ABBA

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

ABBA (także Abba) – szwedzki zespół muzyczny grający muzykę pop, założony w 1972 przez Anni-Frid Lyngstad, Benny’ego Anderssona, Björna Ulvaeusa i Agnethę Fältskog.

Stephen Patrick David Gately (ur. 17 marca 1976, zm. 10 października 2009) – irlandzki piosenkarz, członek irlandzkiego boysbandu Boyzone.MusicBrainz - projekt stworzenia otwartej encyklopedii muzycznej. Jest to internetowa baza danych o muzyce, która podobnie jak Freedb została stworzona w odpowiedzi na ostre restrykcje w CDDB. W obecnej formie nie jest już tylko katalogiem informacji o płytach CD, ale największą, semantyczną bazą meta-danych muzycznych.

Uważani za jeden z najbardziej znaczących na rynku oraz kasowych zespołów muzycznych w historii, sprzedali ponad 300 mln płyt na świecie. Jako zespół zadebiutowali w 1972 singlem „People Need Love”, rok później wydali debiutancki album studyjny pt. Ring Ring. W 1974, reprezentując Szwecję z utworem „Waterloo”, zwyciężyli w finale 19. Konkursu Piosenki Eurowizji. W kolejnych latach koncertowali po całym świecie oraz lansowali kolejne przeboje. Do 1981 wydali jeszcze siedem albumów studyjnych: Waterloo (1974), ABBA (1975), Arrival (1976), The Album (1977), Voulez-Vous (1979), Super Trouper (1980) i The Visitors (1981), które dotarły do pierwszego miejsca na szwedzkiej liście najlepiej sprzedających się płyt, a także były wysoko notowane na światowych listach sprzedaży. W 1982 ogłosili zakończenie współpracy, a każdy z członków zespołu poświęcił się działalności solowej. Jednocześnie na rynku wydawane były kolejne składanki przebojów, które osiągnęły sukces sprzedażowy.

Ubisoft Entertainment (dawniej Ubi Soft) – przedsiębiorstwo produkujące oraz wydające gry komputerowe i konsolowe. Jego główna siedziba znajduje się w Montreuil-sous-Bois, we Francji. Ma siedziby w ponad 20 krajach, łącznie z rozwijającymi się studiami, m.in. w Montrealu, Toronto, Barcelonie, Północnej Karolinie (USA), Düsseldorfie, Mediolanie. Od roku 2008 jest trzecim co do wielkości niezależnym wydawcą gier wideo w Europie i czwartym co do wielkości w USA.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

W 2010 zostali wprowadzeni na Rock and Roll Hall of Fame. 7 maja 2013 w Sztokholmie zostało otwarte muzeum poświęcone zespołowi. 27 kwietnia 2018 ogłosili reaktywację, a we wrześniu 2021 zaprezentowali nowe piosenki, zapowiedzieli premierowy album i pożegnalną trasę koncertową.

Historia zespołu[ | edytuj kod]

1960–1969: Przed powstaniem zespołu[ | edytuj kod]

Galeria postaci
Benny Andersson z zespołem Hep Stars, 1967
Björn Ulvaeus z zespołem Hootenanny Singers, 1967

W 1964 Benny Andersson został członkiem popularnego szwedzkiego zespołu pop-rockowego Hep Stars, który określany był mianem „szwedzkich Beatlesów”. W 1966 grupa nagrała piosenkę „Isn’t It Easy to Say”, którą Andersson napisał z Björnem Ulvaeusem z zespołu Hootenanny Singers. Za namową Stiga Andersona, założyciela wytwórni Polar Music, panowie nawiązali trwałą współpracę przy komponowaniu piosenek.

Miami – miasto na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, w południowo-wschodniej Florydzie, w Stanach Zjednoczonych. Siedziba hrabstwa Miami-Dade, najludniejszego hrabstwa Florydy, a zarazem ósmego najbardziej zaludnionego hrabstwa Stanów Zjednoczonych za sprawą populacji liczącej 2 500 625 mieszkańców. Samo miasto zamieszkiwane jest przez 399 457 osób, co czyni je 42. największym amerykańskim miastem; Miami stanowi centralne i najludniejsze miasto obszaru metropolitalnego South Florida. Według danych US Census Bureau, obszar metropolitalny Miami liczy ok. 5,5 milionów mieszkańców, dzięki czemu jest 7. najludniejszym i 5. największym obszarem miejskim Stanów Zjednoczonych.Does Your Mother Know? (oryginalnie "I Can Do It") - singel szwedzkiego zespołu ABBA z 1979 roku. To drugi singel wydany z płyty Voulez-Vous. Na stronie B znajduje się utwór "Kisses of Fire" z tego samego albumu.

