Acer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Acer (IPA: /eɪsər/) – przedsiębiorstwo założone w 1976 r. na Tajwanie, oferujące sprzęt, oprogramowanie i usługi z sektora IT. Zajmuje się także badaniami, projektowaniem, marketingiem, sprzedażą i obsługą posprzedażową sprzętu komputerowego i urządzeń mobilnych. Oferta Acer kierowana jest do użytkowników indywidualnych, przedsiębiorstw oraz do sektora edukacji. Piąty co do wielkości producent komputerów osobistych na świecie (za Lenovo, HP i Dellem).

Sezon 2001 Formuły 1 był 52 sezonem o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Rozpoczął się on 4 marca 2001 roku na torze Albert Park Circuit w Australii, a zakończył 14 października na torze Suzuka International Racing Course w Japonii, po rozegraniu 17 wyścigów.Korporacja międzynarodowa (korporacja trans- lub ponadnarodowa) – przedsiębiorstwa o globalnej skali działania, zwykle o wielomiliardowym potencjale finansowym, rozproszonej, anonimowej własności. Prowadzą one działalność gospodarczą w wielu krajach na drodze tworzenia w nich swych filii zagranicznych. Wiele korporacji działa na wszystkich kontynentach. Są to tzw. korporacje globalne.

Acer to tajwańska korporacja produkująca i dostarczająca sprzęt komputerowy i elektroniczny. Głowna siedziba mieści się w Xizhi, w Nowym Tajpej na Tajwanie. Produkty marki Acer to laptopy, tablety, monitory, desktopy, projektory, smartfony, komputery All-in-One, akcesoria i oprogramowanie. Na początku XXI wieku Acer wprowadził nowy model biznesowy, zmieniając charakter działalności z wytwórcy na projektanta, marketera i dystrybutora produktów.

Packard Bell B.V. – holenderskie przedsiębiorstwo branży komputerowej zajmujące się produkcją komputerów stacjonarnych, laptopów, netbooków, tabletów oraz monitorów, będące częścią grupy Acer. Siedziba spółki mieści się w ’s-Hertogenbosch.Technologia informacyjna (ang. information technology, IT) – całokształt zagadnień, metod i środków i działań związanych z przetwarzaniem informacji.

Historia[ | edytuj kod]

1976: Startup[ | edytuj kod]

Infografika prezentująca rozwój firmy Acer

Acer rozpoczął swoją działalność jako Multitech, założony przez Stana Shih i jego żonę Carolyn Yeh oraz grupę inwestorów. Kapitał początkowy tego startupu wynosił 25 000 dolarów, a biuro ustanowiono w Xinzhu na Tajwanie. Na początku zatrudniająca 11 osób firma była dostawcą części elektronicznych, w tym mikroprocesorów, ale szybko rozwinęła się w kierunku producenta komputerów osobistych.

V10 – oznaczenie silnika widlastego (układ V) składającego się z dziesięciu cylindrów. Silniki takie (zależnie od konstrukcji) osiągają moc rzędu 500 KM. W różnych konstrukcjach można spotkać różny rozstaw układu V, począwszy od 90 stopni (BMW M5, Audi RS6, Dodge Viper) do 72 stopni (Lamborghini Gallardo, Ford 6.8 V10).International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

1987: Korporacja Acer[ | edytuj kod]

Korporację Acer ustanowiono w 1987 roku. Jak inne lokalne firmy, Acer wykorzystał możliwości rozwoju firmy na Tajwanie, lokując tam swoją siedzibę. W latach 80. pozycja marki Acer stale wzrastała, bowiem budowała swoją reputację jako producent dla amerykańskich przedsiębiorstw komputerowych. Kontynuowano także promowanie własnej marki komputerów.

Lenovo Group Limited (联想集团有限公司, Liánxiǎng jítuán yǒuxiàn gōngsī) – chińska firma informatyczna, największy na świecie producent komputerów osobistych według szacunków firm IDC oraz Gartner.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Stworzenie i rozwój własnej marki, będąc jednocześnie producentem i dostawcą dla innych firm, było przełomowe dla sukcesu marki, ale stan ten był trudny w utrzymaniu. Działalność firmy na obu polach była odmienna, co niosło za sobą potężne koszty organizacyjne.

1995: Client-server[ | edytuj kod]

By rozwijać się na międzynarodową skalę, Acer zorganizował w 1995 r. własny sposób organizacji, „client-server”, w ramach którego firmę podzielono na 11 pół-zależnych jednostek biznesowych. Każda jednostka mogła kupować produkty od innej i w tym samym momencie sprzedawać je kolejnej. Pomysł zrodził się, by stworzyć styl zarządzania budowany na modelu networkingowym, czyli procesie wymiany informacji, zasobów i możliwości opartych na sieci wzajemnych kontaktów, a nie hierarchiczności.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Palmtop (także: PDA, Personal Digital Assistant, komputer kieszonkowy) – bardzo mały, przenośny komputer osobisty. Mniejszy od laptopa, czy też netbooka – z powodzeniem mieści się w dłoni lub w kieszeni (ang. palm – dłoń, top – na wierzchu). Palmtopy są komputerami programowalnymi – można w nich instalować oprogramowanie, np. pobrane lub zakupione w Internecie.

