A-Ba-Ni-Bi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

A-Ba-Ni-Bi (hebr. ‏א-ב-ני-בי‎) – singel izraelskiego piosenkarza Jizhara Kohena i zespołu Alphabeta, wydany w 1978 i umieszczony na ich wspólnym albumie studyjnym, zatytułowanym Make a Little Love. Piosenkę napisali Ehud Manor i Nurit Hirsz.

Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.

27 lutego 1978 kompozycja została wybrana na piosenkę reprezentującą Izrael w 23. Konkursie Piosenki Eurowizji w Paryżu. 22 kwietnia wygrała w finale konkursu, zdobywszy 157 punktów w głosowaniu jurorskim.

Lista utworów[ | edytuj kod]

Singel 7″

  1. „A-Ba-Ni-Bi” – 2:55
  2. „Illusions” – 3:15

Notowania na listach przebojów[ | edytuj kod]

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Izhar Cohen And Alpha Beta* – Make A Little Love (ang.). discogs.com. [dostęp 2019-01-10].
  2. Israeli National Final 1978 (ang.). discogs.com. [dostęp 2019-01-10].
  3. Eurovision Song Contest Paris 1978 (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2019-01-10].
  4. Izhar Cohen And Alpha Beta* – A-Ba-Ni-Bi (ang.). discogs.com. [dostęp 2019-01-10].
  5. Izhar Cohen & The Alpha-Beta – A-Ba-Ni-Bi – Austriancharts.at (niem.). [dostęp 2019-01-10].
  6. Billboard Hits of the world. „Billboard”. s. 67 (ang.). 
  7. Official Singles Chart Top 100: 28 May 1978 - 03 June 1978 (ang.). W: Official Charts Company [on-line]. officialcharts.com. [dostęp 2019-01-10].
Billboard (The International Music-Record-Tape Newsweekly) – amerykański tygodnik poświęcony przemysłowi muzycznemu w Stanach Zjednoczonych.23. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 22 kwietnia 1978 w Paryżu, we Francji. Wystąpiło 20 krajów, w tym powracająca Turcja i Danią, która wróciła po 12-letniej przerwie. Konkurs pierwszy raz poprowadziła więcej niż jedna osoba – konferansjerami zostali Denise Fabre i Léon Zitrone.
Warto wiedzieć że... beta

Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
Izraelczycy (hebrajski: ישראלים, Israelim) – obywatele współczesnego państwa Izrael. Należą do nich ludzie z różnych środowisk etnicznych, narodowych i religijnych, w tym najliczniej Żydzi, muzułmanie, chrześcijanie, Arabowie, druzowie, Czerkiesi i inni. W rezultacie niektórzy Izraelczycy identyfikują się zarówno ze swoim obywatelstwem, jak również biorą pod uwagę pochodzenie swoich przodków. Prawie wszyscy Izraelczycy lub ich przodkowie wyemigrowali do regionu w ciągu ostatnich dwóch stuleci.
Piosenkarz i piosenkarka – zawód polegający na wykorzystaniu śpiewu do wykonywania skomponowanych wcześniej piosenek, z reguły przy akompaniamencie grupy muzycznej, wydawanych następnie na albumach lub wykonywanych na koncertach. Utwory wykonywane bez akompaniamentu nazywamy utworami a cappella.
Official Charts Company (OCC), wcześniej jako Chart Information Network (CIN), a następnie The Official UK Charts Company – organizacja zajmująca się tworzeniem oficjalnych notowań w Wielkiej Brytanii. Notowania są oparte na badaniach przez zespół sprzedawców, stanowią 99% wszystkich sprzedanych singli, 98% wszystkich albumów i ponad 90% wszystkich filmów. Dzięki OCC tworzone są m.in. takie notowania jak:
Język hebrajski (hebr. עִבְרִית, trb. iwrit) – język z grupy kananejskiej języków semickich, należący do afroazjatyckiej rodziny językowej, zapisywany alfabetem hebrajskim.
Izrael uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1973 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się izraelski nadawca publiczny Israel Broadcasting Authority (IBA).
Zwycięzcy Konkursu Piosenki Eurowizji – 61 piosenek wygrało Konkurs Piosenki Eurowizji. Konkurs, który jest nadawany co roku od 1956 roku, jest jednym z najdłuższych programów telewizyjnych na świecie. Zwycięzca konkursu wybierany jest na różne sposoby: przez przyznawanie punktów, przez jury lub przez telewidzów. Kraj, który otrzyma najwięcej punktów, zostaje ogłoszony zwycięzcą. Pierwszy Konkurs Piosenki Eurowizji Lys Assia nie wygrała na punkty, ale dzięki zdobyciu głosów (po dwa z każdego kraju) i wówczas ogłoszono zwycięzcę.

Reklama