W 1969 Andersson napisał piosenkę „Hej, Clown”, z którą Jan Malmsjö brał udział w programie Melodifestivalen, wyłoniającym reprezentanta Szwecji w 14. Konkursie Piosenki Eurowizji. W trakcie koncertu finałowego poznał Anni-Frid Lyngstad, która z piosenką „Härlig är vår jord” zajęła w konkursie dzielone czwarte miejsce. Kilka tygodni później spotkali się podczas koncertu w południowej Szwecji, a niedługo później zaczęli się spotykać. W maju 1969 podczas nagrywania specjalnego programu telewizyjnego Björn poznał piosenkarkę Agnethę Fältskog. W tym samym roku Benny wyprodukował singiel Lyngstad pt. „Peter Pan”, którą napisał z Björnem.

Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

1970–1973: Początki istnienia grupy i album Ring Ring[ | edytuj kod]

Pierwszą próbę połączenia swych talentów podjęli w kwietniu 1970, w trakcie wspólnych wakacji na Cyprze. Podczas odpoczynku śpiewali dla przyjemności na plaży, co kończyło się improwizowanymi występami na żywo przed żołnierzami Organizacji Narodów Zjednoczonych stacjonującymi na wyspie. Ulvaeus i Andersson nagrali w tamtym czasie swój pierwszy wspólny album pt. Lycka, na którym Fältskog i Lyngstad były chórzystkami w kilku utworach. Również w 1970 wystąpili wspólnie w programie telewizyjnym I stället for Tarzan. 3 października 1970 w audycji szwedzkiego radia Vara Favoriter dali swój pierwszy występ z programem kabaretowym pt. Festfolket, w którym wykonali m.in. przebój „Hej, Gamle Man” autorstwa Ulvaeusa i Anderssona. Kompozycja, opowiadająca o starym członku Armii Zbawienia, stała się pierwszym przebojem w dorobku zespołu oraz dotarła do pierwszego miejsca listy przebojów Svensktoppen, utrzymując się na szczycie zestawienia przez pięć tygodni. W tym okresie występowali pod nazwą Festfolk, a na początku 1971 odbyli trasę po Szwecji. Pierwsza sesja nagraniowa dała wiarę we wspólną produkcję wokalistów, jednak żaden z nich nie był zainteresowany stałą współpracą, koncentrując się na projektach solowych. W maju Agnetha, Björn i Benny wyruszyli razem we wspólną trasę koncertową, podczas gdy Anni-Frid koncertowała z Larsen Berghagenem. Czwórkę wokalistów najbardziej połączyła sesja nagraniowa, która odbyła się latem. Po wydaniu albumu Lycka Björn i Benny planowali wydanie w kraju dwóch kolejnych singli, „Det kan ingen doktor hjälpa” i „Tänk om jorden vore ung”, z wyraźnie podkreślonymi partiami wokalnymi zaśpiewanymi przez Fältskog i Lyngstad. W tym samym czasie Agnetha wydała swoją czwartą płytę studyjną, a 1971 Frida wydała singiel „Min egen stad”, w których chórki tworzyli Benny, Björn i Agnetha.

Płyta gramofonowa – zwykle okrągła płyta o średnicy do 30 cm z zapisanym spiralnie w postaci rowka analogowym nagraniem dźwiękowym.Björn Ulvaeus (IPA: [bjœːɳ ɵlˈveːɵs], ur. 25 kwietnia 1945 w Göteborgu) – szwedzki autor tekstów piosenek, kompozytor, gitarzysta i wokalista. Wraz z żoną, Agnethą Fältskog, występował w zespole ABBA. Mają dwoje dzieci Lindę Ulvaeus i Christiana Ulvaeusa. Po rozwodzie z Agnethą ożenił się z Leną Kallersjö. Z tego związku ma dwie córki: Emmę Ulvaeus i Annę Ulvaeus.

Menedżer zespołu Stig Anderson był skłonny wejść na rynek międzynarodowy z muzyką Ulvaeusa i Anderssona, przewidział również napisanie ogólnoświatowego przeboju przez jednego z członków duetu. Zachęcił solistów do skomponowania utworu, który miałby zostać zgłoszony do Melodifestivalen. Po dwóch odrzuconych zgłoszeniach w 1971, w 1972 grupa wysłała do krajowego nadawcy publicznego utwór „Säg det med en sång”, który miała wykonać Lena Anderson. Utwór zajął trzecie miejsce w finale i stał się przebojem w Szwecji. Pierwszy poważny sukces zespołu przyszedł po wydaniu w marcu 1972 przez Benny’ego i Björna singla „She’s My Kind of Girl”. Utwór został wydany w Japonii, gdzie trafił do pierwszej dziesiątki listy przebojów. Zespół nagrał w kraju jeszcze dwie piosenki: „En Carousel” (pierwotnie: „Merry-Go-Round”) i „Love Has Its Ways”, który napisali wspólnie z japońskim kompozytorem Kōichi Moritą. W czerwcu 1972 Anderson wydał utwór „People Need Love” jako pierwszy singel grupy Björn & Benny, Agnetha & Anni-Frid. Piosenka dotarła do 17. miejsca szwedzkiej listy przebojów i stała się też pierwszym nagraniem, które weszło na amerykańską listę przebojów, sporządzaną przez magazyn Billboard. Zespół zdecydował się wówczas nagrać swój pierwszy wspólny album studyjny, rozpoczynając sesję nagraniową 26 września 1972. Wokalistki zaśpiewały razem w utworze „Nina, Pretty Ballerina”.

