ATR 72

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

ATR 72 – pasażerski samolot turbośmigłowy, produkowany przez włosko-francuskie przedsiębiorstwo lotnicze ATR (wł.: Aerei da Trasporto Regionale, franc.: Avions de Transport Régional), używany na regionalnych trasach przez linie lotnicze m.in. CSA Czech Airlines, Binter Canarias, Alitalia, Eurolot.

Katastrofa lotnicza na Tajwanie wydarzyła się 23 lipca 2014 roku. W katastrofie samolotu TransAsia Airways zginęło 48 osób, a 10 osób zostało rannych.OLT Express – marka powstała w 2011 roku, pod którą obsługiwane były połączenia dwóch polskich przewoźników lotniczych – OLT Express Poland z siedzibą w Warszawie, posiadającego w swojej flocie samoloty odrzutowe Airbus A319 i Airbus A320, oraz OLT Express Regional z siedzibą w Gdańsku, operującego samolotami turbośmigłowymi ATR 42 i ATR 72. Linie obsługiwały pasażerskie loty rozkładowe oraz czarterowe. Te pierwsze oznaczone były symbolami „O2” (kod IATA) oraz „JEA” (kod ICAO) i odbywały się airbusami oraz ATR-ami, a zatem na koncesjach zarówno OLT Express Poland, jak i OLT Express Regional. Loty czarterowe oznaczone były kodem ICAO „YAP” i odbywały się tylko airbusami, a więc wyłącznie na koncesji OLT Express Poland.

Dwie wersje – ATR 72-200 i ATR 72-500 różnią się zespołami napędowymi oraz wyposażeniem elektryczno-awionicznym. Liczba foteli na pokładzie zależna jest od konfiguracji samolotu. ATR 72 to metalowy, pasażerski górnopłat z dwoma turbośmigłowymi silnikami i niskopoziomowym podwoziem.

Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.

W okresie od kwietnia do lipca 2012 roku pięć takich samolotów eksploatowała linia lotnicza OLT Express.

Pierwszy z wybudowanych samolotów został w październiku 1989 roku dostarczony fińskim liniom Karair, działającym na rzecz Finnair. 17 lipca 2018 roku, producent przekazał liniom lotniczym tysięczny egzemplarz samolotu. Jego odbiorcą został niskokosztowy, indyjski przewoźnik IndiGo Airlines.

Silnik turbośmigłowy – rodzaj napędu statku powietrznego, najczęściej samolotu lub śmigłowca, wykorzystujący turbinę gazową do poruszania zewnętrznego śmigła napędowego. Wydostające się z silnika spaliny mają relatywnie małą energię w porównaniu z wydalanymi przez silnik turboodrzutowy, z tego też względu w małym stopniu odpowiadają za napędzanie statku powietrznego.Samolot – statek powietrzny cięższy od powietrza (aerodyna), utrzymujący się w powietrzu dzięki wytwarzanej sile nośnej za pomocą nieruchomych, w danych warunkach względem statku, skrzydeł. Ciąg potrzebny do utrzymania prędkości w locie poziomym wytwarzany jest przez jeden lub więcej silników.

Wypadki[ | edytuj kod]

 • Katastrofa lotu TransAsia Airways 222 – 23 lipca 2014 r. samolot należący do TransAsia Airways podczas awaryjnego lądowania w Magongu na jednej z wysp archipelagu Peskadorów uległ katastrofie. Zginęło 48 osób.
 • Katastrofa lotu TransAsia Airways 235 – 4 lutego 2015 r. samolot typu ATR 72-600 po starcie z lotniska Songshan w Tajpej stracił prędkość, zahaczył o estakadę i wpadł do rzeki Jilong.
 • Katastrofa lotu TunInter 1153 – 6 sierpnia 2005 samolot typu ATR-72 wodował na Morzu Śródziemnym w pobliżu Palermo.
 • Katastrofa lotu Irańskiego przewożnika – Aseman. 18 lutego 2018 r. – Rozbił się w górzystym obszarze w pobliżu miasta Semirom. Na pokładzie samolotu było 66 osób. Maszyna zniknęła z ekranów radarów 50 minut po starcie z krajowego lotniska Mehrabad w Teheranie.
 •  Z tym tematem związana jest kategoria: Katastrofy lotnicze z udziałem samolotu ATR 72.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. ATR: delivery and turnover records in 2012.
  2. Tysiąc samolotów ATR 72, „Lotnictwo Aviation International”, nr 9 (2018), s. 24, ISSN 2450-1298
  3. TransAsia plane crash lands in Taiwan, dozens killed
  ATR – francusko-włoskie konsorcjum Avions de Transport Régional lub Aerei da Trasporto Regionale, producent samolotów regionalnych ATR 42 i ATR 72.Alitalia (AZ) – włoski narodowy przewoźnik lotniczy, istniejący od 1946. Dominującym udziałowcem wciąż pozostaje włoski skarb państwa, reszta akcji znajduje się w rękach pracowników. Główny inwestor branżowy, Air France, dysponuje 2% udziałów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
  Górnopłat to samolot lub szybowiec, którego skrzydła umieszczone w górnej części kadłuba pośrednio (parasol) lub bezpośrednio. Stosowany często w naddźwiękowych myśliwcach ze względu na mały opór, dużą nośność oraz wzrost stateczności. Często używany w samolotach myśliwsko-bombowych, bombowych i transportowych, ze względu na łatwość załadunku (komora załadunkowa może znaleźć się nisko nad ziemią) np. Lockheed C-130 Hercules.
  Katastrofa lotu TransAsia Airways 235 – wypadek samolotu turbośmigłowego typu ATR 72 linii TransAsia Airlines, lecącego z lotniska Songshan w Tajpej do Kinmen, który tuż po starcie spadł do rzeki Jilong w północnej części miasta.
  Port lotniczy Tajpej-Songshan (IATA: TSA, ICAO: RCSS) - port lotniczy położony w Songshan, w dzielnicy Tajpej, na Tajwanie.
  Peskadory (chin. trad. 澎湖群島, pinyin Pénghú Qúndăo, Pe̍h-ōe-jī Phêⁿ-ô·-kûn-tó, Wyspy Rybackie od port. pescador – rybak) – należący do Republiki Chińskiej archipelag składający się z 64 wysepek (ze skał magmowych) i raf koralowych znajdujących się w Cieśninie Tajwańskiej.
  České aerolinie a.s. (ČSA) (ang. Czech Airlines, IATA: OK, ICAO: CSA) to czeskie linie lotnicze z bazą na praskim lotnisku Ruzyně.
  IndiGo Airlines – indyjska tania linia lotnicza z siedzibą w Gurgaon, Haryana, Indie.  Jest to największa linia lotnicza w Indiach pod względem przewożonych pasażerów i wielkości floty, z 57% udziałem w rynku krajowym według stanu na sierpień 2021 roku. Jest również największym tanim przewoźnikiem w Indiach oraz szóstym największy przewoźnik w Azji z ponad 64 mln przewiezionych pasażerów zgodnie ze sprawozdaniem finansowym z roku 2018-19.  Od 2019 roku linia lotnicza obsługiwała 1500 lotów dziennie do 95 destynacji w tym 71 krajowych i 24 międzynarodowych.  Główny portem linii jest lotnisko IGI w Delhi.

  Reklama