9 lutego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

9 lutego jest 40. dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostało 325 (w latach przestępnych 326) dni.

Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.Anna Katarzyna Emmerich, niem. Anna Katharina Emmerick (ur. 8 września 1774 w Flamschen koło Coesfeld w Westfalii, zm. 9 lutego 1824 w Dulmen) – niemiecka mistyczka, stygmatyczka i wizjonerka katolicka. Beatyfikowana 3 października 2004 przez papieża Jana Pawła II.

Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Ansbert, Apolonia, Bernard, Cyryl, Donat, Felicjan, Gorzysław, Jakub, Marian, Nicefor, Pelagia, Pola, Pryma, Prymus, Reginald, Sabin i Sulisława.
 • Międzynarodowy Dzień Pizzy
 • Liban – Dzień świętego Marona, patrona Kościoła maronickiego
 • Wspomnienia i święta w Kościele katolickim obchodzą:
 • bł. Anna Katarzyna Emmerich (mistyczka)
 • św. Apolonia z Aleksandrii (męczennica)
 • bł. Jakub Abbondo (prezbiter)
 • bł. Jakub Cusmano (prezbiter)
 • bł. Marian Szkot (opat)
 • św. Michał Febres Cordero y Muñoz (jedyny kanonizowany Ekwadorczyk)
 • św. Prymus i Donat (męczennicy)
 • św. Teliaw (Teilo)
 • Marian Szkot, również Marian z Ratyzbony (ur. ok. 1020 w Donegalu, zm. ok. 1088 w Ratyzbonie) – irlandzki benedyktyn (OSB), opat i rekluz, błogosławiony Kościoła katolickiego.Państwo Kościelne (łac. Patrimonium Sancti Petri - ojcowizna świętego Piotra) – państwo znajdujące się na terenie obecnych środkowych Włoch istniejące w okresie od 755 (lub 754 albo 756) do 1870 (zajęcie Rzymu po zjednoczeniu Italii) i rządzone przez papieży jako świeckich monarchów.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Georg Maximilian Sterzinsky (ur. 9 lutego 1936 w Warlack, obecnie Worławki - zm. 30 czerwca 2011 w Berlinie), niemiecki duchowny katolicki, arcybiskup Berlina, kardynał.
  Antonio McKay (ur. 9 lutego 1964 w Atlancie) – amerykański lekkoatleta specjalizujący się w biegach sprinterskich, dwukrotny mistrz olimpijski w biegach sztafetowych 4 x 400 metrów (Los Angeles 1984, Seul 1988), brązowy medalista olimpijski w biegu na 400 metrów (Los Angeles 1984), dwukrotny halowy mistrz świata w biegu na 400 metrów (Indianapolis 1987, Budapeszt 1989).
  Holyoke to miasto w hrabstwie Hampden w stanie Massachusetts w Stanach Zjednoczonych, leżące między zachodnim brzegiem rzeki Connecticut a pasmem Mount Tom. Według spisu z 2010 r. miasto liczyło 39 880 mieszkańców. W 2019 r. szacowana populacja wynosiła 40 117. Położone 8 mil (13 km) na północ od Springfield, Holyoke jest częścią obszar metropolitalny Springfield, jednego z dwóch odrębnych obszarów metropolitalnych w Massachusetts.
  Eugeniusz Makulski MIC, (ur. 9 lutego 1928 w Kotarszynie koło Ostrowca Świętokrzyskiego) – marianin, ksiądz katolicki, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym od 1966 do 2004 roku. Obecnie zgodnie z prawem kanonicznym na emeryturze, lecz tytuł kustosza przysługuje mu honorowo do końca życia.
  Cezary Augustyn Plater (ur. 5 września 1810 w Wilnie, zm. 9 lutego 1869 w Górze pod Śremem) – hrabia, polski powstaniec listopadowy i działacz emigracyjny.
  Boeing 747 – samolot pasażerski szerokokadłubowy dalekiego zasięgu, produkowany przez Boeing Company, potocznie nazywany Jumbo Jet – ustępując Airbusowi A380 i An-225 jest jednym z największych samolotów odrzutowych na świecie, mogącym zabrać na pokład, w zależności od wersji i konfiguracji, od 366 do 568 pasażerów. Istnieją także wersje towarowe (ang.: cargo), nie zabierające pasażerów, oraz wersje pół-pasażerskie zabierające duży ładunek i 220 pasażerów. Jest to samolot czterosilnikowy (certyfikowany do lotu - w razie awarii - na tylko trzech silnikach), a jego cechą charakterystyczną jest "garb", w którym mieści się górny pokład samolotu.
  Władysława Nowak-Steffen właściwie Władysława Steffen z domu Nowak pseudonim „Hanka” (ur. 1917, zm. 9 lutego 2016) – polska pielęgniarka, działaczka podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej.

  Reklama