Artysta jednego przeboju (ang. one-hit wonder) – w przemyśle fonograficznym to określenie artysty, który znany jest generalnie z jednego utworu muzycznego, który stał się przebojem na liście przebojów i dał mu popularność na pewien czas.Billboard 200 – zestawienie, przedstawiające 200 najlepiej sprzedających się albumów studyjnych i EP w Stanach Zjednoczonych. Lista publikowana jest każdego tygodnia w magazynie muzycznym Billboard i zazwycznaj stanowi wyznacznik popularności poszczególnych wykonawców w oparciu o pozycje, na których się aktualnie znajdują.

1973–1975: Konkurs Piosenki Eurowizji[ | edytuj kod]

W 1973 szwedzcy artyści ponownie wystartowali w Melodifestivalen, tym razem z piosenką „Ring Ring”, nagraną techniką „ściany dźwięku”. 10 lutego 1973 wystąpili w finale eliminacji jako jeden z faworytów do wygranej, ostatecznie zajęli trzecie miejsce. Niedługo po udziale w selekcjach, 26 marca 1973 wydali pierwszy wspólny album studyjny pt. Ring Ring. W tym okresie odbyli trasę promocyjną, obejmującą występy telewizyjne w Austrii, Belgii, Holandii i Niemczech, a Agnethę Fältskog, będącą świeżo po porodzie, na koncertach zastępowała Inger Brudin. W tym czasie zmienili nazwę na ABBA.

Thank You for the Music – jedna z największych składanek zespołu ABBA wydana w 1994 r. Zawiera 66 piosenek (na czterech kasetach), tych bardziej i mniej znanych. Na czwartej kasecie znajdują się utwory, które nigdy nie zostały oficjalnie wydane.Madonna, właśc. Madonna Louise Veronica Ciccone (ur. 16 sierpnia 1958 w Bay City) – amerykańska artystka, przede wszystkim piosenkarka (głównie popowa i taneczna), ale także autorka i producentka muzyki, tancerka, osobowość filmowa (aktorka, reżyserka, scenarzystka, producentka), pisarka, projektantka ubrań, przedsiębiorca i filantrop. Pod koniec lat 70. przeniosła się z rodzinnego miasta do Nowego Jorku w celu rozpoczęcia kariery tancerki nowoczesnej, jednak tam ukierunkowała się na muzykę. Początkowo grała w zespołach, a potem rozpoczęła karierę solową, w 1983 roku wydając debiutancki album Madonna. Kolejne jej płyty spotykały się z olbrzymim sukcesem komercyjnym i wysokimi wynikami sprzedaży, a single stawały się przebojami. Artystka wpłynęła nie tylko na rozwój muzyki popowej, ale i mody oraz pojęć koncertu i teledysku, stając się ikoną popkultury; zasłynęła ze skandali na tle seksualnym i religijnym. Upowszechniła model piosenkarki łączącej muzykę z wizerunkiem scenicznym oraz gwiazdy-businesswoman. Jej kariera i sukcesy trwają nieprzerwanie do dziś, a sama Madonna nazywana jest „królową popu”.
ABBA podczas nagrania programu Popzien w 1973
ABBA podczas nagrania programu w telewizji Dutch TV w kwietniu 1974

Tuż po udziale w Melodifestivalen 1973, Anderson zaczął pracę nad utworem, który mógłby zgłosić do eurowizyjnych selekcji, które odbyły się w 1974, ponieważ uznał, że zarówno krajowe eliminacje, jak i sam Konkurs Piosenki Eurowizji, to ogromna szansa na osiągnięcie sukcesu na rynku muzycznym. Pod koniec 1973 zespół został zaproszony przez szwedzką telewizję do współpracy nad utworem na 19. Konkurs Piosenki Eurowizji. Spośród wielu kompozycji grupa wybrała „Waterloo”, utwór wykonany w stylu glam rock i wyprodukowany techniką „ściany dźwięku”, zaproponowaną przez Tretowa. W lutym 1974 piosenka wygrała finał Melodifestivalen, zostając tym samym kompozycją reprezentującą kraj w Konkursie Piosenki Eurowizji. W finale konkursu zespół zajął pierwsze miejsce, zdobywając 24 punkty i dzięki wygranej rozpoczął trasę koncertową po Europie oraz dawał gościnne występy w wielu popularnych programach telewizyjnych, m.in. Top of the Tops. Singel „Waterloo” przyniósł mu międzynarodową rozpoznawalność oraz upragniony sukces komercyjny, trafiając na czołowe miejsca na listach przebojów w wielu krajach, m.in. w Belgii, Danii, Finlandii, Irlandii, Niemczech, Norwegii, Wielkiej Brytanii i Australii. Dotarł także do szóstego miejsca notowania Billboard Hot 100 w Stanach Zjednoczonych, dzięki czemu ABBA miała możliwość wydania swojego pierwszego albumu oraz odbycia trasy koncertowej poza granicami Europy.

Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. Glen Matlock (ur. 27 sierpnia 1956 w Paddington) – gitarzysta basowy zespołu Sex Pistols w latach 1975–1977 i znowu od 1996 (po reaktywacji). Po rozpadzie Sex Pistols współpracował m.in. z The Rich Kids, Sidem Viciousem, White Kids, Joan Jett. W 1990 opublikował wspomienia "I Was A Teenage Sex Pistol". Autor większości muzyki utworów Sex Pistols.

Pierwsza podróż zespołu do USA obejmowała krótki występ promocyjny w programie rozrywkowym The Mike Douglas Show, a ich album Waterloo zajął 145. miejsce na liście Billboard 200. Płyta dotarła także na szczyt list bestsellerów w Szwecji. Kolejny singel zespołu, „Honey, Honey”, dotarł zaledwie do 27. miejsca na amerykańskiej liście przebojów oraz do drugiego miejsca w Niemczech. Wytwórnia Epic Records ponownie wydała w Wielkiej Brytanii zremiksowaną wersję piosenki „Ring Ring” oraz singel „Honey, Honey” w wersji zespołu Sweet Dreams. Oba utwory zadebiutowały na brytyjskich listach przebojów, jednak nie dotarły do pierwszej „30” notowania, przez co zaczęto spekulować, że ABBA to grupa jednego przeboju. Podobne opinie pojawiły się po wydaniu singla „So Long”/„I’ve Been Waiting for You”, który nie osiągnął spodziewanego sukcesu komercyjnego.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie.

W listopadzie 1974 wyruszyli w swoją pierwszą europejską trasę koncertową, która obejmowała występy m.in. w Danii, Niemczech Zachodnich, Austrii i Szwajcarii oraz krajach Skandynawii, jednak widowiska nie odniosły spodziewanego sukcesu, a wiele biletów się nie sprzedało, dlatego grupa odwołała część występów. Dla odmiany, ich występ w parku rozrywki Gröna Lund w Sztokholmie zgromadził ok. 19,2 tys. widzów. Latem 1975 wydali singel „I Do, I Do, I Do, I Do, I Do”, który zajął 38. miejsce na szwedzkiej liście przebojów. Kilka miesięcy później ukazał się kolejny album zespołu, zatytułowany po prostu ABBA, oraz premierowy singel – „S.O.S.”. Utwór dotarł do szóstego miejsca na liście przebojów w kraju, był także drugim singlem zespołu, który zajął pierwsze miejsce m.in. w Niemczech czy Austrii. We wrześniu 1975 do sprzedaży trafiła składanka charytatywna pt. Stars im Zeichen eines guten Sterns, zawierająca m.in. piosenki ABB-y: „Pick a Bale of Cotton”, „On Top of Old Smokey” i „Midnight Special”, z której dochód został przeznaczony na walkę z rakiem.

Mamma Mia - singel szwedzkiego zespołu ABBA, z trzeciego albumu ABBA. Jedna z bardziej znanych piosenek kwartetu, dotarła na pierwsze miejsce brytyjskiej listy przebojów . Do utworu nagrany został teledysk. W 1980, powstała hiszpańska wersja piosenki, umieszczona została na albumie Gracias Por La Música.Bee Gees – brytyjska grupa softrockowa, złożona z trzech braci Robina, Barry’ego i Maurice’a Gibbów. Czwarty z muzykalnych braci, Andy, wybrał karierę solową. Grupa powstała w 1958 roku, a rozwiązana została 21 stycznia 2003 roku po śmierci Maurice’a. Zanim bracia Gibb stali się znani pod nazwą Bee Gees, występowali jako „Brothers Gibb”, „Blue Cats” oraz „The Rattlesnakes” i mieszkali w australijskim Brisbane. Po powrocie do Anglii grupa początkowo wzorowała się na amerykańskim duecie The Everly Brothers, lecz później uwidocznił się także wpływ zespołów The Beatles i The Beach Boys oraz duetu Simon & Garfunkel. Muzyka grupy oparta na wielogłosowych harmoniach śpiewanych falsetem, z raczej delikatnym akompaniamentem instrumentalnym adresowana była do mniej wymagającego rockowego odbiorcy, a mimo to potrafiła zdobyć uznanie publiczności – z pomocą producenta Roberta Stigwooda, który pomógł zespołowi wznieść się na wyżyny.

