Adam Goldberg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Adam Charles Goldberg (ur. 25 października 1970 w Santa Monica) – amerykański aktor, reżyser, producent i kompozytor. Zazwyczaj obsadzany w filmach jako typowy młody nowojorczyk żydowskiego pochodzenia. Ten wizerunek sparodiował w filmie The Hebrew Hammer (2003).

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w Santa Monica w Kalifornii jako syn Donny (z domu Goebel) i Earla Goldbergów. Wychował się w okolicach Miami Beach. Jego ojciec jest Żydem, a matka katoliczką irlandzko-francusko-niemieckiego pochodzenia. Goldberg wychowany był w wierze żydowskiej, uczęszczał do szkoły hebrajskiej. Mimo pochodzenia odmówił uczestnictwa w uroczystości bar micwy. Uważał, że taki gest nie byłby szczery z jego strony, a byłby znieważeniem judaizmu.

Christopher Walken, właśc. Ronald Walken (ur. 31 marca 1943 w Nowym Jorku) – amerykański aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, reżyser. Zdobywca Oskara dla najlepszego aktora drugoplanowego w 1978, za rolę w Łowcy jeleni Michaela Cimino.Natasha Lyonne, właściwie Natasha Braunstein (ur. 4 kwietnia 1979 r. w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka pochodzenia żydowskiego.

Goldberg zafascynował się aktorstwem po obejrzeniu sztuki Shakespeare’a wystawionej przez szkolną klasę teatralną w Oakwood Secondary School w North Hollywood. Od tego momentu, jeszcze jako nastolatek, rozpoczął naukę aktorstwa na najróżniejszych warsztatach, w tym Lee Strasberg Theatre and Film Institute. W czasie studiów w Sarah Lawrence Collage w Yonkers można go było zobaczyć w licznych produkcjach teatralnych wystawianych wraz z innymi studentami na kampusie uniwersyteckim.

North Hollywood - dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych leżąca w regionie San Fernando Valley. W North Hollywood miała miejsce jedna z największych strzelanin w historii Los Angeles - strzelanina w North Hollywood.Szeregowiec Ryan (ang. Saving Private Ryan) – wyprodukowany w 1998 roku dramat wojenny, opowiadający o wydarzeniach z czasów II wojny światowej. Tłem fabuły jest operacja Overlord, czyli lądowanie aliantów w Normandii w czerwcu 1944 r.

Kariera[ | edytuj kod]

Pierwszą jego dużą rolą na szklanym ekranie była postać Eugina Gimela w komedii Komik na sobotę (Mr. Saturday Night, 1992), a kreacją, która na dobre rozpoczęła jego karierę w Hollywood był Mellish – żołnierz piechoty w kasowym filmie Stevena Spielberga Szeregowiec Ryan (Saving Private Ryan, 1998). Goldberg sprawdzał się doskonale w pierwszoplanowych rolach, jak w roli Shultza w serii Head Cases (2005) wytwórni FOX czy The Hebrew Hammer. Jednak najczęściej obsadzany był w drugoplanowych, lecz wyrazistych rolach.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Ekipa – amerykański serial telewizyjny. Jest to komedia obyczajowa, która miała swoją światową premierę 18 lipca 2004 r.

Inne znaczące role w jego karierze to Jerry – ponury służący Christophera Walkena w thrillerze Armia Boga (The Prophecy, 1995), a także Eddie Menuek – niezrównoważony współlokator z sitcomu NBC Przyjaciele (Friends, 1996). Wystąpił też w czterech epizodach serii Ekipa jako Nick Rubinstain, syn zamożnego producenta filmowego. Użyczył swojego głosu w filmie Babe: Świnka w mieście (Babe: Pig in the City, 1998) i kreskówce produkcji wytwórni FOX Eek! The Cat (1992). Wziął udział w dokumencie The Fearless Freaks, opisującym powstawanie i rozwój grupy muzyków z OklahomyThe Flaming Lips. Z tą grupą łączy go również film science fiction Święta Bożego Narodznia na Marsie (Christmas on Mars, 2008), w którym jest marsjańskim psychiatrą. Za scenariusz i reżyserię odpowiedzialny był lider grupy The Fearless Freak Wayne Coyne.

Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W roli reżysera, scenarzysty i producenta Goldberg wystąpił w filmach kinowych: Szkocka i mleko (Scotch and Milk, 1998) i I Love Your Work (2003) oraz telewizyjnym filmie dokumentalnym Running with the Bulls (2003).

Dał się poznać także jako kompozytor muzyki filmowej, którą można usłyszeć w wyprodukowanych przez niego filmach, jak również na płytach z muzyką rock i jazz, wliczając w to płytę Changes nagraną z perkusistą jazzowym Philem Maturano. Dzięki temu udowodnił, że jego rola artysty nie ogranicza się jedynie do gry aktorskiej, ale jest także poważnym muzykiem oddanym swojej pasji.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.William Szekspir (ang. William Shakespeare; ur. prawdopodobnie 23 kwietnia 1564, data chrztu: 26 kwietnia 1564, w Stratford-upon-Avon, zm. 23 kwietnia/3 maja 1616, tamże) – angielski poeta, dramaturg, aktor. Powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej oraz reformatorów teatru.

Życie prywatne[ | edytuj kod]

Spotykał się z Natashą Lyonne (2001–2004), Christiną Ricci (2003–2007) i Julie Delpy. Ze związku z artystką i projektantką Roxanne Daner ma syna Buda (ur. w grudniu 2014).

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

The Flaming Lips – amerykański zespół muzyczny grający rock psychodeliczny założony w 1983 roku w Oklahoma City, Oklahoma.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
TV Guide – tygodnik telewizyjny, ukazujący się w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie. Magazyn publikuje wiadomości związane z telewizją oraz dodatkowo wywiady, plotki i recenzje filmowe.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Rotten Tomatoes – serwis internetowy prezentujący informacje, recenzje i nowości ze świata filmu. Nazwa serwisu w polskim przekładzie oznacza zgniłe pomidory i pochodzi od tradycji obrzucania przez publiczność zgniłymi pomidorami artystów scenicznych, symbolizując bezpośrednią i nieskrępowaną krytykę.
Santa Monica – nadbrzeżne miasto w USA położone w zachodniej części hrabstwa i metropolii Los Angeles, w amerykańskim stanie Kalifornia.
Julie Delpy (ur. 21 grudnia 1969 w Paryżu) – francuska aktorka , reżyserka, scenarzystka, montażystka filmowa, kompozytorka. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych gwiazd filmowych pochodzących z Francji, z uwagi na liczne i częste występy w filmach hollywoodzkich. Najbardziej znane kreacje stworzyła u boku Ethana Hawke’a w tryptyku „Przed wschodem słońca”, „Przed zachodem słońca” i "Przed północą" Richarda Linklatera oraz u Krzysztofa Kieślowskiego w „Białym”

Reklama