ABBA

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logotyp zespołu

ABBA (także Abba) – szwedzki zespół muzyczny grający muzykę pop, założony w 1972 przez Anni-Frid Lyngstad, Benny’ego Anderssona, Björna Ulvaeusa i Agnethę Fältskog. Uważany jest za jeden z najbardziej znaczących na rynku oraz kasowych zespołów muzycznych w historii, sprzedał ponad 300 mln płyt na całym świecie.

MusicBrainz - projekt stworzenia otwartej encyklopedii muzycznej. Jest to internetowa baza danych o muzyce, która podobnie jak Freedb została stworzona w odpowiedzi na ostre restrykcje w CDDB. W obecnej formie nie jest już tylko katalogiem informacji o płytach CD, ale największą, semantyczną bazą meta-danych muzycznych.Ubisoft Entertainment (dawniej Ubi Soft) – przedsiębiorstwo produkujące oraz wydające gry komputerowe i konsolowe. Jego główna siedziba znajduje się w Montreuil-sous-Bois, we Francji. Ma siedziby w ponad 20 krajach, łącznie z rozwijającymi się studiami, m.in. w Montrealu, Toronto, Barcelonie, Północnej Karolinie (USA), Düsseldorfie, Mediolanie. Od roku 2008 jest trzecim co do wielkości niezależnym wydawcą gier wideo w Europie i czwartym co do wielkości w USA.

Przyjęta w 1973 nazwa zespołu jest akronimem utworzonym z pierwszych liter imion członków zespołu.

Działalność muzyczna grupy przypada na lata 70. i początek lat 80. W 1974 zwyciężyli w 19. Konkursie Piosenki Eurowizji z przebojem „Waterloo”, zapewniając Szwecji pierwsze zwycięstwo w historii konkursu. W 1982 ogłosili zakończenie współpracy.

5 lipca 2008 spotkali się przy okazji szwedzkiej premiery filmu opartego na musicalu Mamma Mia!, pojawiając się razem publicznie po raz pierwszy od ponad 20 lat. W 2010 zostali wprowadzeni na Rock and Roll Hall of Fame. 27 kwietnia 2018 potwierdzili reaktywację i wydanie nowych piosenek.

Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Does Your Mother Know? (oryginalnie "I Can Do It") - singel szwedzkiego zespołu ABBA z 1979 roku. To drugi singel wydany z płyty Voulez-Vous. Na stronie B znajduje się utwór "Kisses of Fire" z tego samego albumu.

7 maja 2013 w Sztokholmie otwarto muzeum poświęcone zespołowi.

Historia zespołu[ | edytuj kod]

1960–1969: Przed powstaniem zespołu[ | edytuj kod]

Benny Andersson razem z zespołem Hep Stars, 1967
Björn Ulvaeus z zespołem Hootenanny Singers, 1967

W 1964 Benny Andersson został członkiem popularnego szwedzkiego pop-rockowego zespołu Hep Stars, który określany była mianem „szwedzkich Beatlesów”. W 1966 grupa nagrała piosenkę „Isn’t It Easy to Say”, której autorami byli Andersson i Björn Ulvaeus z zespołu The Hootenanny Singers. Za namową Stiga Andersona, menedżera The Hootenanny Singers i założyciela wytwórni Polar Music, panowie nawiązali trwałą współpracę przy komponowaniu piosenek. Obaj zaczęli grywać także z innymi zespołami na scenie aż do 1969.

Neil Sedaka (ur. 13 marca 1939 w Brooklynie) – amerykański piosenkarz żydowskiego pochodzenia, pianista, kompozytor i autor tekstów.SOS – trzeci singel szwedzkiego zespołu ABBA z albumu ABBA wydany w 1975 r. Na stronie B znajduje się utwór "Man in the Middle". Wokalistka ABBY, Agnetha Fältskog nagrała szwedzką wersję piosenki i umieściła na swoim solowym albumie "Elva kvinnor i ett hus". Do piosenki nagrano teledysk.