Sukces zespołu utrwalił kolejny singel „Mamma Mia”, który błyskawicznie wskoczył na szczyt wielu list przebojów, w styczniu 1976 dotarł do 10. miejsca na amerykańskiej liście World Record Top 100 Singles oraz do 15. miejsca na liście Billboard Hot 100, a w Australii stał się „najlepiej sprzedawanym singlem w historii australijskiego przemysłu rozrywkowego”. W trakcie trasy promocyjnej po Australii zarejestrowano program The Best of ABBA, który pozostaje jednym z najpopularniejszych widowisk muzycznych w historii kraju. W tym samym czasie zespół otrzymał nagrodę od wytwórni BMI za jeden z najczęściej granych utworów w amerykańskich stacjach radiowych w 1975. Album ABBA znalazł się na 174. miejscu listy Billboard 200 oraz na 165. miejscu na liście Cashbox.

Noel Thomas David Gallagher (ur. 29 maja 1967 w Manchesterze) – angielski muzyk, były gitarzysta prowadzący, okazjonalnie wokalista oraz główny autor tekstów zespołu Oasis. Aktualnie prowadzi karierę solową pod szyldem Noel Gallagher’s High Flying Birds. Wychował się w Burnage, Manchester. Noel zaczął naukę gry na gitarze w wieku 13 lat. Przez pewien czas pracował w branży budowlanej na niskim szczeblu, a następnie zaciągnął się do miejscowego zespołu Inspiral Carpets i pracował tam jako technik w 1988 r. Kiedy był w trasie, dowiedział się, że jego młodszy brat, Liam Gallagher założył swój własny zespół, o nazwie The Rain, który później zmienił nazwę na Oasis. Po powrocie do Anglii, Noel został zaproszony przez brata do dołączenia do zespołu, gdzie przyjął rolę gitarzysty i autora tekstów. Skandynawia – region północnej Europy, obejmujący kraje: Szwecję, Norwegię oraz Danię. Obejmuje część z krajów nordyckich.

1976–1982: Kolejne albumy[ | edytuj kod]

ABBA w Holandii, 1976

17 czerwca 1976 w Operze Królewskiej w Sztokholmie artyści, premierowo wykonali przebój „Dancing Queen”, na dzień przed uroczystością ślubną króla Karola Gustawa i Silvii Sommerlath. W październiku 1976 na rynku muzycznym ukazał się czwarty album zespołu ABBA, zatytułowany Arrival, który okazał się przełomową płytą w karierze grupy. Wydawnictwo promowały przeboje, takie jak: „Dancing Queen”, „Knowing Me, Knowing You”, „Money, Money, Money”, „That’s Me” czy „Fernando”, który znalazł się na nowozelandzkim, australijskim i południowoafrykańskim wydaniu albumu i trafił na pierwsze miejsca list przebojów w 13 krajach (m.in. w Niemczech czy Australii) oraz sprzedał się w nakładzie ponad 10 mln egzemplarzy. W ramach promocji albumu ABBA wyruszyła także do USA, gdzie wystąpiła w kilku popularnych programach telewizyjnych, a były to: Mervin Griffin Show, Tony Orlando Show, Don Kirschner, New Rock Concert, Dinah Shore Show i Bing Crosby Show. Poza tym w 1976 premierę w szwedzkiej telewizji miał program dokumentalny pt. Abba Dabba Doo, zaś w październiku zespół wystąpił w polskim programie z cyklu Studio 2 – telewizyjny koncert pt. ABBA w Studiu 2 wyemitowano 13 listopada 1976. W kolejnym roku muzycy wyruszyli w trasę koncertową po Europie, wystąpili m.in. w Norwegii, Belgii, Holandii, Luksemburgu i Niemczech oraz Wielkiej Brytanii, gdzie zagrali koncert w Royal Albert Hall. Następnie wyruszyli w trasę promocyjną do Australii, obejmującą serię wywiadów telewizyjnych oraz 11 koncertów. W trakcie trasy powstał fabularyzowany film pt. ABBA. Film, zespół zaś nagrywał też materiał na kolejną płytę – The Album. Wydawnictwo promowały m.in. single „Take a Chance on Me” i „The Name of the Game”.

Cypr (Republika Cypryjska) – państwo położone na wyspie Cypr leżącej we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu. Od 1 maja 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej.Stan wojenny w Polsce w latach 1981–1983 – stan nadzwyczajny wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, niezgodnie z Konstytucją PRL. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku. W trakcie jego trwania z rąk milicji oraz SB zginęło kilkadziesiąt osób.
Zespół podczas wizyty w Rotterdamie, 1979
Płyta albumu pt. Super Trouper z 1980

