Acipenser

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Acipenserrodzaj ryb z rodziny jesiotrowatych (Acipenseridae), w języku polskim zwyczajowo określany nazwą jesiotry. Rodzaj obejmuje największe gatunki z rzędu jesiotrokształtnych, osiągające do kilku metrów długości i kilkuset kilogramów masy ciała. Występują tylko na półkuli północnej. Niektóre mają duże znaczenie gospodarcze. Większość z nich jest zagrożona wyginięciem, w tym A. dabryanus i A. sturio krytycznie.

Jesiotr kaspijski, jesiotr perski, jesiotr południowokaspijski (Acipenser persicus) – gatunek wędrownej ryby z rodziny jesiotrowatych (Acipenseridae). Występuje w Morzu Kaspijskim, zwłaszcza w jego południowej części. Od kwietnia do czerwca wpływa do rzek, aby odbyć tarło.Jesiotr adriatycki (Acipenser naccarii) – gatunek dwuśrodowiskowej ryby jesiotrokształtnej z rodziny jesiotrowatych (Acipenseridae).

Cechy charakterystyczne[ | edytuj kod]

Nieduży pysk z rostrum zwykle zaokrąglonym w przekroju. Wąsik nie jest spłaszczony. Dobrze rozwinięta tryskawka. Przesłonki skrzelowe przyczepione do powierzchni międzyskrzelowej.

Jesiotr rosyjski, jesiotr wschodni (Acipenser gueldenstaedtii) – gatunek ryby z rodziny jesiotrowatych (Acipenseridae). Poławiany gospodarczo na dużą skalę.Półkula północna – część kuli ziemskiej, półkula położona na północ od równika. Obejmuje szerokości geograficzne od 0° do 90°N.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Tryskawka (łac. spiraculum) – mały zewnętrzny otwór skrzelowy występujący u wielu gatunków ryb kostnochrzęstnych i niektórych spodoustych. Powstał z pierwszej szpary skrzelowej. Jest położony tuż za okiem, między łukiem żuchwowym i gnykowym. Występują w niej zredukowane skrzela (nibyskrzela), obecne u postaci młodocianych, u dorosłych niekiedy ulegające redukcji. Tryskawka jest elementem układu oddechowego łączącym komorę skrzelową ze środowiskiem zewnętrznym. Jest narządem homologicznym z jamą ucha środkowego i przewodem Eustachiusza kręgowców lądowych.
California Academy of Sciences jest jednym z największych muzeów historii naturalnej na świecie. Akademia powstała w 1853 roku jako społeczność naukowa i do tej pory prowadzi szereg pierwotnych badań z wystawami i edukacją, stając się jednym z najbardziej prężnych muzeów z XX wieku.
Jesiotr kaspijski, jesiotr perski, jesiotr południowokaspijski (Acipenser persicus) – gatunek wędrownej ryby z rodziny jesiotrowatych (Acipenseridae). Występuje w Morzu Kaspijskim, zwłaszcza w jego południowej części. Od kwietnia do czerwca wpływa do rzek, aby odbyć tarło.
Gatunek zagrożony – w znaczeniu ogólnym to gatunek w większym lub mniejszym stopniu zagrożony wyginięciem, w wąskim znaczeniu to jedna z kategorii zagrożenia stosowanych do klasyfikacji gatunków zagrożonych wyginięciem.
Jesiotr kaspijski, jesiotr perski, jesiotr południowokaspijski (Acipenser persicus) – gatunek wędrownej ryby z rodziny jesiotrowatych (Acipenseridae). Występuje w Morzu Kaspijskim, zwłaszcza w jego południowej części. Od kwietnia do czerwca wpływa do rzek, aby odbyć tarło.
Jesiotr syberyjski (Acipenser baerii) – anadromiczny gatunek ryby z rodziny jesiotrowatych (Acipenseridae), o dużym znaczeniu gospodarczym.
Jesiotr krótkonosy (Acipenser brevirostrum) – gatunek wędrownej, anadromicznej ryby z rodziny jesiotrowatych (Acipenseridae).

Reklama