W 1969 Andersson napisał piosenkę „Hej, Clown”, z którą Jan Malmsjö brał udział w Melodifestivalen, koncercie mającym wylonić reprezentanta Szwecji w 14. Konkursie Piosenki Eurowizji. W trakcie finału poznał Anni-Frid Lyngstad, która również uczestniczyła w konkursie (z piosenką „Härlig är vår jord” zajęła dzielone czwarte miejsce). Kilka tygodni później spotkali się podczas koncertu w południowej Szwecji, a wkrótce później zaczęli się spotykać. W maju 1969 podczas nagrywania specjalnego programu telewizyjnego Björn poznał piosenkarkę Agnethę Fältskog. Również w 1969 Benny wyprodukował singiel Lyngstad „Peter Pan”, którą napisał razem z Björnem.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Płyta gramofonowa – zwykle okrągła płyta o średnicy do 30 cm z zapisanym spiralnie w postaci rowka analogowym nagraniem dźwiękowym.

1970–1973: Początki istnienia grupy i album Ring Ring[ | edytuj kod]

Pierwszą próbę połączenia swych talentów podjęli w kwietniu 1970 w trakcie wspólnych wakacji na Cyprze. Podczas odpoczynku śpiewali dla przyjemności na plaży, co kończyło się improwizowanymi występami na żywo przed żołnierzami Organizacji Narodów Zjednoczonych stacjonującymi na wyspie. Ulvaeus i Andersson nagrali w tamtym czasie swój pierwszy wspólny album studyjny, zatytułowany Lycka, który został wydany we wrześniu. Fältskog i Lyngstad zostały chórzystkami w kilku utworach umieszczonych na płycie. Pomysł założenia zespołu zaowocował własnym scenicznym występem podczas festiwalu Festfolket, organizowanego 1 listopada tego samego roku, na którym wykonali wówczas m.in. przebój „Hej, Gamle Man” autorstwa Ulvaeusa i Anderssona. Kompozycja, opowiadająca o starym członku Armii Zbawienia, stała się pierwszym przebojem w dorobku zespołu oraz dotarła do piątego miejsca listy sprzedaży i do pierwszego miejsca Svensktoppen, utrzymując się w zestawieniu przez 15 kolejnych tygodni. Pierwsza sesja nagraniowa dała wiarę we wspólną produkcję wokalistów, jednak żaden z nich nie był zainteresowany stałą współpracą, koncentrując się na projektach solowych. W maju Agnetha, Björn i Benny wyruszyli razem we wspólną trasę koncertową, podczas gdy Anni-Frid koncertowała solowo. Wokalistów połączyła najbardziej sesja nagraniowa, która odbyła się latem.

Björn Ulvaeus (IPA: [bjœːɳ ɵlˈveːɵs], ur. 25 kwietnia 1945 w Göteborgu) – szwedzki autor tekstów piosenek, kompozytor, gitarzysta i wokalista. Wraz z żoną, Agnethą Fältskog, występował w zespole ABBA. Mają dwoje dzieci Lindę Ulvaeus i Christiana Ulvaeusa. Po rozwodzie z Agnethą ożenił się z Leną Kallersjö. Z tego związku ma dwie córki: Emmę Ulvaeus i Annę Ulvaeus.Artysta jednego przeboju (ang. one-hit wonder) – w przemyśle fonograficznym to określenie artysty, który znany jest generalnie z jednego utworu muzycznego, który stał się przebojem na liście przebojów i dał mu popularność na pewien czas.
Zespół ABBA podczas nagrania programu Popzien, 1973

Po wydaniu albumu Lycka Björn i Benny planowali wydanie w kraju dwóch kolejnych singli, „Det kan ingen doktor hjälpa” i „Tänk om jorden vore ung”, z wyraźnie podkreślonymi partiami wokalnymi zaśpiewanymi przez Fältskog i Lyngstad. W tym samym czasie Agnetha wydała swoją czwartą płytę studyjną. Menedżer zespołu Stig Anderson był skłonny wejść na rynek międzynarodowy z muzyką Ulvaeusa i Anderssona, przewidział również napisanie ogólnoświatowego przeboju przez jednego z członków duetu. Zachęcił solistów do skomponowania utworu, który miałby zostać zgłoszony do Melodifestivalen. Po dwóch odrzuconych zgłoszeniach w 1971, w 1972 grupa wysłała do krajowego nadawcy publicznego utwór „Säg det med en sång”, który miała wykonać Lena Anderson. Utwór zajął trzecie miejsce w finale i stał się przebojem w Szwecji.

Billboard 200 – zestawienie, przedstawiające 200 najlepiej sprzedających się albumów studyjnych i EP w Stanach Zjednoczonych. Lista publikowana jest każdego tygodnia w magazynie muzycznym Billboard i zazwycznaj stanowi wyznacznik popularności poszczególnych wykonawców w oparciu o pozycje, na których się aktualnie znajdują.Thank You for the Music – jedna z największych składanek zespołu ABBA wydana w 1994 r. Zawiera 66 piosenek (na czterech kasetach), tych bardziej i mniej znanych. Na czwartej kasecie znajdują się utwory, które nigdy nie zostały oficjalnie wydane.

