954

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rok 954 / CMLIV

Prowansja (fr. Provence, prow. Provença lub Prouvènço) – kraina historyczna w południowo-wschodniej Francji, nad Morzem Śródziemnym, na wschód od dolnego biegu Rodanu. Nazwa wzięta od prowincji rzymskiej Galia Zaalpejska, którą Rzymianie nazywali także Provincia Nostra – „Nasza Prowincja".Munster (ang. wym. [ˈmʌnstər] lub [ˈmunstər], irl. an Mhumhain, wym. [ənˈvuːnʲ] lub Cúige Mumhan) – jedna z 4 prowincji Irlandii w południowo-zachodniej części kraju. Ludność 1 246 088.

stulecia: IX wiek ~ X wiek ~ XI wiek
lata: 944 « 949 « 950 « 951 « 952 « 953 « 954 » 955 » 956 » 957 » 958 » 959 » 964

Wydarzenia[ | edytuj kod]

Według miejsca[ | edytuj kod]

Europa[ | edytuj kod]

 • Rozpoczęło się powstanie Słowian połabskich przeciwko Ottonowi I, które król niemiecki stłumił w 955.
 • Wiosna - armia Księstwa Węgier pod dowództwem Bulcsú przeprawiła się przez Ren. Rozbili obóz w Wormacji w stolicy swojego sojusznika Konrada Rudego, księcia Lotaryngii. Następnie Bulcsú maszerował na zachód, atakując wojska króla Ottona I, przekraczając rzeki Mozelę i Mozę.
 • 6 kwietnia - 10 kwietnia - Węgrzy oblegali Cambrai, spalili jego przedmieścia, lecz nie byli w stanie podbić miasta. Jeden z krewnych Bulcsú został zabity przez obrońców, ponadto odmówili wydania jego ciała Węgrom, którzy w akcie zemsty zabili wszystkich swoich jeńców.
 • Węgrzy ograbili regiony Hesbaye i Silva Carbonaria (dzisiejsza Belgia). Obrabowali i spalili Katedrę Św. Lamberta w Hainaut, klasztor w Moorsel, ponadto ich łupem padły miasta Gembloux i Tournai.
 • Lato - Węgrzy zaatakowali okolice Laon, Reims, Chalon, Metz i Gorze, po czym wrócili do Burgundii. W Prowansji Węgrzy walczą z Maurami z muzułmańskiej enklawy Fraxinet.
 • 10 września - Król Ludwik IV zmarł po wypadku podczas polowania (niedaleko jego pałacu w Corbeny). Następcą tronu został jego 13-letni syn Lotar (pod opieką Hugona Wielkiego, hrabiego Paryża).
 • 12 listopada - koronacja Lotara w Opactwie Saint-Remi przez Artalda, arcybiskupa Reims, na króla zachodniofrankijskiego. Jego matka, królowa Gerberga Saska mianuje Hugona Wielkiego regenta.
 • Zima - w Sejm Rzeszy w Auerstedt zgromadzonej przez Ottona I, jego syn Ludolf (książę Szwabii) i Konrad Rudy poddają się władzy Ottona. Zostali pozbawieni księstw, ale kilku szlachciców w dalszym ciągu stawiało opór królowi.
 • Anglia[ | edytuj kod]

 • Król Eryk Krwawy Topór zostaje zabity w Stainmore, pozwalając królowi Edredowi odzyskać Skandynawski York i połączyć Nortumbrię, z Królestwem Anglii. Osulf I z Bamburgh otrzymuje tytuł Ealdorman („hrabia”) Nortumbrii.
 • Król Malcolm I zginął w bitwie przeciwko Normanom po 11 latach panowania. Jego następcą został Indulf, syn zmarłego króla Konstantyna II, jako władca Aly (Szkocja ).
 • Według tematu[ | edytuj kod]

  Religia[ | edytuj kod]

 • Książę Alberyk II, princeps i władca Rzymu umiera po 22-letnim panowaniu. Na łożu śmierci na swojego następcę wyznacza swego syna - Oktawiana.
 • Seborga (współczesna Liguria) zostało poddane jurysdykcji Benedyktyńskim mnichom z opactwa Lerynu.
 • Lotaryngia (fr. Lorraine, niem. Lothringen, lotar. Louréne) – kraina historyczna i region administracyjny w północno-wschodniej Francji. Graniczy z Belgią, Luksemburgiem i Niemcami oraz z regionami: Alzacja, Franche-Comté i Szampania-Ardeny.Normanowie (st. nord. Norrmaen, ludzie północy) – określenie stosowane w zachodniej Europie dla określenia mieszkańców Skandynawii w okresie ich ekspansji handlowej i terytorialnej w VIII-XII wieku. Od IX wieku Normanowie na podbijanych terenach tworzyli nowe organizacje państwowe, np. Normandię czy Islandię.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Edred Saski (ur. ok. 923, zm. 23 listopada 955), król Anglii od 26 maja 946 do śmierci w 955. Syn króla Edwarda Starszego i jego trzeciej małżonki Edgivy, córki Sigehelma, earla Kentu. Tron objął po śmierci swojego brata, zamordowanego przez Leofę.
  Nortumbria, ang. Northumbria, staroang. Norþanhymbra, Norþhymbre — średniowieczne królestwo anglosaskie, położone na terenie obecnej północnej Anglii i południowo-wschodniej Szkocji. Powstało po zjednoczeniu dwóch królestw: Bernicji i Deiry, do których następnie dołączono drobniejsze państwa celtyckie. W połowie VI wieku Nortumbria została schrystianizowana. W VII wieku stanowiła główne królestwo heptarchii anglosaskiej. Od VIII wieku nękana była stałymi najazdami wikingów, którzy w końcu zdołali ją podbić. W 867 roku została podzielona: dawna Deira weszła w skład obszaru pod jurysdykcją duńską, zwanego Danelagh, natomiast reszta kraju zachowała względną autonomię najpierw jako królestwo, a później jako hrabstwo Northumberland. W X wieku włączono ją w skład Anglii.
  Otto I Szwabski (ur. 954, zm. 31 października 982 w Lukce) – od 973 r. książę Szwabii i od 976 r. książę Bawarii.
  Tao-Klardżeti – państwo w południowo-zachodniej części ziem gruzińskich, założone przez Aszota z ormiańskiego rodu Bagratydów.
  Mozela (franc. Moselle, niem. Mosel, luks. Musel) – rzeka, lewy dopływ Renu, położona we Francji, Niemczech i Luksemburgu.
  10 kwietnia jest 100. (w latach przestępnych 101.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 265 dni.
  Tournai (nid.: Doornik, niem.: Dornick) – miasto w Belgii, w prowincji Hainaut. Zajmuje powierzchnię 213.75 km². Na początku 2006 zamieszkiwało je 67 534 osób.

  Reklama