AJ Lee

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
AJ Lee i Tamina Snuka podczas 295 dnia panowania jako mistrzyni Div

April Jeanette Mendez (ur. 19 marca 1987 w Union City w stanie New Jersey) – była amerykańska wrestlerka. Z pochodzenia Portorykanka, wyznaje zasady Straight Edge. Występowała w WWE. Od 13 czerwca 2014 żona CM Punka (Phillipa Brooksa).

Zaburzenia afektywne dwubiegunowe (choroba afektywna dwubiegunowa, ChAD, cyklofrenia) – zaburzenia psychiczne z grupy zaburzeń afektywnych. Do rozpoznania zaburzenia afektywnego dwubiegunowego dochodzi wtedy, gdy u pacjenta występuje epizod hipomanii, manii lub epizod afektywny mieszany, a w przeszłości wystąpił chociaż raz jeden z tych epizodów lub epizod depresji. Jeśli u pacjenta występuje powtórnie epizod depresji bez wystąpienia manii, hipomanii bądź epizodu mieszanego, rozpoznaje się zaburzenie afektywne jednobiegunowe (zaburzenie depresyjne nawracające).Stephanie Nicole Garcia (ur. 21 listopada 1983) – profesjonalna wrestlerka znana jako Nikki Bella. Od 2008 do 2012 występowała w WWE. Tworzy tag team ze swoją siostrą bliźniczką Brie Bellą.

30 czerwca 2014 wróciła do WWE i odzyskała pas WWE Divas Championship, stając się drugi raz mistrzynią WWE.

Mendez zapisała się do szkoły wrestlingowej w marcu 2007, zadebiutowała sześć miesięcy później. W kolejnych latach występowała w kilku północnoamerykańskich promocjach, w tym w Women Superstars Uncensored jako Miss April. W WSU, razem z Brooke Carter była częścią drużyny AC Express. Jednokrotnie były posiadaczkami WSU Tag Team Championship. W maju 2009 roku podpisała kontrakt rozwojowy z WWE, została wysłana do Florida Championship Wrestling, rozwojówki WWE, gdzie używała pseudonimu AJ Lee. W FCW była posiadaczką tytułu Queen of FCW oraz FCW Divas Champion. Była też pierwsza osobą, która posiadała oba te tytuły. W 2010 roku uczestniczyła w trzecim sezonie NXT, gdzie jej pseudonim został skrócony do AJ. Odpadła w półfinale przegrywając z Naomi z Kaitlyn. Dołączyła do rosteru SmackDown! w maju 2011. Tworzyła tag team z Kaitlyn o nazwie ChickBusters.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

23 lipca 2012 r. podczas 1000 odcinka RAW AJ została General Manager rosteru RAW. 22 października 2012 r. zrezygnowała z funkcji GM rosteru RAW, ponieważ była oskarżana przez Vickie Guerrero o romans z Johnem Ceną.

Podczas gali Payback 2013 pokonała swoją przyjaciółkę Kaitlyn i została po raz pierwszy WWE Divas Champion. Po 295 dniach panowania na RAW po WrestleManii XXX straciła tytuł na rzecz Paige. Po utracie pasa mistrzowskiego zniknęła na jeden miesiąc, by następnie powrócić po Money In The Bank, na RAW 30 czerwca, gdzie odzyskała swój tytuł. Pas utraciła na SummerSlam na rzecz Paige, jednak na Night of Champions odzyskała go ponownie. Na Survivor Series (2014) straciła po raz kolejny tytuł na rzecz Nikki Belli.

Straight edge (SE, sXe) – niehomogeniczny ruch społeczno-kulturalny powstały w Stanach Zjednoczonych na początku lat 80. XX wieku. Jego zwolennicy, nie wyrzekając się typowej dla punkowych subkultur postawy buntu przeciwko społeczeństwu i prowokacyjnych zachowań, odrzucali charakterystyczny dla punków nihilizm i powszechną skłonność do używania alkoholu i zażywania narkotyków, a także promiskuityzmu seksualnego.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

3 kwietnia 2015 odeszła z WWE. Po odejściu przyznała na swoim blogu, że cierpi na zaburzenia afektywne dwubiegunowe.

