Harpoon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

AGM-84/RGM-84/UGM-84 Harpoonamerykański przeciwokrętowy pocisk manewrujący krótkiego zasięgu, wystrzeliwany z platform nawodnych, podwodnych i powietrznych, przeznaczony do zwalczania celów nawodnych. Harpoon jest pociskiem jednogłowicowym, napędzanym na całej długości lotu aerodynamicznego przez silnik turbowentylatorowy. W zależności od platformy przenoszenia, występuje w wariantach o sygnaturze AGM-84 dla pocisków przenoszonych przez statki powietrzne, RGM-84 przenoszone przez okręty nawodne oraz UGM-84, dla których platformą bojową są okręty podwodne.

McDonnell Douglas – amerykańska wytwórnia lotnicza, zajmująca się produkcją samolotów zarówno cywilnych, jak i wojskowych. Siedziba mieści się w St. Louis w stanie Missouri. 1 sierpnia 1997 stała się częścią firmy Boeing.Silnik rakietowy – rodzaj silnika odrzutowego, czyli wykorzystującego zjawisko odrzutu substancji roboczej, który nie pobiera w trakcie pracy żadnej substancji z otoczenia. Substancją roboczą mogą być produkty spalania (gazy spalinowe) powstałe przy utlenianiu paliwa (chemiczny silnik rakietowy), przy czym zarówno paliwo rakietowe jak i utleniacz znajdują się w zbiornikach napędzanego urządzenia (tlen nie jest pobierany z atmosfery), dzięki czemu silnik może pracować w dowolnych warunkach, np. w przestrzeni kosmicznej i pod wodą. Mogą nią być też jony rozpędzane elektromagnetycznie (silnik jonowy), plazma, także rozpędzana elektromagnetycznie (silnik plazmowy) lub strumień fotonów gamma (silnik fotonowy). Stosowany najczęściej w rakietach i promach kosmicznych oraz pociskach rakietowych.

Rozwój systemu[ | edytuj kod]

W roku 1965 marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych rozpoczęła wstępne prace nad przeciwokrętowym pociskiem rakietowym o zasięgu 45 kilometrów (25 Mm). Głównym przeznaczeniem pocisku miało być niszczenie okrętów podwodnych slangowo nazywanych przez marynarzy „waleniami”, stąd jego nazwa harpun. Po zatopieniu w 1967 izraelskiego niszczyciela „Eilat” przez radziecki pocisk przeciwokrętowy P-15 Termit, US Navy złożyła zamówienie na konstrukcję podobnego pocisku służącego do niszczenia głównie jednostek nawodnych. Prototypowy pocisk oznaczony jako ZAGM-84A został przedstawiony w 1970 przez wytwórnię McDonnell Douglas.W lipcu 1971 roku McDonnell Douglas wygrał rządowy kontrakt na rozwój systemu i w maju 1973 roku United States Navy wybrała Harpoon na swój podstawowy pocisk przeciwokrętowy (Anti-Surface Vessel - ASV) w wersjach przeznaczonych do przenoszenia przez samoloty (AGM-84A), okręty podwodne (UGM-84A) oraz okręty nawodne (RGM-84A). Wszystkie trzy systemy weszły do służby w 1977 roku. Od tego czasu powstały i zostały wprowadzone na uzbrojenie kolejne wersje pocisku, oznaczane literowo: A, B, C, D, E, F, G, H, J, K oraz L. W 1979 roku zostały podjęte studia nad nuklearną wersją tego pocisku, wersja ta nigdy jednak nie otrzymała środków finansowych na rozwój.

Coulsdon - miasto Londynu, leżąca w gminie London Borough of Croydon. Coulsdon jest wspomniana w Domesday Book (1086) jako Colesdone.Aerodynamika (z greckiego: aēr dpn. aéros - "powietrze" i dynamikós - "mający siłę, silny") – dział fizyki, mechaniki płynów, zajmujący się badaniem zjawisk związanych z ruchem gazów, a także ruchu ciał stałych w ośrodku gazowym i sił działających na te ciała.

W ciągu lat nieprzerwanego rozwoju konstrukcji, podjęto wiele programów ulepszania pocisku w wyniku których powstały wersje Block 1B, 1C, 1D, 1E (SLAM), 1G, 1H (SLAM-ER), 1J (Harpoon 200), 1K oraz 1L (Block 2). Początkowy standard pocisku Block 1 oznaczony był jako AGM / RGM / UGM-84A na wyposażeniu wojsk USA oraz UGM-84B w służbie brytyjskiej. Block 1B posiadał desygnację AGM / RGM / UGM-84C, Block 1C zaś AGM / RGM / UGM-84D. Block 1D RGM-84F został anulowany przed wejściem do służby, Block 1E AGM-84E (znany także jako Stand-off Land Attack Missile - SLAM), Block 1G AGM / RGM / UGM-84G oraz SLAM-ER oznaczony jako AGM-84H. Block 1J był propozycją dla dalszego rozwoju, AGM / RGM / UGM-84J Harpoon (lub Harpoon 2000) wersja służąca do zwalczania zarówno celów pływających jak i celów lądowych.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Okręt nawodny - termin określający ogół klas okrętów wojennych, nie mogących się całkowicie zanurzyć pod powierzchnię wody. Obejmuje wszystkie klasy okrętów poza okrętami podwodnymi.

