• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • AFC Wimbledon  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Puchar Anglii (F.A. Cup) – najstarsze klubowe rozgrywki piłkarskie na świecie. Organizatorem jest Angielska Federacja Piłkarska (The Football Association). W rozgrywkach biorą udział wszystkie angielskie kluby piłkarskie zrzeszone w związku.York City Football Club angielski klub piłkarski z siedzibą w mieście York. Klub występuje obecnie w lidze Football League Two. Założony w 1922, został członkiem Ligi w 1929 roku spędzając większość swoich lat w niższych klasach rozgrywkowych. Największym osiągnięciem ligowym klubu była gra przez dwa sezony w Second Division w latach siedemdziesiątych.W sezonie 2003 – 04 York City spadł z Third Division i do dnia dzisiejszego występuje w Conference National.
  Kadra[ | edytuj kod]
  Stadion Kingsmeadow; swoje mecze rozgrywa tu także lokalny rywal The Dons - Kingstonian F.C.

  Skład zespołu[ | edytuj kod]

  stan na 17 listopada 2017

  Piłkarz roku[ | edytuj kod]

  Działalność byłych piłkarzy Wimbledonu[ | edytuj kod]

  W 2005 roku powstało stowarzyszenie byłych piłkarzy Wimbledonu (ang. Wimbledon Old Players Association (WOPA)). Jego członkami mogą zostać także piłkarze i menadżerowie klubu powstałego w 2002 roku. Wśród 60 założycieli tego stowarzyszenia byli między innymi: John Fashanu, Dave Beasant, Efan Ekoku, Neil Sullivan, Dave Bassett, Wally Downes, Marcus Gayle, Neal Ardley, Alan Kimble i Andy Thorn.

  Football League Two (częściej nazywana League Two dla skrótu lub od sponsora: Npower Football League 2) - czwarta piłkarska klasa ligowa w angielskim systemie, a trzecia w The Football League.London Borough of Merton – jedna z 32 gmin Wielkiego Londynu położona w jego południowej części. Wraz z 19 innymi gminami wchodzi w skład tzw. Londynu Zewnętrznego. Władzę stanowi Rada Gminy Merton (ang. Merton Council). Na terenie gminy rozgrywany jest najstarszy i najbardziej prestiżowy turniej tenisowy na świecie Championships, Wimbledon.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  The Football Asssociation (nazywana również w skrócie The FA) – związek piłkarski działający na terenie Anglii oraz dependencji Korony brytyjskiej: Guernsey, Jersey i Wyspie Man. Do FIFA The FA został włączony w roku 1905, zaś do UEFA w roku 1954, należy także do IIGA. Dzieli się na 51 regionalnych związków piłki nożnej
  Isthmian League - regionalna liga piłkarska działająca na terenie Londynu i South East England. Powszechnie znana pod nazwą oficjanego sposora: Ryman League. Jej historyczne nazwy to: Diadora League, ICIS League, Rothmans Isthmian League, Vauxhall-Opel League, Berger Isthmian League i Servowarm Isthmian League.
  Luton Town Football Club – angielski klub piłkarski mający siedzibę w Luton. Sezon 2008/2009 w rozgrywkach League Two rozpoczął z najwyższą karą dyscyplinarną w historii angielskiego futbolu (odjęcie 30 punktów, kara finansowa w wysokości 50 tysięcy funtów oraz degradacja do Conference w sezonie 2009/2010).
  Neil Sullivan (ur. 24 lutego 1970 roku w Sutton) – szkocki piłkarz występujący na pozycji bramkarza. Obecnie gra w Doncaster Rovers.
  Efangwu Goziem Ekoku znany jako Efan Ekoku (ur. 8 czerwca 1967 w Manchesterze) były piłkarz nigeryjski grający na pozycji napastnika. Podczas kariery piłkarskiej mierzył 182 cm, ważył 80 kg. Nosił przydomek "Chief" ("Wódz").
  Wimbledon Football Club - nieistniejący, angielski klub piłkarski z siedzibą w Londynie, założony w 1889 roku. Klub ten w latach 1970-1980 występował w Division One, natomiast w latach 1986-2000 w Premiership. Największy jego sukces to zdobycie Pucharu Anglii w 1988. W 2003 klub został przeniesiony do miasta Milton Keynes i występował jako MK Dons.
  System ligowy opiera się na hierarchiczności lig, powiązanych ze sobą zasadą awansów i spadków. Kluby, które zajmą pierwsze pozycje w lidze wspinają się po stopniach „piramidy” piłkarskiej coraz wyżej, zaś te plasujące się na ostatnich lokatach spadają w dół do coraz niższych klas ligowych. Teoretycznie jest możliwe, aby klub z najniższej ligi, awansując rok po roku wygrał Premier League, czyli zdobył mistrzostwo Anglii. Praktycznie jest to właściwie niemożliwe, a nawet jeśli to po wielu latach „wspinaczki” po stopniach ligowych. Awanse nie są automatyczne, bo pomiędzy niektórymi ligami trzeba oprócz sportowych spełniać kryteria finansowo-organizacyjne. Piramida piłkarska w Anglii liczy ponad 7 000 klubów, nie licząc drużyn z lig, które nie należą do piramidy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.965 sek.