Adaptive Cruise Control

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Schemat działania urządzenia

Adaptive Cruise Control (ACC), Intelligent Cruise Control (ICC) – urządzenie utrzymujące odpowiedni (bezpieczny) odstęp między poruszającymi się pojazdami samochodowymi, jeśli ruch odbywa się po tym samym pasie (zastosowanie ma głównie na autostradach i drogach szybkiego ruchu).

Nissan (jap. 日産自動車株式会社, Nissan Jidōsha Kabushiki-gaisha) – marka samochodów należąca do japońskiego koncernu Nissan Motor Co. Ltd..Radar (stacja radiolokacyjna) – urządzenie służące do wykrywania – za pomocą fal radiowych – obiektów powietrznych, nawodnych oraz lądowych takich jak: samoloty, śmigłowce, rakiety, statki (również chmury oraz obiekty terenowe), pozwalające na określenie kierunku, odległości a także wielkości obiektu, a w radarach dopplerowskich także do pomiarów prędkości wykrywanego obiektu.

Działanie[ | edytuj kod]

Układ ten, z pomocą umieszczonego z przodu pojazdu radaru, tak dostosowuje szybkość jazdy, aby cały czas utrzymywana była bezpieczna odległość od poprzedzającego pojazdu – a w razie potrzeby urządzenie samo zahamuje pojazd.

Radar pełni rolę nadajnika i odbiornika (wysłana fala, która odbija się od poprzedzającego pojazdu, odbierana jest z powrotem); odległość między pojazdami ustalana jest na podstawie pomiaru opóźnienia odbitej fali lub jej przesunięcia fazowego. Na podstawie tej odległości ustalane są względne prędkości obu pojazdów i układ przystępuje do czynności wykonawczych (zwiększa lub zmniejsza szybkość poprzez automatyczne oddziaływanie na przepustnicę silnika i układ hamulcowy).

Mazda Motor Corporation (jap. マツダ株式会社, Matsuda Kabushiki-gaisha) – producent samochodów mający swą siedzibę w mieście Hiroshima w Japonii.

Układ ACC współpracuje z tempomatem.

Inne układy zachowania bezpiecznej odległości[ | edytuj kod]

  • Distronic (DTR, Speedtronic) opracowany i stosowany w samochodach marki Mercedes klasy S
  • ICC ze skaningowym laserem firmy Mazda i Mitsubishi
  • ICC ze zwykłym laserem firmy Nissan

  • Bibliografia[ | edytuj kod]

    Jerzy Wicher, Bezpieczeństwo samochodów i ruchu drogowego ​ISBN 83-206-1461-9

    Reklama