Pierwszy poważny sukces zespołu przyszedł po wydaniu w marcu 1972 przez Benny’ego i Björna singla „She’s My Kind of Girl”. Utwór został wydany w Japonii, gdzie trafił do pierwszej dziesiątki listy przebojów. Zespół nagrał w kraju jeszcze dwie piosenki: „En Carousel” (pierwotnie: „Merry-Go-Round”) i „Love Has Its Ways”, który napisali wspólnie z japońskim kompozytorem Kōichi Moritą. W czerwcu 1972 Anderson wydał utwór „People Need Love” jako pierwszy singel grupy Björn & Benny, Agnetha & Anni-Frid. Piosenka dotarła do 17. miejsca szwedzkiej listy przebojów i stała się też pierwszym nagraniem, które weszło na amerykańską listę przebojów, sporządzaną przez magazyn Billboard. Zespół zdecydował się wówczas nagrać swój pierwszy wspólny album studyjny, rozpoczynając sesję nagraniową 26 września 1972. Wokalistki zaśpiewały razem w utworze „Nina, Pretty Ballerina”.

I Have a Dream (pol. Mam marzenie) – popularna nazwa nadana historycznemu przemówieniu Martina Luthera Kinga, wygłoszonemu w czasie Marszu na Waszyngton, w którym poruszył problem nierówności rasowych pomiędzy białymi a czarnoskórymi mieszkańcami USA.Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

1973–1975: Konkurs Piosenki Eurowizji[ | edytuj kod]

W 1973 zespół ponownie wystartował w Melodifestivalen, tym razem z piosenką „Ring Ring”, nagraną techniką „ściany dźwięku” podczas sesji prowadzonej przez Michaela B. Tretowa. Angielskie tłumaczenie tekstu utworu napisali Neil Sedaka i Phil Cody. 10 lutego 1973 wystąpili w finale eurowizyjnych eliminacji jako jeden z faworytów do wygrania, ostatecznie zajęli trzecie miejsce. Po udziale w selekcjach wydali pierwszy wspólny album studyjny, zatytułowany Ring Ring.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Mamma Mia - singel szwedzkiego zespołu ABBA, z trzeciego albumu ABBA. Jedna z bardziej znanych piosenek kwartetu, dotarła na pierwsze miejsce brytyjskiej listy przebojów . Do utworu nagrany został teledysk. W 1980, powstała hiszpańska wersja piosenki, umieszczona została na albumie Gracias Por La Música.
ABBA podczas nagrania programu w telewizji Dutch TV, kwiecień 1974

W tym samym czasie Anderson zaczął pracę nad utworem, który mógłby zgłosić do selekcji w 1974. Menedżer uznał bowiem, że zarówno krajowe eliminacje, jak i sam Konkursu Piosenki Eurowizji to dobry pomysł na osiągnięcie sukcesu na rynku muzycznym. Pod koniec 1973 zespół został zaproszony przez szwedzką telewizję do współpracy nad utworem na 19. Konkurs Piosenki Eurowizji. Spośród wielu kompozycji grupa wybrała utwór „Waterloo”, zachowany w stylu glam rock i wyprodukowany techniką „ściany dźwięku”, zaproponowaną przez Tretowa. W lutym 1974 piosenka wygrała finał Melodifestivalen, zostając tym samym kompozycją reprezentującą kraj w Konkursie Piosenki Eurowizji. W finale konkursu zespół zajął pierwsze miejsce po zdobyciu 24 punktów. Dzięki wygranej zespół rozpoczął trasę koncertową po Europie i rozpoczął gościnne występy w wielu popularnych programach telewizyjnych. Singel „Waterloo” przyniósł im międzynarodową rozpoznawalność, trafił na czołowe miejsca na listach przebojów w wielu krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Australii. Piosenka dotarła także do szóstego miejsca notowania Billboard Hot 100 w Stanach Zjednoczonych, dzięki czemu formacja miała możliwość wydania swojego pierwszego albumu oraz odbycia trasy koncertowej poza granicami Europy. Pierwsza podróż Abby do USA obejmowała krótki występ promocyjny w programie rozrywkowym The Mike Douglas Show, a ich album Waterloo zajął 145. miejsce na liście najlepszych albumów Billboard 200.

