ACSI

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Atari Computer Systems Interface (ACSI, DMA Port) – równoległa magistrala danych przeznaczona do przesyłania danych pomiędzy urządzeniami. Stworzona na wzór SASI (przodek SCSI), w odróżnieniu od której inicjatorem może być tylko komputer. Stosowana od początku (1985 rok) w serii ST/TT.

SCSI (skrót z ang. Small Computer Systems Interface) – równoległa magistrala danych przeznaczona do przesyłania danych między urządzeniami.Szyna danych (ang. data bus) – część magistrali odpowiedzialna za transmisję właściwych danych, w odróżnieniu od danych adresowych (za co odpowiedzialna jest szyna adresowa), czy sygnałów sterujących. Podział taki ma sens jedynie dla magistrali, w których taka część jest wydzielona, czyli na ogół dla magistral równoległych.

Transfer danych odbywa się w trybie DMA lub PIO z prędkością 1,25 MB/s

W początkowej fazie sterowniki obsługiwały jedynie sześciobajtowe komendy SASI (SCSI level 1). Dlatego magistrala rozpoznawała równolegle co najwyżej 8 urządzeń, a pojemność dysku ograniczona była do 1GB. Późniejsze sterowniki (HD Driver, ICD) obsługują pozostałe poziomy komend SCSI (dziesięciobajtowe - SCSI level 2), do 16 urządzeń równocześnie oraz dyski o większych pojemnościach.

Ethernet - technika, w której zawarte są standardy wykorzystywane w budowie głównie lokalnych sieci komputerowych. Obejmuje ona specyfikację przewodów oraz przesyłanych nimi sygnałów. Ethernet opisuje również format ramek i protokoły z dwóch najniższych warstw Modelu OSI. Jego specyfikacja została podana w standardzie IEEE 802.Przepustowość (pojemność kanału, ang. throughput) w telekomunikacji i informatyce – maksymalna ilość informacji (mierzonej w bitach), jaka może być przesyłana przez dany kanał telekomunikacyjny lub łącze w jednostce czasu (mierzonej w sekundach).

Peryferia[ | edytuj kod]

ACSI obsługuje urządzenia peryferyjne takie jak:

 • Konwertery ACSI-SCSI (np. ICD Link, ICD LINK2, ICD miniSCSI, AdSCSI ST)
 • Emulatory (Super Charger)
 • Drukarki laserowe (np. SLM)
 • Napędy CD-ROM (np. CDAR504)
 • Dyski twarde (np. SH204, SH205, MegaFile, Vortex HD Plus, SupraDrive)
 • A ponadto peryferia DIY:

 • Ethernet
 • Dyski twarde Jookie
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Urządzenie peryferyjne (ang. peripheral device) - dowolna część komputera inna niż procesor (CPU) i pamięć operacyjna, czyli są to np. klawiatura, monitor, mysz, drukarka, skaner, napęd taśmowy, mikrofon, głośnik, aparat fotograficzny, dżojstik, kamera internetowa.Rozkaz – w informatyce i programowaniu to pojedyncza operacja centralnej jednostki obliczeniowej określona przez zestaw rozkazów danej architektury. Jest ona przekazywana procesorowi, który ją wykonuje, po czym zapisuje wartość wynikową lub ustawia flagę błędu, jeżeli wystąpił. W szerszym pojęciu, rozkaz może być elementem programu wykonywalnego, takiego jak kod bajtowy.
  Warto wiedzieć że... beta

  Bajt (dop. bajtu lub bajta) – najmniejsza adresowalna jednostka informacji pamięci komputerowej, składająca się z bitów.

  Reklama