Adam Torbicki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Adam Ryszard Torbicki (ur. 7 lutego 1953 w Warszawie) – polski lekarz, specjalista w zakresie kardiologii i chorób wewnętrznych, profesor nauk medycznych.

Grażyna Torbicka z domu Loska (ur. 24 maja 1959 w Pszczynie) – polska dziennikarka, prezenterka telewizyjna i konferansjer, osobowość telewizyjna.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Życiorys[ | edytuj kod]

Absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie z 1978. W 1985 uzyskał stopień naukowy doktora. Habilitował się na warszawskiej AM w 1992 w oparciu o rozprawę zatytułowaną Echokardiografia dopplerowska u chorych z przewlekłymi schorzeniami płuc. W 2000 otrzymał tytuł profesora nauk medycznych.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie – główna placówka naukowo-badawcza Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej w dziedzinie chorób płuc w Polsce. Szpital znajduje się przy ul. Płockiej 26.

Uzyskał specjalizacje w zakresie chorób wewnętrznych (I stopnia w 1981 i II stopnia w 1985), specjalizował się także z kardiologii (2001) i angiologii (2003). Od 1978 do 1998 zatrudniony w Akademii Medycznej w Warszawie. Był także m.in. kierownikiem Kliniki Chorób Wewnętrznych Klatki Piersiowej Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie oraz Kliniki Krążenia Płucnego i Chorób Zakrzepowo-Zatorowych w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Objął stanowisko profesora w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc, pełnił również funkcję zastępcy dyrektora tej placówki.

ORCID (Open Researcher and Contributor ID) – kod alfanumeryczny stworzony dla unikalnego identyfikowania autorów i współautorów publikacji naukowych i akademickich. Tytuł naukowy (tytuł naukowy profesora) – nadawany przez Prezydenta RP osobie, która uzyskała już stopień naukowy doktora habilitowanego przez to jest samodzielnym pracownikiem nauki, ma osiągnięcia naukowe lub artystyczne znacznie przekraczające wymagania stawiane w przewodzie habilitacyjnym oraz posiada poważne osiągnięcia dydaktyczne, w tym w kształceniu kadry naukowej. Wyjątkowo może być nadany osobie ze stopniem doktora, o wybitnych osiągnięciach naukowych lub artystycznych.

W pracy naukowej i klinicznej zajmuje się w szczególności kwestiami związanymi z krążeniem płucnym. W latach 2004–2007 był prezesem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Powoływany m.in. na wiceprezesa European Society of Cardiology, w ramach którego przewodniczył także grupie roboczej krążenia płucnego.

Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.Kardiologia (z gr. "καρδιά" – serce, "λόγος" – nauka) – dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami i wadami układu sercowo-naczyniowego (serca, aorty i mniejszych naczyń krwionośnych), ich rozpoznawaniem i leczeniem.

Jego matką była Emilia Torbicka, pediatra i profesor nauk medycznych. Jest mężem Grażyny Torbickiej.

Odznaczenia[ | edytuj kod]

 • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2014)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Prof. dr hab. n. med. Adam Ryszard Torbicki. tourmedica.pl. [dostęp 2015-08-22].
  2. Prof. dr hab. Adam Ryszard Torbicki, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2015-08-22].
  3. Emilia Torbicka. wyborcza.pl, 30 stycznia 2021. [dostęp 2021-02-20].
  4. Świętują perłowy jubileusz. styl.pl, 2011. [dostęp 2015-08-22].
  5. M.P. z 2015 r. poz. 53
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Warszawski Uniwersytet Medyczny – największa polska publiczna uczelnia medyczna; prowadzi kształcenie na 14 kierunkach i 1 specjalności oraz studia podyplomowe, studia doktoranckie oraz kształcenie ustawiczne (kursy dokształcające i specjalizacyjne). Uczelnia kształci niemal 9 tys. studentów, w tym prawie 600 obcokrajowców. Kadra dydaktyczno-naukowa liczy ponad 1,5 tys. pracowników, w tym 150 profesorów tytularnych.
  Angiologia (z grec. ἀγγεῖον "angeion" – "naczynie") – nauka o układzie naczyniowym i limfatycznym oraz ich chorobach. Jest podspecjalnością interny oraz chirurgii.
  Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) - jednostka badawczo-rozwojowa nadzorowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (wcześniej przez Komitet Badań Naukowych). Jej zadaniem jest ułatwienie szybkiego dostępu do aktualnej i kompleksowej informacji o nauce polskiej.
  Polskie Towarzystwo Kardiologiczne (PTK) – polskie towarzystwo naukowe założone w 1954. W kadencji 2017-2019 prezesem Towarzystwa jest Piotr Ponikowski.

  Reklama