7 listopada

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

7 listopada jest 311. (w latach przestępnych 312.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 54 dni.

Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.Weimar – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, jedno z europejskich centrów kulturalnych.

Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Achilles, Amaranta, Antoni, Engelbert, Florencjusz, Florenty, Gizbert, Herkulan, Hezychiusz, Ingarda, Karina, Longin, Longina, Melchior, Nikander, Nikandra, Przemił, Rufus, Wilibrord, Wincenty i Żelibrat
 • Bangladesz – Święto Rewolucji
 • Białoruś – Święto Rewolucji Październikowej
 • Polska – Dzień Kotleta Schabowego
 • dawn. Polska Rzeczpospolita Ludowa – dawne święto Rewolucji październikowej
 • Tunezja – Święto Nowej Ery
 • Międzynarodowe – Międzynarodowy Dzień Fizyki Medycznej
 • Wspomnienia i święta w Kościele katolickim obchodzą:
 • Św. Achillas z Aleksandrii (biskup)
 • św. Engelbert I z Kolonii (biskup)
 • św. Florencjusz (biskup Strasburga na przełomie VI i VII w.)
 • św. Herkulan z Perugii (zm. ok. 549; biskup i męczennik)
 • Bł. Łucja z Settefonti (zakonnica)
 • św. Wilibrord (apostoł Fryzów)
 • Adam Sierżęga (ur. 7 listopada 1975 we Wrocławiu) - polski perkusista i autor tekstów, muzyk sesyjny. Adam Sierżęga znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w grupie muzycznej Lost Soul, której był członkiem w latach 1990-1995 i 1997-2006. Wraz z zespołem nagrał m.in. trzy albumy studyjne. Od 2006 roku występuje w formacji Armagedon. Od 2007 roku z przerwami występuje jako muzyk koncertowy w zespole Azarath. Był także członkiem zespołów Shemhamforash i Christ the Insane.Katastrofa lotu ADC Airlines 86 - miała miejsce 7 listopada 1996 roku. Boeing 727, lecący z Port Harcourt do Lagos, rozbił się w okolicach miasta Ejirin. W katastrofie zginęły 144 osoby (134 pasażerów i 10 członków załogi) - wszyscy na pokładzie.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Jürgen Damm Rascón (ur. 7 listopada 1992 w Tuxpan) – meksykański piłkarz pochodzenia niemieckiego występujący na pozycji prawego skrzydłowego, obecnie zawodnik Pachuki.
  Mark Wayne Hateley (ur. 7 listopada 1961 w Wallasey) – były angielski piłkarz. Grał najczęściej na pozycji środkowego napastnika.
  Ingrid Wiktoria Zofia Luiza Małgorzata Bernadotte, duń. Ingrid Victoria Sofia Louisa Margareta (ur. 28 marca 1910 w Sztokholmie, zm. 7 listopada 2000 w Fredensborgu) – księżniczka szwedzka, królowa duńska z dynastii Bernadotte. Córka króla Szwecji Gustawa VI Adolfa Bernadotte i jego żony księżniczki Małgorzaty Connaught. Żona króla Danii – Fryderyka IX. Matka królowej Danii – Małgorzaty II.
  James Lee Kaat (ur. 7 listopada 1938) – amerykański baseballista, który występował na pozycji miotacza przez 25 sezonów w Major League Baseball, szesnastokrotny zdobywca Złotej Rękawicy.
  Azarath – polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza black i death metalu. Powstała w 1998 roku w Tczewie. Formacji przewodzi perkusista Zbigniew "Inferno" Promiński, który pozostaje jedynym członkiem oryginalnego składu. Pomimo udziału w grupie wielu utytułowanych muzyków działalność Azarath skupiona jest w artystycznym podziemiu.
  Stanisław Sroka (ur. 7 listopada 1909 w Poznaniu, zm. 13 sierpnia 1967 w Warszawie), polski działacz państwowy, minister gospodarki komunalnej w rządzie Józefa Cyrankiewicza, prezydent Poznania, prawnik i ekonomista.
  Maria Kaliszewska-Drozdowska (ur. 7 listopada 1941 w Suchych Lipiach, zm. 19 sierpnia 2003) – profesor UAM w zakresie biologii.

  Reklama