Rozwiązanie to umożliwiło Acerowi dojście do wielu innowacyjnych rozwiązań. Struktury firmy i procesy w niej zachodzące były znacznie bardziej złożone, niż dotyczące zakontraktowanej produkcji dla firm zewnętrznych (produkcja ta nadal stanowiła 35% dochodów), a jej marże były znacznie niższe. Założyciel firmy, Stan Shih oparł rozwój marki o filozofię „Dragon dream”. Ten „Smoczy sen” objawił się jako decyzja o inwestycji w budowanie i rozwój marki, zamiast zwiększania krótkoterminowych wyników ekonomicznych.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Nowe Tajpej (chiń.: 新北; pinyin: Xīnběi; pe̍h-ōe-jī: Sin-pak) – miasto na Tajwanie, jedno z pięciu miast wydzielonych Republiki Chińskiej.

2001: Wistron Corporation[ | edytuj kod]

Pod koniec lat 90. marka własna Acer została osłabiona przez swój system podwykonawstwa. Acer dostarczał produkty swoim konkurentom w tym samym czasie, kiedy popularyzował własne. Ten oczywisty konflikt interesów poważnie ograniczał potencjał rozwoju marki. Kolejnym motorem zmian był poważny kryzys na rynku komputerowym z początku XXI w., który odbił się na całej branży. Na spotkaniu akcjonariuszy w 2001 roku zarząd Acera zaproponował oddzielenie produkcji dla zewnętrznych firm. Wprowadzony rok później podział przypieczętowało powstanie Wistron Corporation. Mimo że Wistron nadal tworzy większość urządzeń marki Acer, to podział umożliwia korzystanie przez Acer z usług firm zewnętrznych.

All-in-One – komputer, w którym podzespoły komputerowe, takie jak płyta główna z procesorem czy układ graficzny, zostały umieszczone w jednej obudowie z ekranem. Rozwiązanie to redukuje ilość połączeń wymaganych do swobodnego użytkowania komputera. Standardowy sprzęt tego typu cechuje się wielkością ekranu mieszczącą się w przedziale 19–27 cali (48–69 cm). Jednostka tego rodzaju łączy w sobie zalety standardowego komputera stacjonarnego oraz przenośnego. W 2016 roku urządzenia all-in-one posiadały 10% rynku komputerów stacjonarnych. Hewlett-Packard Company (HP), NYSE: HPQ - amerykańska firma informatyczna z siedzibą w Palo Alto w Kalifornii. W 2010 roku druga pod względem obrotów największa firma informatyczna świata. Producent m.in. komputerów osobistych, serwerów, drukarek i urządzeń poligraficznych oraz dostawca usług IT. W 1999 z HP wyodrębniono działy produkujące elektroniczny sprzęt pomiarowy, podzespoły oraz sprzęt medyczny i naukowy, formując osobną spółkę Agilent Technologies. W 2002 firma przejęła konkurenta Compaq Computer. W roku 2010 firma zatrudniała na całym świecie ok. 324 tys. osób.

XXI wiek[ | edytuj kod]

Rozwój marki na poszczególnych płaszczyznach jest stale dostrzegalny. Do 2011 roku Acer silnie koncentrował się na zdobywaniu udziałów rynkowych, by zdobyć jak najwyższy wolumen sprzedaży. Osiągnięcie zakładanego poziomu sprzedaży spowodowało zmianę polityki firmy. Obecnie celem Acer jest utrzymanie zdobytych udziałów rynkowych, a nie intensywne zwiększanie wolumenu sprzedaży.

Elektronika – dziedzina techniki i nauki zajmująca się obwodami elektrycznymi zawierającymi, obok elementów elektronicznych biernych, elementy aktywne takie jak lampy próżniowe, tranzystory i diody. W obwodach takich można wzmacniać słabe sygnały dzięki nieliniowym charakterystykom elementów czynnych (i ich możliwościom sterowania przepływem elektronów). Podobnie możliwość pracy urządzeń jako przełączniki pozwala na przetwarzanie sygnałów cyfrowych.Prost Grand Prix – były zespół Formuły 1, założony przez jej byłego czterokrotnego mistrza Alaina Prosta i uczestniczący w niej w sezonach 1997 – 2001.

Firma sprzedaje laptopy z zainstalowanym Linuxem.

Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Startup lub start-up – tymczasowa organizacja lub młode innowacyjne przedsiębiorstwo poszukujące modelu biznesowego, który zapewniłby mu zyskowny wzrost.
Dell (właściwie Dell Computer Corporation) NASDAQ: DELL – amerykańska międzynarodowa korporacja z siedzibą w Round Rock w stanie Teksas. Zajmuje się produkcją komputerów i urządzeń peryferyjnych oraz ich serwisowaniem. Spółka jest notowana na 41 miejscu w rankingu Fortune 500.
Xizhi (chiń.: 汐止; pinyin: Xìzhǐ; pe̍h-ōe-jī: Se̍k-chí) – dzielnica miasta Nowe Tajpej na Tajwanie. W 2010 roku liczyła 189 618 mieszkańców.
Tlen (O, łac. oxygenium) – pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 8, niemetal z grupy tlenowców w układzie okresowym.
Gal (Ga, łac. gallium) – pierwiastek chemiczny z bloku p układu okresowego, o liczbie atomowej 31. Jest łatwo topliwym, srebrzystobiałym, miękkim metalem. Topi się już w temperaturze 29,76 °C i trzymany w dłoni zamienia się w ciecz. Jest również kruchy: uderzona próbka rozpada się, rozbija niczym szkło. Odłamki mają wtedy przełam podobny do przełamu szkła.
Chromebook – komputer z systemem operacyjnym Google Chrome OS. Główną cechą tych komputerów jest krótki czas uruchamiania.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

Reklama