Osiągnięcia[ | edytuj kod]

 • Florida Championship Wrestling
 • FCW Divas Championship (1 raz)
 • Queen of FCW (1 raz)
 • Pro Wrestling Illustrated
 • PWI sklasyfikowało ją na 48. miejscu na 50 najlepszych wrestlerek w magazynie PWI Female 50 w 2011
 • PWI sklasyfikowało ją na 2 miejscu 50 najlepszych wrestlerek PWI w magazynie PWI Female 50 w 2014
 • Women Superstars Uncensored
 • WSU Tag Team Championship (1 raz) – z Brooke Carter
 • WSU/NWS King and Queen Tournament (2009) – z Jayem Lethalem
 • World Wrestling Entertainment
 • Divas Championship (3 razy)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. wwe: kariera AJ lee (pol.). wwe.com. [dostęp 2014-08-04].
  2. Andrew Murray, AJ Lee Reveals She Was Diagnosed With Bipolar Disorder, WhatCulture.com, 3 lutego 2017 [dostęp 2019-03-26] (ang.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • http://www.wrestlefans.pl/index.php?news_action=more&newsid=201
 • http://www.wrestlefans.pl/index.php?news_action=more&newsid=203
 • Union City - miasto w USA, w stanie New Jersey, w hrabstwie Hudson. Według spisu ludności z roku 2010, w Union City mieszka 66 455 mieszkańców.WWE SmackDown! – program telewizyjny o tematyce wrestlingu, wydawany przez World Wrestling Entertainment (WWE), a emitowany w stacji SciFi w Stanach Zjednoczonych (od 2010 roku). Nazwa „Smackdown” jest ponadto używana do określenia brandu federacji WWE. Innym brandem World Wrestling Entertainment jest Raw. Walki oraz wszelkiego rodzaju segmenty oraz backstage’e nagrywane są na tzw. „tapingach” w nocy z wtorku na środę, które wyemitowane zostają w piątki.
  Warto wiedzieć że... beta

  Phillip Jack Brooks, znany jako CM Punk (ur. 26 października 1978) – amerykański profesjonalny wrestler, walczący w World Wrestling Entertainment w rosterze RAW.
  Survivor Series 2014- gala PPV zorganizowana przez World Wrestling Entertainment, która odbyła się 23 listopada 2014 roku w Scottrade Center w St. Louis. Była to dwudziesta ósma gala Hell in a Cell w historii. Liczba widzów wynosiła 12 000.
  Naomi, właśc. Trinity McCray (ur. 30 listopada 1987 w Sanford na Florydzie) – amerykańska wrestlerka. Jej mentorką była Kelly Kelly.
  Wrestling (ang. professional wrestling, często skracane do pro wrestling i wrestling; pl. "profesjonalne zapasy", "zawodowe zapasy" ) – rodzaj spektaklu łączący atletykę i sztukę teatralną, rodzaj rozrywki sportowej popularnej w Stanach Zjednoczonych, Japonii (Puroresu), Meksyku (Lucha Libre) oraz w Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Bazuje on na klasycznych zapasach greckich i wolnej amerykance ze współczesnymi dodatkami, takimi jak ciosy, oparte na sile chwyty i rzuty oraz akrobatyczne manewry. Duży wpływ na obecny kształt wrestlingu miały również sztuki walki. Dodatkowym aspektem jest okazyjne użycie improwizowanych broni dla nadania dramatyzmu. Należy wspomnieć że zawodnicy narażeni są na utratę zdrowia i życia. Część z nich kończy karierę na wózku inwalidzkim lub przykuci do łóżka, tak jak Darren Drozdov czy Thomas Billington (Dynamite Kid). Na taki stan rzeczy wpływają urazy zawodników odniesione podczas walki, prowadzony styl życia, narkotyki, środki przeciwbólowe i sterydy. Organizatorzy tego widowiska mówią o tych zjawiskach niechętnie.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  World Wrestling Entertainment, Inc. (działająca jako WWE, Inc.) – amerykańska spółka prywatna działająca głównie w sferze profesjonalnego wrestlingu, z dochodami w dziedzinach filmu, muzyki, licencjonowania produktów oraz bezpośredniej sprzedaży. Jest to obecnie największa federacja wrestlingu na świecie, osiągająca 13 milionów widzów w Stanach Zjednoczonych i transmitująca swoje programy w 30 językach do więcej niż 145 krajów. Jak inne federacje wrestlingu, programy WWE nie zawierają w sobie prawdziwych zawodów sportowych, lecz pojedynki z kontrolowanym przebiegiem oraz ustalonym zwycięzcą, których wynik jest uzależniony od fabularyzowanego scenariusza.

  Reklama