7 sierpnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

7 sierpnia jest 219. (w latach przestępnych 220.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 146 dni.

Klaudia Rzymska – żyjąca w I wieku rzymianka wymieniona w liście św. Pawła do św. Tymoteusza (4-21), święta Kościoła katolickiego.Basra (arab. Al-Basra, także Busra, Busrah) jest drugim co do wielkości miastem Iraku, ludność około 2.600.000 (szacunek z 2003). Położona nad szlaku wodnym Shatt al-Arab w pobliżu Zatoki Perskiej (55 km od ujścia), jest głównym portem kraju i stolicą prowincji Basra. Miasto leży nad rzeką Szatt al-Arab. Główny ośrodek gospodarczy na południu Iraku. Rafineria w Basrze przetwarza ropę z okolicznych bogatych złóż - możliwości przetwórcze 140 tys. baryłek dziennie (22,3 tys. m). Uniwersytet w Basrze, założony w 1964. Międzynarodowy port lotniczy.

Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Agatangel, Albert, Andromeda, Dobiemiar, Donat, Dorota, Doryda, Edmund, Edmunda, Kajetan, Klaudia, Konrad, Konrada, Licynia, Licyniusz, Sykstus i Wincenty.
 • Wybrzeże Kości Słoniowej – Święto Republiki
 • Wspomnienia i święta w Kościele katolickim obchodzą:
 • św. Afra z Augsburga (męczennica)
 • bł. Agatanioł z Vendôme (prezbiter i męczennik)
 • św. Albert (zakonnik karmelitów z Trapani)
 • bł. Edmund Bojanowski
 • św. Donat (biskup Arezzo)
 • św. Donat (biskup Besançon)
 • św. Kajetan z Thieny (zakonnik, założyciel Teatynów, Kleryków Regularnych)
 • św. Kasjan z Nantes (męczennik) (zakonnik OFMC)
 • św. Klaudia Rzymska
 • św. Sykstus (papież)
 • Diecezja Grenoble-Vienne - diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w południowo-wschodniej Francji. Powstała w IV wieku jako diecezja Grenoble. W 1801 uzyskała swoje obecne granice. W 2006 została jej nadana nowa nazwa, uwzględniająca również Vienne. Mimo tej zmiany stolicą diecezji pozostało Grenoble. Diecezja należy do metropolii Lyonu.Antoni Ryszard Janik, właśc. Werner Richard Janik (ur. 15 kwietnia 1920 w Zabrzu, zm. 7 sierpnia 2003 w Wormacji w Niemczech) - śląski piłkarz, wicemistrz Polski, 7-krotny reprezentant Polski w piłce nożnej, z Germanią Königshütte 3-krotny mistrz Górnego Śląska, uczestnik rozgrywek o mistrzostwo i puchar Niemiec.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Dorota Deląg (ur. 7 sierpnia 1972 w Krakowie) – polska aktorka filmowa i telewizyjna, sporadycznie występuje także w teatrze. W 1999 ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną we Wrocławiu (filię PWST w Krakowie). Młodsza siostra aktora Pawła Deląga. W 2013 urodziła córkę, Polę.
  Stębark (tuż po wojnie Sztymbark, niem. Tannenberg) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Grunwald. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.
  Dobiemir, Dobiemiar, Dobiemier, Dobimir(?) – staropolskie imię męskie, złożone z członów Dobie- ("stosowny, zdatny" albo "waleczny, dzielny") i -mir ("pokój, spokój, dobro"). Imię to mogło oznaczać "ten, kto zapewnia pokój".
  Klasztor Karmelitów bosych w Zagórzu − monumentalne ruiny XVIII w. późnobarokowego kościoła i klasztoru – warowni ojców karmelitów bosych w Zagórzu w woj. podkarpackim na wzgórzu Mariemont (345 m n.p.m.) w zakolu rzeki Osławy. Jeden z nielicznych zachowanych klasztorów warownych w Polsce i na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Ruiny klasztoru są wpisane do rejestru zabytków nieruchomych.
  José Martín Menacho Aguilera (ur. 7 sierpnia 1973 w Santa Cruz) – piłkarz boliwijski grający podczas kariery na pozycji napastnika.
  Carl Ritter (ur. 7 sierpnia 1779 w Quedlinburgu, zm. 28 września 1859 w Berlinie) – niemiecki geograf, uznawany obok Aleksandra Humboldta za twórcę nowożytnej geografii, zwolennik regionalnego ujmowania zjawisk i studiów porównawczych, pierwszy profesor geografii.
  Joseph Devine (ur. 7 sierpnia 1937 w Kirkintilloch) – brytyjski duchowny rzymskokatolicki, biskup diecezjalny Motherwell w latach 1983-2013.

  Reklama