• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • ATP Challenger Tour

  Przeczytaj także...
  Turniej (śr.-w.-niem. turnei) – zawody, w których uczestniczy wielu indywidualnych konkurentów albo ich zespołów. Na ogół mają charakter rywalizacji eliminacyjnej w ubieganiu się o mistrzostwo, np. turniej poetycki, rycerski, wiedzy, szachowy. Dzika karta (ang. wildcard), termin oznaczający dopuszczenie do zawodów, zwykle rangi mistrzowskiej, drużyny lub zawodnika niespełniającego formalnych warunków uczestnictwa. Prawo to przysługuje zazwyczaj organizatorom rozgrywek.
  Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.

  ATP Challenger Tour (do roku 2008 ATP Challenger Series) – cykl 160 turniejów w męskim tenisie ziemnym, rozgrywanych na całym świecie, organizowanych przez ATP. Są to turnieje, przewyższające punktacją i wynagrodzeniem rozgrywki rangi Futures, a ustępujące turniejom ATP Tour.

  W challengerach nie mogą startować tenisiści zajmujący miejsca w pierwszej 10. rankingu ATP. Zawodnicy, którzy zajmują w tym rankingu miejsca od 11. do 50, aby zagrać w turnieju tej rangi muszą uzyskać specjalną zgodę ATP na start oraz dostać od jego organizatorów tzw. dziką kartę.

  Association of Tennis Professionals (ATP), Stowarzyszenie Tenisistów Profesjonalnych – organizacja utworzona w roku 1972 mająca na celu ochronę interesów tenisistów (rok później podobny związek – WTA założyły tenisistki). Począwszy od 1990 r. ATP stała się organizatorem cyklu męskich rozgrywek tenisowych pod nazwą ATP World Tour.

  Punkty rankingowe i pula nagród[ | edytuj kod]

  W 2019 władze ATP zreorganizowały system ATP Challenger Tour. Wszystkie turnieje składają się z drabinki singlowej dla 48 tenisistów i 16 par deblowych oraz zostały wprowadzone skrócone eliminacje. Wyjątkiem jest kategoria ATP Challenger Tour 50, która posiada drabinkę główną dla 32 zawodników i eliminacyjną dla 24 tenisistów. Dodatkowo zawody rozgrywane są łącznie z kwalifikacjami od poniedziałku do niedzieli, a wszyscy zakwalifikowani zawodnicy mają zapewniony nocleg i fachową opiekę medyczną. Wzrosły nagrody pieniężne, tak że każdy z uczestników otrzymuje premię finansową za sam udział w turnieju, a zawody z najwyższą pulą nagród wynoszą 162 480 $.

  Poszczególne challengery są podzielone na sześć kategorii: ATP Challenger 50, 80, 90, 100, 110 i 125. Każda z liczb przy danej kategorii oznacza ilość punktów zdobytych przez zwycięzcę zawodów.

  Punktacja (singiel)[ | edytuj kod]

  Punktacja (debel)[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. ATP Challenger Tour Set For Significant Revamp From 2019 | ATP World Tour | Tennis, „ATP World Tour” [dostęp 2018-09-09] (ang.).
  2. Wirtualna Polska Media, ATP szykuje zmiany. Będzie reforma rozgrywek ATP Challenger Tour - WP SportoweFakty, „sportowefakty.wp.pl”, 25 lipca 2018 [dostęp 2018-09-09] (pol.).
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.757 sek.