8 kwietnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

8 kwietnia jest 98. (w latach przestępnych 99.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 267 dni.

Elżbieta Góralczyk-Kodrnja (ur. 8 kwietnia 1950, zm. 16 stycznia 2008 w Wiedniu) - polska aktorka filmowa. Znana przede wszystkim z roli Anuli Góralczyk w serialu Wojna domowa.Maria Annunziata Habsburg-Lotaryńska, właśc. Maria Annunziata Adelheid Theresia Michaela Karoline Luise Pia Ignatia (ur. 13 lipca 1876 w Reichenau an der Rax, zm. 18 maja 1961 w Vaduz), arcyksiężniczka austriacka.

Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Amancjusz, Apolinary, Asynkryt, August, Cezary, Cezaryna, Dionizy, Ema, Emma, Herodion, January, Julia, Julian, Makaria, Maksyma, Perpet, Perpetuus, Radosław i Walter
 • Międzynarodowe:
 • RomowieMiędzynarodowy Dzień Romów (ustanowione w 1990, podczas IV Kongresu Międzynarodowego Związku Romskiego)
 • Międzynarodowy Dzień Opozycji Przeciw GMO (w skrócie: MDO-GMO)
 • Wspomnienia i święta w Kościele katolickim obchodzą:
 • św. Dionizy z Koryntu (biskup i męczennik)
 • św. Edezjusz z Aleksandrii (męczennik)
 • św. Julia Billiart (dziewica)
 • św. Perpet z Tours (biskup) (również 30 grudnia)
 • bł. Julian od Świętego Augustyna (franciszkanin)
 • św. Walter (opat) (również 23 marca)
 • Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.Mischling (niem. mieszaniec półkrwi, „mieszaniec (kundel)”, „hybryda”) – termin wykorzystywany głównie do opisu zwierząt powstałych przez skrzyżowanie ras. Niemieccy naziści w Ustawach norymberskich z 1935 roku określali tym słowem Niemców mających w swoim drzewie genologicznym osoby uznane za Żydów. Wprowadzono dwie kategorie rasowe:


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Diecezja Margarita (łac. Dioecesis Margaritensis) – diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w Wenezueli. Należy do archidiecezji Cumaná. Została erygowana 18 czerwca 1969 roku przez papieża Pawła VI mocą konstytucji apostolskiej Verba Christi.
  Alfred Graf von Waldersee (ur. 8 kwietnia 1832 w Poczdamie, zm. 5 marca 1904 w Hanowerze) – wojskowy pruski i niemiecki, feldmarszałek niemiecki, w latach 1888–1891 Szef Sztabu Generalnego armii niemieckiej.
  Elvis Aaron Presley (ur. 8 stycznia 1935 r. w Tupelo, zm. 16 sierpnia 1977 r. w Memphis) – amerykański piosenkarz i aktor.
  Jean-Paul Proust (ur. 3 marca 1940 w Vaas, zm. 8 kwietnia 2010) – francuski polityk, od 1 maja 2005 do 29 marca 2010 szef rządu Księstwa Monako.
  Dimitrios Gunaris (ur. w 1867 w Patras, zm. 28 listopada 1922 w Atenach) – grecki polityk, premier Grecji między marcem 1921 a majem 1922.
  IIka Chase (ur. 8 kwietnia 1900 w Nowym Jorku, zm. 15 lutego 1978 w Meksyku) – amerykańska aktorka i pisarka. Wyróżniona dwoma gwiazdami na Hollywoodzkiej Alei Gwiazd. Jako aktorka teatralna wielokrotnie występowała na Broadwayu, debiutując w 1924 w sztuce The Red Falcon.
  Petko Sirakow (bułg. Петко Атанасов Сираков, ur. 16 lutego 1929) – bułgarski zapaśnik. Srebrny medalista olimpijski z Melbourne.

  Reklama