Skandynawia – region północnej Europy, obejmujący kraje: Szwecję, Norwegię oraz Danię. Obejmuje część z krajów nordyckich.Cypr (Republika Cypryjska) – państwo położone na wyspie Cypr leżącej we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu. Od 1 maja 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej.

Kolejny singel zespołu, „Honey, Honey”, trafił do 27. miejsca na amerykańskiej liście przebojów oraz do drugiego miejsca w Niemczech. Wytwórnia Epic Records zdecydowała się ponownie wydać w Wielkiej Brytanii zremiksowaną wersję piosenki „Ring Ring” oraz singel „Honey, Honey” w wersji zespołu Sweet Dreams. Oba utwory zadebiutowały na brytyjskich listach przebojów, jednak nie dotarły do pierwszej trzydziestki notowania, przez co zaczęto spekulować, że ABBA to grupa jednego przeboju. Podobne opinie pojawiły się po wydaniu singla „So Long”, który nie osiągnął spodziewanego sukcesu komercyjnego.

PolyGram – holenderska wytwórnia płytowa, powstała w 1962 w ramach firmy Philips Records, utworzonej z powołanego w końcu lat 40. XX wieku przedsiębiorstwa Philips Phonografische Industrie (PPI), należącego do koncernu Philips. Wytwórnia działała nieprzerwanie przez ponad trzydzieści lat, w tym na rynku polskim (jako PolyGram Polska), w maju 1999 została sprzedana spółce Seagram, która następnie weszła w skład Universal Music Group.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

W listopadzie 1974 zespół wyruszył w swoją pierwszą trasę koncertową, która obejmowała występy m.in. w Danii, Niemczech Zachodnich oraz w Australii. Widowiska nie odniosły spodziewanego sukcesu, a wiele biletów się nie sprzedało, dlatego grupa odwołała część występów, wliczając w to koncert w Szwajcarii. Drugi etap trasy koncertowej odbył się w styczniu 1975 w Skandynawii. Ich występ w parku rozrywki Gröna Lund w Sztokholmie zgromadził ok. 19 200 widzów. Latem zespół wydał kolejny singel „I Do, I Do, I Do, I Do, I Do”, który zajął 38. miejsce na szwedzkiej liście przebojów. Kilka miesięcy później ukazał się kolejny album zespołu, zatytułowany ABBA, oraz nowy singel – „S.O.S.”. Utwór dotarł do 6. miejsca zestawienia przebojów w kraju, był także drugim singlem zespołu, który zajął pierwsze miejsce m.in. w Niemczech czy Austrii. Sukces zespołu utrwalił kolejny singel „Mamma Mia”, który błyskawicznie wskoczył na szczyt wielu list przebojów. W styczniu 1976 w singel dotarł do 10. miejsca amerykańskiej listy World Record Top 100 Singles oraz do 15. miejsca na liście Billboard Hot 100. W tym samym czasie zespół otrzymał nagrodę od wytwórni BMI za jeden z najczęściej granych utworów w amerykańskich stacjach radiowych w 1975. Album ABBA znalazł się na 174. miejscu listy Billboard 200 oraz na 165. miejscu na liście Cashbox.

The Hep Stars – były szwedzki rockowy zespół muzyczny założony w 1963 roku. Największe sukcesy odnosił w latach 60. Po nagraniu pierwszego singla "Kana Kapila" (1964) pierwszy klawiszowiec Hans Östlund opuścił grupę i został zastąpiony przez Benny Anderssona, który później z kolei został członkiem zespołu ABBA. Pozostali członkowie grupy to: wokalista Svenne Hedlund, gitarzysta Janne Frisk, perkusista Christer Pettersson (zm. 2006) i basista Lelle Hegland. Pod koniec lat 60. amerykańska piosenkarka Charlotte "Lotta" Walker (ur. 1944) i żona Svenne Hedlunda niekiedy dołączała do grupy.Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).