Zmodyfikowany projekt Block 2, dla AGM / RGM / UGM-84L zastąpił Harpoon 2000 wszedł do programu rozwojowego w listopadzie 1998 roku. Ta wersja pocisku używa bezwładnościowego układu nawigacyjnego (Inertial Measurement Unit - IMU) pochodzącego z precyzyjnie naprowadzanych bomb JDAM oraz INS/GPS z pocisków SLAM-ER.

Silnik rakietowy na paliwo stałe – rodzaj silnika rakietowego, w którym spalaniu w komorze wewnętrznego spalania ulega zhomogenizowana mieszanka paliwa i utleniacza. Komora wewnętrznego spalania ma formę tuby zawierającej blok mieszanki paliwowej. Silniki tego rodzaju są najstarszymi i najprostszymi rodzajami napędu, stosowanymi już w średniowiecznych Chinach. W komorze wewnętrznego spalania następuje zapłon zmagazynowanej w niej mieszaniny napędowej, zaś rozprężające się gorące gazy odprowadzane są do dysz w celu uzyskania pożądanego ciągu.AGM-65 Maverick - taktyczny, naprowadzany lub samonaprowadzający pocisk rakietowy klasy powietrze-ziemia lub powietrze-woda przeznaczony do niszczenia szerokiej gamy celów poczynając od broni ciężkiej, pojazdów, budynków, umocnień do okrętów nawodnych. Pocisk opracowano w kilku wersjach różniących się sposobem naprowadzania na cel oraz wielkością i rodzajem głowicy bojowej.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Wyrzutnia torpedowa — odporna na ciśnienie wody struktura wyposażona we wrota wylotowe z przodu oraz zamkowe zamknięcie wsadowe, służąca do wystrzeliwania torped lub innych aparatów pływających z okrętu, a dawniej także z lądu. Z uwagi na sposób wystrzeliwania torpedy, wyrzutnie mogą przybrać postać wyrzutni impulsowych, bądź występujących niezależnie od nich wyrzutni swobodnego wypływania (swim-out).
Slang także język specjalny, argot, gwara środowiskowa – swoista odmiana potocznego języka ogólnonarodowego oparta na odrębności środowiskowej. Odróżnia się tym od dialektu i gwary, wyodrębnionych terytorialnie. W przeciwieństwie do gwar i dialektów, różni się od języka ogólnego leksyką, frazeologią i zmianami znaczeń słownictwa ogólnego, nie gramatyką.
Sea-skimming – profil lotu pocisku manewrującego, zwłaszcza przeciwokrętowego, mający na celu utrudnienie i maksymalne opóźnienie wykrycia pocisku przez sensory celu w postaci radaru i czujników podczerwieni. Profil sea-skimming charakteryzuje się niskim pułapem lotu (między kilka a kilkadziesiąt metrów ponad powierzchnią morza), w związku z czym po wyłonieniu się pocisku lecącego na tak niskim pułapie zza linii horyzontu, obrona celu ma niewiele czasu na reakcję, zwykle - w zależności od prędkości pocisku - kilkanaście do kilkudziesięciu sekund. Lot o profilu sea-skimming, w związku z dużą gęstością mas powietrza atmosferycznego na tej wysokości, wymaga dużego wydatku energetycznego - stąd też pociski sea-skimming poruszają się zwykle z mniejszą prędkością (z reguły mniejszą od prędkości dźwięku) niż pociski pokonujące dystans do celu na wysokim pułapie.
USS Iowa (BB-61) okręt wiodący pancerników typu Iowa był czwartym okrętem United States Navy (ale dopiero drugim który wszedł do służby), którego nazwa pochodziła od stanu Iowa
Samolot – statek powietrzny cięższy od powietrza (aerodyna), utrzymujący się w powietrzu dzięki wytwarzanej sile nośnej za pomocą nieruchomych, w danych warunkach względem statku, skrzydeł. Ciąg potrzebny do utrzymania prędkości w locie poziomym wytwarzany jest przez jeden lub więcej silników.
Global Positioning System (GPS) - właściwie GPS-NAVSTAR (ang. Global Positioning System – NAVigation Signal Timing And Ranging) – jeden z systemów nawigacji satelitarnej, stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, obejmujący swoim zasięgiem całą kulę ziemską. System składa się z trzech segmentów: segmentu kosmicznego - 31 satelitów orbitujących wokół Ziemi na średniej orbicie okołoziemskiej; segmentu naziemnego - stacji kontrolnych i monitorujących na ziemi oraz segmentu użytkownika - odbiorników sygnału. Zadaniem systemu jest dostarczenie użytkownikowi informacji o jego położeniu oraz ułatwienie nawigacji po terenie.
Silnik startowy – dodatkowy silnik przy rakiecie, z reguły na paliwo stałe, o nieregulowanym ciągu. Służy do wyrzucenia rakiety z wyrzutni i nadania jej prędkości sterownej. Stosowany jest do tego celu silnik o dużej mocy, większej niż silnik marszowy. Silnik startowy jest odrzucany po wypaleniu się paliwa (po kilku sekundach od startu). Dzięki zastosowaniu silnika startowego, silnik marszowy może mieć mniejszą moc, co ułatwia sterowanie jego ciągiem i zmniejsza skalę problemów technicznych.

Reklama