. Tel Awiw zajmuje powierzchnię 51,8 km², będąc największym i najludniejszym miastem obszaru metropolitalnego Gusz Dan. Miasto jest zarządzane przez władze miejskie Tel Awiwu-Jafy, na czele których stoi burmistrz Ron Huldai.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Nagroda Turinga — nagroda przyznawana corocznie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie informatyki przez Association for Computing Machinery.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Leonard Adleman (ur. 31 grudnia 1945 r.) - amerykański profesor nauk informatycznych oraz biologii molekularnej na Uniwersytecie Południowej Kalifornii.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
University of Warwick (Uniwersytet Warwick) – brytyjski uniwersytet publiczny mieszczący się w Coventry. Jest usytuowany 13 kilometrów na północ od miasta Warwick.
Nagroda Izraela (hebr.: פרס ישראל , ang: Israel Prize) – najważniejsza izraelska nagroda państwowa przeznaczona dla naukowców. Przyznawana corocznie 12 maja – w Święto Niepodległości Izraela. Wręczana jest przez Prezydenta Izraela na uroczystości odbywającej się w Jerozolimie.

Reklama