1976–1982: Kolejne albumy[ | edytuj kod]

Płyta albumu pt. Super Trouper z 1980
Zespół podczas wizyty w Rotterdamie, 1979

W październiku 1976 na rynku muzycznym ukazał się czwarty album zespołu ABBA, zatytułowany Arrival, który okazał się przełomową płytą w karierze grupy. Wydawnictwo promowały takie przeboje, jak: „Dancing Queen”, „Knowing Me, Knowing You”, „Money, Money, Money”, „That’s Me” czy „Fernando”, który znalazł się na nowozelandzkim, australijskim i południowoafrykańskim wydaniu albumu i trafił na pierwsze miejsca list przebojów w 13 krajach (m.in. w Niemczech czy Australii) oraz sprzedał się w ilości ponad 10 milionów egzemplarzy. Tego samego roku zespół odwiedził Polskę, występując w programie Studio 2. W kolejnym roku wyruszył w trasę koncertową po Australii. Na południowej półkuli wylądowali w niedzielę 27 lutego 1977. Zapis koncertów znalazł się na fabularyzowanym filmie pt. ABBA The Movie. Produkcja dokumentu połączona była z realizacją materiału na kolejną płytę zespołu - The Album. Album promowały m.in. single „Take a Chance on Me” i „The Name of the Game”.

Rock alternatywny (ang. alternative rock) – grupa stylów muzyki rockowej powstałych w latach osiemdziesiątych i połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku, głównie na terenie Stanów Zjednoczonych. Gitarowy, niekomercyjny i często nagrywany bez przejmowania się jakością dźwięku rock alternatywny był dokładnym przeciwieństwem większości odmian muzyki popularnej lat osiemdziesiątych z jej cukierkowym brzmieniem syntezatorów i sterylną produkcją nagrań.The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.

W listopadzie 1978 zespół odwiedził Japonię, gdzie wystąpił w programach rozrywkowych. Po trasie promocyjnej płyty, grupa zaczęła sesję nagraniową szóstego krążka pt. Voulez-Vous, który utrzymany był w stylu disco i ukazał się 23 kwietnia 1979. Album zawierał m.in. „I Have a Dream” i „Chiquitita”. W ramach trasy koncertowej, zespół wystąpił w Szwajcarii, gdzie zaprezentował piosenki: „The King Has Lost His Crown”, „Kisses of Fire”, „Lovers (Live a Little Longer)”, „Chiquitita”, „Does Your Mother Know” oraz hity pochodzące z poprzednich wydawnictw. Tego samego roku zespół rozpoczął światową trasę promocyjną, która zakończyła się premierą kolejnego albumu – Super Trouper. Oprócz tytułowego singla, na płycie znalazły się także takie utwory, jak: „The Winner Takes It All”, „On and On and On”, „Happy New Year” i „Lay All Your Love on Me”.

Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).Glam rock (także glitter rock) – styl w muzyce rockowej. Nazwa stylu wywodzi się z angielskiego glamour (urok, atrakcyjność). Styl ten powstał w Wielkiej Brytanii na początku lat 70. Wykonujący w tym stylu muzycy przykładali dużo wagi do własnego wizerunku. wywołując często kontrowersje. Wykonawcy glamrockowi ubierali się w barwne uniformy, zakładali wysokie buty, nakładali ostry makijaż. Muzycy glam rockowi grali zazwyczaj piosenki łagodne, trafiające do większego grona odbiorców. Często refreny piosenek miały zawarte w sobie podteksty seksualne.

W latach 80. wyruszyli w swoją ostatnią trasę koncertową. Pod koniec kwietnia 1981 wystąpili w programie Dick Cavett meets ABBA, podczas którego wykonała swoje największe przeboje. W styczniu tego samego roku Ulvaeus poślubił Lenę Källersjö, a Stig Anderson świętował swoje 50. urodziny, z okazji których zespół nagrał utwór „Hovas vittne”. Singel został wydany w 200 winylowych egzemplarzach i rozdany gościom podczas przyjęcia urodzinowego menedżera. Wiosną kolejnego roku rozpoczęła się kolejna sesja nagraniowa zespołu, po której miała odbyć się mała trasa koncertowa. W trakcie sesji wokaliści prowadzili rozmowy dotyczące materiału na nową płytę, które kończyły się sporami, doprowadzając do nagrania jedynie trzech propozycji: „You Owe Me One”, „I Am the City” i „Just Like That”. Andersson i Ulvaeus nie byli usatysfakcjonowani rezultatami i postanowili odstawić prace nad albumem, robiąc sobie przerwę na czas lata.

Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.Agnetha Åse Fältskog (IPA: [aŋˈneː.ˈta ˈfɛlt.ˈskuːɡ], ur. 5 kwietnia 1950 w Jönköping) – szwedzka piosenkarka. Światową sławę uzyskała współtworząc z Anni-Frid Lyngstad, Björnem Ulvaeusem i Bennym Anderssonem zespół ABBA.

