Aaron Norris

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aaron Dee Norris (ur. 23 listopada 1951 w Gardena w Kalifornii) – amerykański reżyser, producent i aktor filmowy, brat Chucka Norrisa.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Michael Dudikoff, właśc. Michael Joseph Stephen Dudikoff (ur. 8 października 1954 w Redondo Beach) – amerykański aktor filmowy najbardziej znany z serii filmów pt. Amerykański ninja.

Kariera[ | edytuj kod]

Zasłynął przede wszystkim z tego, że był reżyserem kilku filmów swego brata, a także producentem wykonawczym serialu Strażnik Teksasu. Zaczynał od kilku epizodów w filmach z Chuckiem (m.in: Breaker! Breaker!, Good Guys Wear Black, The Octagon, Samotny wilk McQuade). Później przyszedł czas na reżyserię takich obrazów, jak: Zaginiony w akcji 3 (1987), Platoon Leader z Michaelem Dudikoffem (1988), Oddział Delta 2 (1990), The Hitman (1991), Sidekicks (1992), Moce ciemności (1993), Superpies (1994), Forest Warrior (1996).

Strażnik Teksasu (Walker, Texas Ranger) – amerykański serial telewizyjny produkowany w latach 1993-2001. Emitowany był w USA przez CBS, a w Polsce przez Polsat oraz TV 4. Obecnie, serial nadawany jest na kanale Universal Channel. Tytułową rolę w serialu grał Chuck Norris jako Cordell Walker, a towarzyszyli mu Clarence Gilyard Jr. oraz Sheree J. Wilson.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Spróbował też sił jako aktor pierwszoplanowy. W 1995 r. zagrał policjanta Jacka Hazarda w filmie Overkill (Wygrać ze śmiercią). Dokładnie 10 lat później ponownie stanął po drugiej stronie kamery w filmie The Cutter (2005), którego gwiazdami byli Chuck Norris i Joanna Pacuła.

Większą część jego pracy stanowi jednak reżyseria i produkcja, choć nie broni się też przed innymi zajęciami. W latach 2005-2006 powstały dwie powieści przygodowe The Justice Riders i A Threat To Justice, których Aaron jest współautorem (razem z Chuckiem Norrisem, Kenem Abrahamem i Timem Grayem). Wraz z bratem działa w jego fundacji pod nazwą KickStart Kid.

Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Wojna wietnamska (zwana też drugą wojną indochińską) – działania militarne na Półwyspie Indochińskim w latach 1957–1975. W konflikt zaangażowane były z jednej strony komunistyczna Demokratyczna Republika Wietnamu (Wietnam Północny, wspierany przez inne kraje komunistyczne, gł. Związek Radziecki oraz Chiny) i kontrolowane przez to państwo organizacje komunistyczne w Wietnamie Południowym, Laosie i Kambodży, a z drugiej strony Republika Wietnamu wraz z międzynarodową koalicją obejmującą Stany Zjednoczone i ich sojuszników – Koreę Południową, Tajlandię, Australię, Nową Zelandię i Filipiny. Wbrew ich woli stronami konfliktu były również Kambodża i Laos.
Chuck Norris, właśc. Carlos Ray Norris (ur. 10 marca 1940 w Ryan, Oklahoma) – amerykański aktor, mistrz sztuk walk, siedmiokrotny mistrz świata w karate.
Joanna Pacuła (ur. 2 stycznia 1957 roku w Tomaszowie Lubelskim) − polska aktorka i modelka, która w latach 80. i 90. odniosła sukces w Hollywood.
Superpies (ang. Top Dog) – amerykańska komedia kryminalna w reżyserii Aarona Norrisa. Premiera filmu odbyła się w lutym 1995 roku.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

Reklama