W styczniu 1978 szwedzcy artyści uczestniczyli w londyńskiej premierze filmu ABBA. Film, po której odebrali nagrodę Carla Alana z rąk księżnej Małgorzaty. W tym okresie Fältskog niechętnie uczestniczyła w koncertach i wyjazdach zagranicznych ABB-y, chcąc spędzić czas z rodziną, co doprowadzało niekiedy do kłótni w zespole. W listopadzie 1978 muzycy odbyli trasę promocyjną po Japonii, a w styczniu 1979 zagrali piosenki „Chiquitita” i „He’s Your Brother” w koncercie charytatywnym na rzecz UNICEF-u pt. A Gift of Song, który emitowany był globalnie przez stację NBC. W ramach trasy koncertowej w marcu wystąpili w Szwajcarii, gdzie zaprezentowali m.in. piosenki: „The King Has Lost His Crown”, „Kisses of Fire”, „Lovers (Live a Little Longer)”, „Does Your Mother Know” oraz przeboje pochodzące z poprzednich wydawnictw. 23 kwietnia 1979 wydali ukazał się krążek zatytułowany Voulez-Vous, który nagrywali w Compass Point Studios na Bahamach i Criteria Studios w Miami. Tego samego roku zespół rozpoczął światową trasę promocyjną, która zakończyła się premierą kolejnego albumu – Super Trouper. Oprócz tytułowego singla, na płycie znalazły się także utwory, takie jak: „The Winner Takes It All”, „On and On and On”, „Happy New Year” i „Lay All Your Love on Me”. Album osiągnął sukces komercyjny, docierając do pierwszego miejsca na listach sprzedaży w Wielkiej Brytanii, Niemczech i we Włoszech, a także w krajach skandynawskich. Poza tym zdobył certyfikat złotej płyty w USA, platynowej w Hiszpanii i w Wielkiej Brytanii oraz podwójnie platynowej w Niemczech.

Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.The Hep Stars – były szwedzki rockowy zespół muzyczny założony w 1963 roku. Największe sukcesy odnosił w latach 60. Po nagraniu pierwszego singla "Kana Kapila" (1964) pierwszy klawiszowiec Hans Östlund opuścił grupę i został zastąpiony przez Benny Anderssona, który później z kolei został członkiem zespołu ABBA. Pozostali członkowie grupy to: wokalista Svenne Hedlund, gitarzysta Janne Frisk, perkusista Christer Pettersson (zm. 2006) i basista Lelle Hegland. Pod koniec lat 60. amerykańska piosenkarka Charlotte "Lotta" Walker (ur. 1944) i żona Svenne Hedlunda niekiedy dołączała do grupy.

W czerwcu 1980 ukazał się album pt. Gracias por la música, na którym ABBA umieściła swoje przeboje w hiszpańskiej wersji językowej. Płyta dotarła do pierwszego miejsca na listach przebojów w kilku krajach Ameryki Południowej i Środkowej. W tym okresie zespół wyruszył także w kolejną światową trasę koncertową. W styczniu 1981 z okazji 50. urodzin Stiga Andersona muzycy nagrali singiel „Hovas vittne”, który wydali w 200 winylowych egzemplarzach i rozdali gościom podczas przyjęcia urodzinowego menedżera. W tym okresie wytwórnia Polar Music w ich imieniu poinformowała, że ABBA kończy karierę koncertową. Pod koniec kwietnia wystąpili w programie Dick Cavett Meets ABBA, podczas którego udzielili wywiadu prowadzącemu i wykonali swoje największe przeboje. W listopadzie wydali album pt. The Visitors, który promowali singlami: „One of Us”, „Head Over Heels”, „When All Is Said and Done” oraz tytułowym utworem, który nawiązywał do ówczesnej komunistycznej dyktatury Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR) w krajach „demokracji ludowej”. 31 stycznia 1982 wyemitowano film reportażowy Żeby Polska była Polską, w którym sytuację w Polsce po wprowadzeniu stanu wojennego skomentowali m.in. członkowie ABB-y.

Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.

Wiosną 1982 rozpoczęli kolejną sesję nagraniową, po której miała odbyć się ich mała trasa koncertowa. W trakcie sesji prowadzili rozmowy dotyczące materiału na nową płytę, które kończyły się sporami, doprowadzając do nagrania jedynie trzech propozycji: „You Owe Me One”, „I Am the City” i „Just Like That”. Andersson i Ulvaeus nie byli usatysfakcjonowani rezultatami i postanowili odłożyć pracę nad albumem, robiąc sobie przerwę w okresie letnim. W sierpniu 1982 muzycy powrócili do studia nagraniowego i zmienili strategię działania na resztę roku – postanowili wydać podwójny album kompilacyjny pt. The Singles: The First Ten Years, zawierający ich największe przeboje, oraz napisać i nagrać kilka nowych kompozycji. Na przełomie października i listopada wydali single: „The Day Before You Came”/„Cassandra” i „Under Attack”/„You Owe Me One”. Utwór „The Day Before You Came” pojawił się w pierwszej piątce zestawień m.in. w Niemczech, Holandii i Belgii. Na początku listopada ABBA wyruszyła do Londynu w celach promocyjnych, grupa pojawiła się wówczas w kilku ogólnokrajowych programach telewizyjnych, m.in. w Saturday Superstore i The Late, Late Breakfast Show. Zapowiadana w wakacje kompilacja ich przebojów została wydana w listopadzie i trafiła na pierwsze miejsce listy najchętniej kupowanych płyt w Wielkiej Brytanii i Belgii, na piąte miejsce w Niemczech i Holandii oraz do pierwszej dwudziestki w wielu innych europejskich krajach. Single „I Am the City” i „Just Like That” nie znalazły się na kompilacji The Singles: The First Ten Years, ponieważ planowano zamieścić je na kolejnym albumie, który jednak nigdy nie został wyprodukowany. W tym samym roku zespół wystąpił w niemieckim programie telewizyjnym Show Express, podczas którego zaśpiewał piosenki „Under Attack”, „Cassandra” i piosenkę „The Day Before You Came”, która okazała się ostatnią kompozycją zaśpiewaną wspólnie przez szwedzki kwartet.

Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).Glam rock (także glitter rock) – styl w muzyce rockowej. Nazwa stylu wywodzi się z angielskiego glamour (urok, atrakcyjność). Styl ten powstał w Wielkiej Brytanii na początku lat 70. Wykonujący w tym stylu muzycy przykładali dużo wagi do własnego wizerunku. wywołując często kontrowersje. Wykonawcy glamrockowi ubierali się w barwne uniformy, zakładali wysokie buty, nakładali ostry makijaż. Muzycy glam rockowi grali zazwyczaj piosenki łagodne, trafiające do większego grona odbiorców. Często refreny piosenek miały zawarte w sobie podteksty seksualne.

19 listopada 1982 wystąpili po raz ostatni w pełnym składzie podczas szwedzkiego programu Nöjesmaskinen. 11 grudnia pojawili się na scenie w studiu telewizyjnym talk-show The Late, Late Breakfast Show w Sztokholmie.

1983–2017: Rozpad i dalsza działalność[ | edytuj kod]

Po 1982 pracowali nad własnymi projektami – Fältskog i Lyngstad w wydały kolejne solowe albumy, a Ulvaeus i Andersson napisali utwory do musicali Chess i Kristina från Duvemåla. W wywiadach z tamtego okresu wokaliści dementowali pogłoski o rozpadzie grupy. Poza występem telewizyjnym w 1986, kiedy to zaśpiewali utwór „Tiveds hambo” z okazji urodzin Stiga Andersona, ABBA nie prezentowała się razem publicznie.

Robert Anthony Plant CBE (ur. 20 sierpnia 1948 w West Bromwich) – brytyjski wokalista rockowy i autor tekstów, frontman zespołu Led Zeppelin.Ballada – jeden z wielu gatunków muzycznych. Początki ballady sięgają średniowiecza i muzyki dworskiej. Ballady śpiewane były przez trubadurów przy akompaniamencie instrumentu lub zespołu. Często były bardzo rozbudowane i zawierały setki wersów. Najczęściej snuły epicką opowieść o miłości lub wielkich czynach.

Na początku lat 90. Ulvaeus i Fältskog pozwali Stiga Andersona za narażenie ich na poważne kłopoty prawne (oskarżano ich o malwersacje w zeznaniach podatkowych) po tym, jak menedżer zainwestował w liczne przedsięwzięcia, które przynosiły straty finansowe. Między stronami doszło do ugody. Odszkodowanie w wysokości 27 mln koron szwedzkich przekazał na rzecz organizacji dobroczynnej Amnesty International. W 1992 zespół U2 podczas koncertu w Sztokholmie złożył kwartetowi hołd, zapraszając Ulvaeusa i Anderssona do wspólnego odśpiewania piosenki „Dancing Queen”.

Sting, właśc. Gordon Matthew Sumner (ur. 2 października 1951 w Wallsend) – brytyjski muzyk, kompozytor i wokalista, odznaczony tytułem komandora Orderu Imperium Brytyjskiego. Na przełomie lat 70. i 80. XX wieku lider, główny kompozytor i gitarzysta basowy grupy muzycznej The Police.Sid Vicious, właśc. John Simon Ritchie (ur. 10 maja 1957 w Londynie, zm. 2 lutego 1979 w Nowym Jorku) – angielski muzyk, najbardziej znany w latach 1977-1978 jako basista punk rockowego zespołu Sex Pistols. Vicious dołączył do grupy w 1977 roku w zastępstwie za Glena Matlocka.

W 1999 w Londynie premierę miał współtworzony przez Ulvaeusa i Anderssona musical Mamma Mia!, którego akcja opierała się na przebojach ABB-y. Spektakl cieszył się dużym zainteresowaniem publiczności, a w kolejnych latach wystawiany był m.in. w Australii, Stanach Zjednoczonych oraz Europie. Odrzucili ofertę 1 mld dol. za zagranie światowej trasy koncertowej w 2000, która miałaby obejmować 100 koncertów. W 2002 Ulvaeus zaprzeczył, jakoby grupa miałaby się reaktywować.

