9 maja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

9 maja jest 129. (w latach przestępnych 130.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 236 dni.

Ljubomir Pipkow (bułg. Любомир Панайотов Пипков, ur. 19 września 1904 w Łoweczu, zm. 9 maja 1974 w Sofii) – bułgarski kompozytor, pianista i pedagog muzyczny.Mercedes de Acosta (urodzona 1 marca 1893 roku w Nowym Jorku, zmarła 9 maja 1968 roku tamże) − amerykańsko-kubańska poetka, scenarzystka, projektantka kostiumów.

Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Beat, Geroncjusz, Grzegorz, Hiacynta, Hiob, Karolina, Mikołaj, Maria, Otokar, Pachomiusz, Przebor i Stefan.
 • Rumunia – Dzień Niepodległości
 • Rosja, Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Kazachstan, Kirgistan, Mołdawia, Tadżykistan, Turkmenistan, Uzbekistan i inne państwa – Dzień Zwycięstwa; Serbia, Bośnia i HercegowinaDzień Zwycięstwa nad Faszyzmem; UkrainaDzień Zwycięstwa nad Nazizmem w II Wojnie Światowej
 • Międzynarodowe:
 • Czas Upamiętniający i Jednoczący Tych, Którzy Stracili Życie Podczas II Wojny Światowej (8 i 9 maja)
 • Dzień Unii Europejskiej (upamiętniający ogłoszenie planu Schumana o utworzeniu Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali)
 • Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP i tradycjonalizm katolicki: wspomnienie św. Grzegorza z Nazjanzu, doktora Kościoła
 • wspomnienia i święta w Kościele katolickim obchodzą:
 • bł. Maria Teresa od Jezusa (zakonnica)
 • św. Pachomiusz (pustelnik)
 • św. Jerzy Preca
 • W Japonii jest obchodzony dzień poświęcony Son Gokū.
 • Ruth Maria Kelly (ur. 9 maja 1968 w Limavady w Irlandii Północnej) - brytyjska ekonomistka i polityk, członkini Partii Pracy, była minister transportu Wielkiej Brytanii.Fryderyk Wilhelm (ur. 16 lutego 1620 w Cölln (dzisiejszy Berlin), zm. 9 maja 1688 w Poczdamie) z dynastii Hohenzollernów nazwany Wielkim Elektorem.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Marco Ferreri (ur. 11 maja 1928 w Mediolanie; zm. 9 maja 1997 w Paryżu) – włoski reżyser i scenarzysta filmowy, będący okazjonalnie także aktorem i producentem.
  François Faber (ur. 26 stycznia 1887 w Aulnay-sur-Iton, Francja; zm. 9 maja 1915 w Carency) - luksemburski kolarz szosowy. Wygrał Tour de France w roku 1909, zostając pierwszym niefrancuskim jego zwycięzcą.
  Wiktor Neborak (ur. w 1961 roku w Janowie k. Lwowa) poeta, prozaik i rockman ukraiński. Debiutował w roku 1987 tomikiem Bursztynowy czas. Współtworzył wraz z Jurijem Andruchowyczem i Ołeksandrem Irwancem grupę poetycką Bu-Ba-Bu w której był nazywany Prokuratorem. W roku 1990 opublikował tomik Latająca Głowa, zaś w 1993 Rozmowy ze sługą i Alter ego.
  Oasis – brytyjski zespół rockowy założony w 1991 w Manchesterze. Utworzony z poprzedniej grupy The Rain; pierwotnie w jego skład wchodzili: Liam Gallagher (wokal i tamburyn), Paul „Bonehead” Arthurs (gitara), Paul „Guigsy” McGuigan (gitara basowa) oraz Tony McCarroll (perkusja). Piątym członkiem, który dołączył do zespołu nieco później był starszy brat Liama, Noel Gallagher (gitara i wokal). W tym składzie zespół Oasis występował do kwietnia 1995.
  Pułtusk – miasto w województwie mazowieckim, w powiecie pułtuskim (siedziba starostwa), siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej Pułtusk. Położone w północnej części Mazowsza, na skraju Puszczy Białej nad Narwią, w mezoregionie Dolina Dolnej Narwi.
  Język staro-cerkiewno-słowiański, język s-c-s, język scs, język starobułgarski (scs. Ѩзыкъ словѣньскъ, Językŭ slověnĭskŭ) – najstarszy literacki język słowiański, formujący się od połowy IX wieku i oparty głównie na słowiańskich gwarach Sołunia (dzisiejsze Saloniki). Język s-c-s stał się podstawą literacką języków: bułgarskiego, rosyjskiego, serbsko-chorwackiego w różnych redakcjach. Najbliżej spokrewniony jest ze współczesnym językiem bułgarskim i macedońskim, jakkolwiek literackie postaci tych języków oparte są na innych dialektach i cechują się innymi zasadami gramatycznymi, wynikającymi z przynależności do bałkańskiej ligi językowej.
  Audrina Cathleen Patridge (ur. 9 maja 1985) – amerykańska aktorka i osobowość telewizyjna. Najlepiej znana jako jedna z głównych postaci reality show Wzgórza Hollywood (The Hills) w telewizji MTV. W 2010 Audrina pojawi się w swoim własnym programie The Audrina Show.

  Reklama