ALOHAnet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

ALOHAnetsieć komputerowa Uniwersytetu Hawajskiego stworzona w 1970 przez Normana Abramsona.

Topologia gwiazdy (ang. star network) – sposób połączenia komputerów w sieci komputerowej, charakteryzujący się tym, że kable sieciowe połączone są w jednym wspólnym punkcie, w którym znajduje się koncentrator lub przełącznik.Kabel koncentryczny (ang. coaxial cable, zwany także kablem współosiowym) – przewód telekomunikacyjny, wykorzystywany do transmisji sygnałów zmiennych małej mocy.

Inspiracją do jej powstania było wykorzystanie przez Armię Amerykańską podczas II wojny światowej fal radiowych jako medium transmisyjnego. Sieć ta służyła do komunikacji 7 komputerów na 4 różnych wyspach, przy czym centralny komputer znajdował się na wyspie Oʻahu. Tak jak w typowej topologii gwiazdy dwukierunkowej: nadawca rozpoczynał wysyłanie ramki w dowolnym momencie, a odbiorca odsyłał potwierdzenie jej otrzymania. Potwierdzenia te pozwalały albo na zakończenie poprawnie przeprowadzonej transmisji, albo na ponowne wysłanie ramki. Wadą takiej metody były tzw. kolizje czyli zniekształcenia danych podczas jednoczesnego nadawania sygnałów. Powstanie ALOHAnet przyczyniło się do opracowania pierwszego standardu Ethernetu wykorzystującego kabel koncentryczny.

Sieć komputerowa (w skrócie: sieć) – zbiór komputerów i innych urządzeń połączonych ze sobą kanałami komunikacyjnymi. Sieć komputerowa umożliwia wzajemne przekazywanie informacji oraz udostępnianie zasobów własnych między podłączonymi do niej urządzeniami, tzw. "punktami sieci".United States Army (Armia Stanów Zjednoczonych) – wojska lądowe Stanów Zjednoczonych, jeden z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych.
Uniwersytet Hawajski – ogólna nazwa państwowego, koedukacyjnego systemu college’ów i uniwersytetów, które prowadzą studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie i podoktorskie. W jego skład wchodzą trzy uniwersytety, siedem college’ów, kilka centrów badawczych i uniwersyteckich. Wszystkie szkoły Uniwersytetu Hawajskiego znajdują się na Hawajach i są akredytowane przez Western Association of Schools and Colleges (Zachodnie Stowarzyszenie Szkół i College’ów w USA).Ethernet - technika, w której zawarte są standardy wykorzystywane w budowie głównie lokalnych sieci komputerowych. Obejmuje ona specyfikację przewodów oraz przesyłanych nimi sygnałów. Ethernet opisuje również format ramek i protokoły z dwóch najniższych warstw Modelu OSI. Jego specyfikacja została podana w standardzie IEEE 802.
Reklama