Agnetha Åse Fältskog (IPA: [aŋˈneː.ˈta ˈfɛlt.ˈskuːɡ], ur. 5 kwietnia 1950 w Jönköping) – szwedzka piosenkarka. Światową sławę uzyskała współtworząc z Anni-Frid Lyngstad, Björnem Ulvaeusem i Bennym Anderssonem zespół ABBA.Yngwie Malmsteen, właśc. Lars Yngve Johann Lannerbäck (ur. 30 czerwca 1963 w Sztokholmie) – szwedzki gitarzysta-wirtuoz heavymetalowy, kompozytor, autor tekstów.
Członkowie Abby wraz z aktorami na premierze filmu Mamma Mia! (2008)

W 2004 członkowie zespołu zagrali epizodyczne role w minifilmie pt. Our Last Video Ever, który premierowo pokazano w trakcie półfinału 49. Konkursu Piosenki Eurowizji, a zarazem 30 lat po zwycięstwie zespołu w finale konkursu. Nagranie zostało następnie wydane na DVD pt. The Last Video. Rok później członkowie grupy uczestniczyli w uroczystej premierze musicalu Mamma Mia! w Sztokholmie, pierwszy raz od lat pojawiając się publicznie razem. Ulvaeus i Andersson w wywiadzie udzielonym magazynowi „Sunday Telegraph” niedługo przed premierą musicalu ponownie zdementowali informacje o reaktywacji ABB-y. 4 lipca 2008 wszyscy czworo uczestniczyli w szwedzkiej premierze amerykańskiego filmu opartego na fabule spektaklu.

Peter Dennis Blandford („Pete”) Townshend (ur. 19 maja 1945 w Chiswick, Londyn) – angielski gitarzysta rockowy, wokalista, tekściarz i kompozytor najbardziej znany jako gitarzysta i autor tekstów zespołu The Who.Under Attack – singel zespołu ABBA z albumu The Singles: The First Ten Years. Główny śpiew przypadł Agnecie Fältskog. Zespół promował tę piosenkę w niemieckiej telewizji. W reedycji płyty The Visitors na CD piosenka została dodana jako bonus. Na stronie B singla znajduje się piosenka "You Owe Me One", w której zastosowano nowe syntezatory. Piosenką "Under Attack" zespół rozstał się ze sceną i zawiesił swoją działalność.

W 2010 zostali wprowadzeni na Rock and Roll Hall of Fame.

od 2018: Reaktywacja zespołu[ | edytuj kod]

27 kwietnia 2018 ogłosili reaktywację zespołu i zapowiedzieli wydanie nowych piosenek. Później poinformowali, że wyruszą także w wirtualną trasę koncertową. 2 września 2021 swoją premierę miały utwory „I Still Have Faith in You” i „Don't Shut Me Down” zapowiadające album pt. Voyage, którego premierę zaplanowano na 5 listopada 2021.

Wii (wym. jak ang. we; IPA: [wiː]) – konsola gier wideo zaprojektowana i produkowana przez japońską firmę Nintendo. Początkowo znana pod nazwą Revolution jest następczynią Nintendo GameCube. Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Hung Up – singel i piosenka amerykańskiej piosenkarki Madonny. Pochodzi z albumu Confessions on a Dance Floor, wydanego 15 listopada 2005 roku. Został wydany jako pierwszy singel z tego albumu i stał się jednym z najlepiej sprzedających się singli Madonny, plasując się na szczytach list przebojów w czterdziestu jeden krajach.
Karol XVI Gustaw, Carl Gustaf Folke Hubertus (ur. 30 kwietnia 1946 w Solnie) – król Szwecji od 15 września 1973 roku. Jedyny syn i najmłodsze dziecko księcia szwedzkiego Gustawa Adolfa (1906–1947), syna króla Szwecji Gustawa VI Adolfa, i Sybilli Koburg (1908–1972), prawnuczki królowej Wielkiej Brytanii Wiktorii (1819–1901). Zasiadł na tronie Szwecji po śmierci swego dziadka, króla Gustawa VI Adolfa (1882–1973).
U2 – irlandzki zespół rockowy, powstały w Dublinie w roku 1976, pod nazwą U2 występujący od 1978. W jego skład wchodzą: Bono, The Edge, Adam Clayton i Larry Mullen Jr..
Bruce Frederick Joseph Springsteen alias The Boss (ur. 23 września 1949 w Long Branch, New Jersey) – amerykański gitarzysta, piosenkarz i kompozytor rockowy.
SOS – trzeci singel szwedzkiego zespołu ABBA z albumu ABBA wydany w 1975 r. Na stronie B znajduje się utwór "Man in the Middle". Wokalistka ABBY, Agnetha Fältskog nagrała szwedzką wersję piosenki i umieściła na swoim solowym albumie "Elva kvinnor i ett hus". Do piosenki nagrano teledysk.
Ameryka Środkowa (ang. Middle America) – centralny region geograficzny Ameryki. Jest definiowany jako południowa część Ameryki Północnej, w której skład wchodzą dwie części: kontynentalna (Ameryka Centralna) i wyspiarska (Karaiby). Obszar liczy około 850 000 km² powierzchni i jest zamieszkany przez ponad 90 mln ludzi.
Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

Reklama