Na początku sierpnia grupa powróciła do studia nagraniowego i zmieniła strategię działania na resztę roku. Muzycy postanowili wydać podwójny album kompilacyjny, zawierający ich największe przeboje – The Singles: The First Ten Years, oraz napisać i nagrać kilka nowych kompozycji. Na przełomie października i listopada ukazały się single: „The Day Before You Came”/„Cassandra” i „Under Attack”/„You Owe Me One”. Na początku listopada 1982 zespół wyruszył do Londynu w celach promocyjnych, pojawił się wówczas w kilku ogólnokrajowych programach telewizyjnych, m.in. w Saturday Superstore i The Late, Late Breakfast Show. Utwór „The Day Before You Came” pojawił się w najlepszej piątce zestawień m.in. w Niemczech, Holandii i Belgii. Album trafił na pierwsze miejsce listy najchętniej kupowanych płyt w Wielkiej Brytanii i Belgii, na piąte miejsce w Niemczech i Holandii oraz do pierwszej dwudziestki w wielu innych europejskich krajach. Single „I Am the City” i „Just Like That” nie znalazły się na kompilacji The Singles: The First Ten Years, ponieważ planowano zamieścić je na kolejnym albumie, który jednak nigdy nie został wyprodukowany.

Yngwie Malmsteen, właśc. Lars Yngve Johann Lannerbäck (ur. 30 czerwca 1963 w Sztokholmie) – szwedzki gitarzysta-wirtuoz heavymetalowy, kompozytor, autor tekstów.Under Attack – singel zespołu ABBA z albumu The Singles: The First Ten Years. Główny śpiew przypadł Agnecie Fältskog. Zespół promował tę piosenkę w niemieckiej telewizji. W reedycji płyty The Visitors na CD piosenka została dodana jako bonus. Na stronie B singla znajduje się piosenka "You Owe Me One", w której zastosowano nowe syntezatory. Piosenką "Under Attack" zespół rozstał się ze sceną i zawiesił swoją działalność.

W sierpniu 1982 nakładem wytwórni PolyGram wydali ostatni wspólny album studyjny pt. The Visitors. Wydawnictwo promowały single: „One of Us”, „Head Over Heels”, „When All Is Said and Done” oraz tytułowy utwór, który nawiązywał do ówczesnej komunistycznej dyktatury Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR) wobec innych krajów „demokracji ludowej”. W tym samym roku grupa wystąpiła w programie Express Show, podczas którego zaśpiewała piosenki „Under Attack”, „Cassandra” i „The Day Before You Came”, która okazała się ostatnią kompozycją zaśpiewaną wspólnie przez wokalistów.

Wii (wym. jak ang. we; IPA: [wiː]) – konsola gier wideo zaprojektowana i produkowana przez japońską firmę Nintendo. Początkowo znana pod nazwą Revolution jest następczynią Nintendo GameCube. Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

po 1982: Rozpad i dalsza działalność[ | edytuj kod]

19 listopada 1982 zespół po raz ostatni wystąpił w pełnym składzie podczas szwedzkiego programu Nöjesmaskinen, a 11 grudnia zagrał na scenie w studiu telewizyjnym talk-show The Late, Late Breakfast Show w Sztokholmie. W styczniu 1983 Fältskog zaczęła nagrywać materiał na solową płytę, podczas kiedy Lyngstad kilka miesięcy wcześniej wydała album zatytułowany Something's Going On. Ulvaeus i Andersson zaczęli pisać utwory do musicalu Chess. W wywiadach z tamtego okresu wokaliści dementowali pogłoski o rozpadzie grupy.

U2 – irlandzki zespół rockowy, powstały w Dublinie w roku 1976, pod nazwą U2 występujący od 1978. W jego skład wchodzą: Bono, The Edge, Adam Clayton i Larry Mullen Jr..Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

Poza występem w telewizji w 1986 cała czwórka nie prezentowała się razem publicznie aż do 2008, kiedy to pojawili się podczas szwedzkiej premiery filmu Mamma Mia!, którego scenariusz oparty został na największych przebojach formacji. W 2002 Ulvaeus zaprzeczył, jakoby grupa miałaby się reaktywować. W wywiadzie udzielonym magazynowi Sunday Telegraph niedługo przed premierą musicalu Ulvaeus i Andersson ponownie zdementowali wszelkie informacje o powrocie na scenę muzyczną jako zespół ABBA. Powiedzieli także, że nie ma żadnego powodu ani motywacji do reaktywacji grupy.

