AFC West

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

AFC West - Dywizja Zachodnia konferencji AFC ligi futbolu amerykańskiego, NFL.

National Hockey League (NHL) albo Ligue nationale de hockey (LNH) (pl. Narodowa Liga Hokeja) – zawodowa organizacja zrzeszająca 30 drużyn hokejowych z Ameryki Północnej. Drużyny należące do NHL każdego sezonu walczą o Puchar Stanleya. Cechuje ją wysoki poziom gry oraz wysokie zarobki graczy (średnia pensja w sezonie 2000/2001 wyniosła 1 400 000 $). Liga ta została założona w 1917 roku w Montrealu w Kanadzie. Obecnie w NHL większość stanowią zespoły ze Stanów Zjednoczonych, a ponad połowa graczy pochodzi z Kanady. Składa się z dwóch konferencji oraz sześciu dywizji. Od kilku lat jedynym Polakiem występującym w NHL jest Wojtek Wolski, Kanadyjczyk polskiego pochodzenia.American Football League (skrót: AFL, Amerykańska Liga Futbolowa) - zawodowa liga futbolu amerykańskiego działająca w latach 1960-1969.

Dywizja Zachodnia powstała po połączeniu lig w roku 1970, a w jej skład weszły cztery drużyny, które były wcześniej członkami American Football League: Denver Broncos, Kansas City Chiefs, Oakland Raiders i San Diego Chargers. Żadna z czterech drużyn nigdy nie opuściła dywizji - nawet wtedy, gdy Raiders w latach 1982-1994 przenieśli się do Los Angeles.

W roku 1970 doszło do połączenia dwóch największych zawodowych lig futbolu amerykańskiego działających w Stanach Zjednoczonych w owym czasie: National Football League (NFL) oraz American Football League (AFL). Scalenie wynikało z mocno narastającej rywalizacji pomiędzy dwoma ligami. Organizacje połączyły się, zachowując nazwę i logo "National Football League", przez co stały się jedną z najpopularniejszych i najmocniejszych ekonomicznie lig sportowych w USA.Kansas City Chiefs - zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w Kansas City w stanie Missouri. Drużyna jest obecnie członkiem Dywizji Zachodniej konferencji AFC ligi NFL. Chiefs przeprowadzają treningi letnie na terenie University of Wisconsin-River Falls.

Gdy w roku 1976 do ligi dołączyły zespoły Seattle Seahawks i Tampa Bay Buccaneers, zostały dodane do Dywizji Zachodnich konferencji - odpowiednio - NFC i AFC. Po roku Buccaneers przeszli do Dywizji Centralnej NFC, zaś Seattle przeniesiono do Dywizji Zachodniej AFC. Seahawks zostali tu do roku 2002, w którym ponownie trafili do Dywizji Zachodniej NFC.

Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.San Diego Chargers - zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w San Diego, w stanie Kalifornia. Drużyna jest obecnie członkiem Dywizji Zachodniej konferencji AFC ligi NFL.

Komentator sportowy Chris Berman często nazywał dywizję "AFC Smythe" z powodu jej geograficznego podobieństwa do hokejowej dywizji Smythe Division (obecnie Dywizja Pacyficzna NHL).

Oakland Raiders - zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w Alamedzie niedaleko Oakland, w stanie Kalifornia, rozgrywający swoje mecze na stadionie O.co Coliseum. Drużyna jest obecnie członkiem Dywizji Zachodniej konferencji AFC ligi NFL.Denver Broncos - zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w Denver, w stanie Kolorado. Drużyna jest obecnie członkiem Dywizji Zachodniej konferencji AFC ligi NFL. Klub powstał w roku 1960, jako członek-założyciel ligi American Football League, która później połączyła się z NFL.
Warto wiedzieć że... beta

National Football League (skrót: NFL, Narodowa Liga Futbolowa) – największa zawodowa liga futbolu amerykańskiego, złożona z 32 zespołów. Liga powstała w roku 1920, jako American Professional Football Association (Amerykańskie Stowarzyszenie Futbolu Zawodowego) i zmieniła nazwę na obecną dwa lata później.
American Football Conference (skrót: AFC, Amerykańska Konferencja Futbolowa) - jedna z dwóch konferencji w zawodowej lidze futbolu amerykańskiego, National Football League (NFL).

Reklama