ASz-62IR

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

ASz-62IRradziecki silnik gwiazdowy, 9-cylindrowy, reduktorowy, gaźnikowy, chłodzony powietrzem, z jednobiegową sprężarką promieniową, z podwójnym układem zapłonu i rozrusznikiem bezwładnościowym.

Wright R-1820 Cyclone 9 – amerykański 9-cylindrowy, chłodzony powietrzem silnik gwiazdowy zaprojektowany w zakładach Curtiss-Wright Corporation i używany w wielu samolotach począwszy od lat 30. XX wieku do lat 50. Budowany na licencji w wielu fabrykach, między innymi: Lycoming, Pratt & Whitney i Studebaker Corporation, a także w Związku Radzieckim jako M-25. Używany był między innymi przez takie konstrukcje lotnicze jak:Silnik gaźnikowy - silnik spalinowy o zapłonie iskrowym, w którym mieszanka paliwowo-powietrzna wytwarzana jest w gaźniku.

Silnik ASz-62IR powstał na bazie silnika Wright R-1820.

Polska[ | edytuj kod]

Silniki rodziny ASz-62IR były szeroko wykorzystywane w samolotach produkowanych na terenie Polski (m.in. An-2, PZL M18 Dromader, PZL-106 Kruk) i przyczyniły się do rozwoju rodzimego lotnictwa, a w szczególności agrolotnictwa. W Polsce silnik ASz-62IR produkowany był początkowo na licencji przez WSK Rzeszów, a od 1961 do chwili obecnej (2017) przez WSK „PZL-Kalisz” w Kaliszu. W 2013 roku kaliska wytwórnia zaprezentowała zmodernizowaną wersję silnika ASz-62IR-16E z elektronicznym układem wtrysku paliwa, produkowaną od 2015. Ta wersja jest pierwszym w Polsce certyfikowanym przez Agencję Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) silnikiem, który wyposażono we wtryskową instalację paliwową. Unowocześniony silnik dysponuje większą mocą, posiada także większy resurs i mniejsze zużycie paliwa. Silnik ten pozwala na wykorzystywanie benzyny lotniczej, samochodowej i paliw alternatywnych.

Kalisz (gr. Καλισία, łac. Calisia, jid. קאַליש) – miasto na prawach powiatu w środkowo-zachodniej Polsce, położone na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad Prosną, u ujścia Swędrni; historyczna stolica Wielkopolski, stolica Kaliskiego, drugi co do wielkości ośrodek województwa wielkopolskiego, siedziba powiatu kaliskiego, główny ośrodek aglomeracji kalisko-ostrowskiej i Kalisko-Ostrowskiego Okręgu Przemysłowego; stolica diecezji kaliskiej.R-10 (ChAI-5) – radziecki samolot rozpoznawczy i lekki bombowiec z początkowego okresu II wojny światowej konstrukcji Josifa Niemana.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Li-2 (ros. Ли-2) – samolot transportowy konstrukcji radzieckiej z okresu przed II wojna światową. Adaptacja projektu samolotu Douglas DC-3.
Silnik gwiazdowy – wielocylindrowy silnik spalinowy, w którym cylindry umieszczone są promieniowo na obwodzie koła, z centralnym wałem korbowym. Silnik gwiazdowy może zawierać od trzech do kilkunastu cylindrów. Silnik taki może mieć obieg zarówno dwusuwowy jak i czterosuwowy. W przypadku tego drugiego (ponad 90% konstrukcji) liczba cylindrów w danej gwieździe jest zawsze nieparzysta. Kilkunastocylindrowe silniki gwiazdowe budowane są w układzie podwójnej, a czasem i poczwórnej gwiazdy (np. silniki do Boeing B-50 Superfortress).
Polikarpow I-153 (I-15ter) – jednomiejscowy samolot myśliwski i myśliwsko-bombowy produkcji ZSRR z czasów II wojny światowej.
Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego "PZL-Kalisz" w Kaliszu, przedsiębiorstwo przemysłu elektromaszynowego, spółka akcyjna z siedzibą w Kaliszu, założone w 1941, znacjonalizowane w 1946, sprywatyzowane w 1996; producent silników lotniczych, m.in. ASz-62IR i AI-14R oraz zespołów do silnika TWD-10B.
Polikarpow I-16 – jednomiejscowy samolot myśliwski i myśliwsko-bombowy produkcji ZSRR z czasów drugiej wojny światowej, zwany przez lotników niemieckich Rata (szczur).
De Havilland Canada DHC-3 Otter – jednosilnikowy samolot wielozadaniowy, będący następcą udanego modelu De Havilland Canada Beaver o własnościach krótkiego startu i lądowania STOL, wolnonośny górnopłat o metalowej konstrukcji (pierwszy lot 12 grudnia 1951).
Paliwo alternatywne - paliwo uzyskane w procesie odzysku odpadow posiadających wartość opałową. Stosowane w przemyśle cementowym, jako zamiennik węgla kamiennego i mazutu.

Reklama