Erasure – brytyjska grupa muzyczna, która powstała w 1985 w Londynie. Grupa została utworzona przez Vince’a Clarke’a, który wcześniej grał i był współzałożycielem Depeche Mode, Yazoo i The Assembly International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

27 kwietnia 2018 potwierdzili reaktywację zespołu, której efektem ma być pięć piosenek nagranych w studiu.

Pamięć[ | edytuj kod]

W roku rozpadu zespołu ABBA (1983), we Francji wyprodukowano specjalne show Abbacadabra, w którym młodzież wykonała 14 największych przebojów w dorobku grupy. Na początku lat 90. brytyjski zespół Erasure nagrał swoje wersje utworów formacji, trafiając z nimi na pierwsze miejsca list przebojów w 1992. W tym samym roku w Sztokholmie swój koncert zagrał zespół U2, który w trakcie występu złożył hołd szwedzkiemu kwartetowi, zapraszając Björna Ulvaeusa i Benny’ego Anderssona do wspólnego wykonania piosenki „Dancing Queen”. We wrześniu 1992 wydany został nowy album kompilacyjny pt. ABBA Gold: Greatest Hits, promowany przez singel „Dancing Queen”, który powrócił na brytyjskie listy przebojów, docierając tam do 16. miejsca. Rok później pojawiła się kolejna wersja płyty – More ABBA Gold: More ABBA Hits, a w 1994 wydana została czteropłytowa składanka pt. Thank You for the Music, która zawierała wszystkie przeboje zespołu.

Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight) – niealbumowy singel zespołu ABBA. Pierwszy raz pojawił się w składance Greatest Hits Vol. 2. W późniejszych wydaniach piosenka dodana została do albumu Voulez-Vous jako bonus. Utwór szybko stał się hitem podbijając światowe listy przebojów. Do piosenki nagrany został teledysk, który pokazuje jak ABBA pracowała w studiu nagraniowym.Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
Woskowe figury członków grupy znajdujące się w muzeum
Krasnale ogrodowe stylizowane na członków zespołu
Członkowie Abby wraz z aktorami z filmu Mamma Mia! podczas premiery, 2008

Utwory zespołu ABBA wykonało wielu międzynarodowych artystów: Evan Dando z zespołu The Lemonheads nagrał swoją wersję piosenki „Knowing Me, Knowing You”, Sinéad O’Connor i członek zespołu Boyzone Stephen Gately wykonali utwór „Chiquitita”, Tanita Tikaram, Blancmange i Steven Wilson nagrali własne wykonanie singla „The Day Before You Came”, Cliff Richard nagrał nową wersję singla „Lay All Your Love on Me”, a Dionne Warwick, Peter Cetera i zespół Celebrity Skin stworzyli cover przeboju „S.O.S.”. Amerykański muzyk alternatywny i rockowy Marshall Crenshaw na swoich koncertach wykonywał swoją aranżację utworu „Knowing Me, Knowing You”, szwedzki gitarzysta metalowy Yngwie Malmsteen stworzył własną wersję singla „Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight)”, a szwedzki zespół metalowy Therion nagrał swoje wykonanie piosenki „Summer Night City”.

Waterloo – singel szwedzkiego zespołu ABBA z albumu Waterloo. Jedna z najbardziej znanych piosenek ABBY. Utwór został nagrany na potrzeby Melodifestivalen, czyli krajowych eliminacji do Eurowizji w Szwecji. Zespół był wtedy pod wpływem glam rocku, który przeżywał swój rozwój w Anglii, stąd Waterloo ma takie brzmienie. ABBA wygrała Melodifestivalen 9 lutego 1974 roku. Wygrana otworzyła im drogę na Eurowizję, którą wygrali właśnie z tą piosenką. Singel stał się pierwszą piosenką, która podbiła brytyjską listę przebojów.Do piosenki nagrano teledysk. W 2005 Waterloo została przebojem 50-lecia Konkursu Piosenki Eurowizji.Talk-show – gatunek programu telewizyjnego, widowisko publicystyczne, w którym prowadzący (z reguły – jeden, choć bywają widowiska z dwoma prowadzącymi) rozmawia w studiu z uczestnikami na ustalony temat (talk-show monotematyczny), bądź na dowolne tematy (ogólny).

