Adelina Patti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Adelina Patti - obraz Franza Winterhaltera

Adelina Patti (ur. 10 lutego 1843 w Madrycie, zm. 27 września 1919 w Brecock) – włoska śpiewaczka sopranowa.

Franz Xaver Winterhalter (ur. 20 kwietnia 1805 w Menzenschwand, zm. 8 lipca 1873 we Frankfurcie nad Menem) – niemiecki malarz i twórca litografii, znany głównie z portretów przedstawiających członków europejskich rodów królewskich i arystokratycznych.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

Urodziła się w gmachu Opery w Madrycie, gdzie występowała jej matka - włoska śpiewaczka Caterina Chiesa Barilli.

Gdy miała sześć lat rodzina przeniosła się do USA. Jako ośmioletnia dziewczynka występowała na koncertach w Nowym Jorku, a 24 listopada 1859 debiutowała tam w głównej roli w Łucji z Lammermooru Gaetano Donizettiego.

W 1860 odbyła tournée po USA, od 1861 rozpoczęły się jej triumfalne występy na scenach Londynu, Paryża, Madrytu, Petersburga, Wiednia i Berlina. We Włoszech pojawiła się w 1866 śpiewając w Mediolanie, Rzymie i Neapolu. W latach 1872–1877 odbyła z Wieniawskim i Antonim Rubinsteinem pełne sukcesów tournée po Ameryce Północnej.

Neapol (wł. Napoli, j. neapolitański Nàpule, łac. Neapolis z gr. he nea polis, dosł. nowe miasto) – miasto w południowych Włoszech w rejonie Kampania, którego jest stolicą, a także ośrodkiem administracyjnym prowincji Neapol. Założony przez Greków jako Partenope.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Śpiewała również u boku polskiego tenora Jana Reszke.

Od 1874 jej partnerem scenicznym (a od 1886 również życiowym - dla niego rozwiodła się z markizem de Caux) był francuski tenor Ernesto Nicolini.

Była najlepiej opłacaną śpiewaczką w swoich czasach, np. za występ w Nowym Jorku otrzymała 5000 dolarów w złocie.

Jej kariera śpiewacza trwała 56 lat. Ostatnie lata życia spędziła w zakupionym przez siebie zamku Craig-y-Nos Castle w Walii.

Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.Henryk Wieniawski (ur. 10 lipca 1835 w Lublinie, zm. 31 marca 1880 w Moskwie) – polski kompozytor i skrzypek, brat Józefa i Juliana.

Zmarła 27 września 1919 w swojej posiadłości. Została pochowana w Paryżu.

Jej repertuar obejmował przede wszystkim partie koloraturowe oraz liryczne, a także dramatyczne.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Indianapolis journal, Volume 51, Number 97, 7 April 1901 (s. 14 kol. 4) (ang.). [dostęp 2015-05-19].
 2. Elizabeth Forbes: Ernesto Nicolini (ang.). lipiec 2008. [dostęp 2014-02-23].

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Józef Kański, Mistrzowie sceny operowej, PWM 1998, ​ISBN 83-224-1774-8
 • International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Reklama