AN/ASQ-228 ATFLIR

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
ATFLIR podwieszany do samolotu F/A-18F Super Hornet

AN/ASQ-228 ATFLIR (Advanced Targeting Forward-Looking Infrared) – amerykański zasobnik nawigacyjno-celowniczy firmy Raytheon przystosowany do współdziałania z samolotami McDonnell Douglas F/A-18 Hornet, począwszy od wersji A+.

Podczerwień (promieniowanie podczerwone) (ang. infrared, IR) – promieniowanie elektromagnetyczne o długości fal pomiędzy światłem widzialnym a falami radiowymi. Oznacza to zakres od 780 nm do 1 mm.International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.

Zasobnik powstał w 2003 roku i od początku był przeznaczony tylko dla samolotów F-18, związane jest to ze sposobem chłodzenia zasobnika przez powietrze pobierane z upustu ze sprężarki silnika. System został wprowadzony w celu zastąpienia zasobników AN/AAS-38 Nite Hawk, spełnia funkcje nawigacyjne i celownicze, zaopatrzony jest w kamerę światła szczątkowego, laserowy dalmierz/wskaźnik celu, kamerę podczerwoną. Zasobnik o długości 183 cm i średnicy 33 cm, waży 191 kg, może być używany do wysokości 15 000 metrów, zasięg obserwacji to około 75 km. Umożliwia przesyłanie obrazu celów do innych ośrodków dowodzenia, klasyfikowanie i śledzenie celów, oceny skutków ataku (własnego jak i innych samolotów). W samolotach wyposażonych w radar APG-79 umożliwia jednoczesne atakowanie celów powietrznych (pilot) oraz naziemnych (operator uzbrojenia).

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Piotr Abraszek. Zasobniki celownicze przegląd. „Nowa Technika Wojskowa”. 10, s. 60-64, 2007. ISSN 1230-1655. 
  • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Strona producenta
  • Reklama