W 1997 powstał zespół składający hołd twórczości grupy ABBA – the ABBA Teens, który z czasem zmienił nazwę na A*Teens, by nadać swojej grupie niezależności. Pierwszy album formacji, zatytułowany The ABBA Generation, zawierał nowe wersje przebojów zespołu ABBA.

W 2004 wokaliści zagrali gościnnie w specjalnym nagranym minifilmie zatytułowanym Our Last Video Ever, który został zaprezentowany podczas półfinału 49. Konkursu Piosenki Eurowizji, 30 lat po zwycięstwie zespołu podczas finału imprezy. Obrazek został później wydany w formie DVD pt. The Last Video. Rok później członkowie formacji pojawili się w Sztokholmie podczas premiery musicalu Mamma Mia!, a 4 lipca 2008 – podczas szwedzkiej premiery amerykańskiego filmu opartego na fabule spektaklu. 14 sierpnia oficjalna ścieżka dźwiękowa filmu dotarła na pierwsze miejsce amerykańskiej listy przebojów. W listopadzie wydana została specjalna płyta kompilacyjna pt. The Albums, która zawierała wszystkie osiem albumów studyjnych zespołu oraz dziewiąty z rzadko publikowanymi piosenkami. W tym samym roku Sony Computer Entertainment Europe, we współpracy z Universal Music Group Sweden AB wydał grę SingStar ABBA na konsole PlayStation 2 i PlayStation 3, jako część serii SingStar. 15 listopada 2011 firma Ubisoft wydała taneczną grę na konsolę Wii – ABBA: You Can Dance. 7 maja 2013 w Sztokholmie odbyło się otwarcie muzeum poświęconego zespołowi.

I Do, I Do, I Do, I Do, I Do – singiel szwedzkiego zespołu ABBA pochodzący z wydanego w 1975 roku albumu ABBA. Twórcami piosenki byli menadżer zespołu Stig Anderson, Benny Andersson oraz Björn Ulvaeus. Na stronie B znajdowała się piosenka Rock Me. Utwór cechuje się chwytliwą melodią a wiodącym instrumentem jest saksofon. Piosenkę zaśpiewały razem Agnetha Fältskog i Anni-Frid Lyngstad.Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

The Album – piąty album studyjny szwedzkiego zespołu ABBA. Realizacja płyty była połączona z filmem "ABBA: The Movie". W 1984 wydany na CD. Z albumu wydano trzy single, które odniosły wielki sukces na całym świecie: "Take a Chance on Me", "The Name of the Game" oraz "Eagle".
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Steven John Wilson (ur. 3 listopada 1967 w Kingston upon Thames) - brytyjski muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista, wokalista i producent muzyczny. Jego zainteresowania muzyczne sięgają od wszelkich odmian rocka i popu w ramach formacji Porcupine Tree oraz Blackfield, przez uduchowione piosenki projektu No-Man po eksperymentalną elektronikę, awangardowy jazz i ambient, z których znane są jego solowe projekty.
Billboard (The International Music-Record-Tape Newsweekly) – amerykański tygodnik poświęcony przemysłowi muzycznemu w Stanach Zjednoczonych.
Organizacja Narodów Zjednoczonych (ang. United Nations, UN, fr. Organisation des Nations Unies, hiszp. Organización de las Naciones Unidas, ros. Организация Объединенных Наций Organizacyja Objedinionnych Nacyj, arab. الأمم المتحدة al-Umam al-Muttahida, chiń. 联合国 Liánhéguó), ONZ – uniwersalna (z wyjątkiem narodów niereprezentowanych) organizacja międzynarodowa, z siedzibą w Nowym Jorku, powstała 24 października 1945 r. w wyniku wejścia w życie Karty Narodów Zjednoczonych. ONZ jest następczynią Ligi Narodów.
Stig "Stikkan" Erik Leopold Anderson (ur. 25 stycznia 1931, zm. 12 września 1997) – szwedzki autor tekstów piosenek, kompozytor, menedżer i producent muzyczny. Założyciel wytwórni płytowej Polar Music i współtwórca sukcesów grupy muzycznej ABBA (jest współautorem tekstów kilku jej piosenek).
Disco, znane także pod nazwą muzyka dyskotekowa – gatunek muzyki popularnej, głównie, choć nie wyłącznie, przeznaczony do tańca w dyskotekach. Szczególnie popularny w drugiej połowie lat siedemdziesiątych XX wieku.

Reklama