Aboa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aboa – letnia stacja antarktyczna, należąca do Finlandii, położona na Ziemi Królowej Maud na Antarktydzie Wschodniej.

Refugio Luis Risopatrón – letnia stacja polarna należąca do Chile, położona na półwyspie Coppermine na Robert Island, w archipelagu Szetlandów Południowych.Wasa – letnia stacja antarktyczna, należąca do Szwecji, położona na Ziemi Królowej Maud na Antarktydzie Wschodniej.

Położenie i warunki[ | edytuj kod]

Stacja znajduje się w górach Vestfjella, na nunataku Basen. W odległości 200 m od niej znajduje się szwedzka stacja Wasa, razem tworzą one tzw. Bazę Nordenskiölda i współpracują w zakresie logistyki i badań. Stację Aboa tworzy główny budynek, budynek generatora, oraz kontenery mieszczące laboratoria, kwatery, magazyny, automatyczną stację meteorologiczną, oraz ambulatorium z mieszkaniem lekarza. Na stacji znajduje się także spalarnia odpadów i garaż dla pojazdów.

Ruperto Elichiribehety – letnia stacja antarktyczna, należąca do Urugwaju, położona nad Zatoką Nadziei na Ziemi Grahama na Antarktydzie. Ziemia Królowej Maud (norw. Dronning Maud Land) – pokryta lądolodem część Antarktydy Wschodniej, pomiędzy Ziemią Enderby i Ziemią Coatsów.

Stacja działa w sezonie letnim, kiedy temperatura powietrza typowo zawiera się w zakresie od -15 do 0 °C. Dostęp do stacji jest możliwy drogą powietrzną, większe ładunki są transportowane drogą lądową z niemieckiej stacji Neumayer III, do której można dotrzeć drogą morską.

Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.Dome Fuji (jap. ドームふじ, Dōmu Fuji) – japońska letnia stacja badawcza na Antarktydzie położona na Ziemi Królowej Maud na wysokości 3810 m n.p.m.. Powstała w grudniu 1995 roku.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Base Antártica Decepción – letnia stacja polarna należąca do Argentyny, położona na Deception Island w archipelagu Szetlandów Południowych. Zarządza nią argentyńska marynarka wojenna.
Ambulatorium to miejsce pomocy doraźnej. Ambulatoria mogą znajdować się przy izbach przyjęć szpitali, w pogotowiu ratunkowym czy przychodniach / poradniach lekarskich.
Refugio Julio Ripamonti – letnia stacja polarna należąca do Chile, położona na małej wyspie Ardleya, w Zatoce Maxwella u wybrzeża Wyspy Króla Jerzego, w archipelagu Szetlandów Południowych.
Base Antártica Primavera – letnia stacja polarna należąca do Argentyny, położona na wybrzeżu Półwyspu Antarktycznego. Zarządza nią argentyńska armia.
Russkaja (ros. Русская) – letnia stacja polarna należąca do Rosji (wcześniej radziecka), położona na wybrzeżu Antarktydy Zachodniej. Jest to jedyna stacja badawcza położona na długim pasie wybrzeża od nasady Półwyspu Antarktycznego do Morza Rossa, od strony Pacyfiku. Stacja została zamknięta w 1990 r., obecnie działa tam automatyczny sprzęt pomiarowy.
Base Pedro Vicente Maldonado – letnia stacja antarktyczna, należąca do Ekwadoru, położona na antarktycznej wyspie Greenwich Island.
Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

Reklama