6 czerwca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

6 czerwca jest 157. (w latach przestępnych 158.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 208 dni.

Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.James Peter Sartain (ur. 6 czerwca 1952 w Memphis) – amerykański duchowny katolicki, arcybiskup Seattle w latach 2010–2019.

| edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Aleksander, Artemiusz, Benignus, Dominika, Filip, Gerard, Gerarda, Kandyda, Klaudiusz, Laurenty, Marceli, Maria, Norbert, Norberta, Paulina, Sydonia, Wawrzyniec i Więcerad.
 • Korea Południowa – Dzień Upamiętnienia Ofiar Wojny Koreańskiej
 • Międzynarodowe:
 • Dzień języka rosyjskiego w ONZ w ramach dni języków
 • Polska
 • Święto Wojsk Chemicznych
 • Święto Centrum Operacji Powietrznych (Decyzja nr 141/MON z 3 czerwca 2002)
 • SzwecjaŚwięto Narodowe i dzień wolny od pracy – rocznica elekcji Gustawa I Wazy (1523).
 • Społecznościowe – Narodowy Dzień Slayera
 • Wspomnienia i święta w Kościele katolickim obchodzą:
 • św. Filip (diakon) (zw. ewangelistą)
 • św. Norbert z Xanten (arcybiskup Magdeburga)
 • bł. Maria Karłowska (założycielka Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej)
 • Karol XIII, szw. Karl XIII, norw. Karl II (ur. 7 października 1748 w Sztokholmie, zm. 5 lutego 1818 tamże) – król Szwecji od 1809 roku i Norwegii (jako Karol II) od 1814. Ostatni przedstawiciel dynastii Holstein-Gottorp.Don Forrester Pratt (ur. 12 lipca 1892 roku w Brookfield, zm. 6 czerwca 1944 roku w Normandii) – amerykański generał, zastępca dowódcy 101 Dywizji Powietrznodesantowej podczas lądowania w Normandii.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Piotr Đinh Văn Dũng (wiet. Phêrô Đinh Văn Dũng) (ur. ok. 1800 r. w Đông Phú, prowincja Thái Bình w Wietnamie – zm. 6 czerwca 1862 r. w Nam Định w Wietnamie) – katechista, męczennik, święty Kościoła katolickiego.
  Jan Szumiec pseud. Granik (ur. 1916 w Krakowie, zm. 6 czerwca 1944 tamże) – działacz komunistyczny, dowódca okręgu GL i AL Kraków.
  Sean Yseult, właściwie Shuana Yseult Reynolds (ur. 6 czerwca 1966 w Raleigh, Karolina Północna) – amerykańska basistka rockowa, związana z wieloma zespołami, jednak znana głównie jako basistka metalowo-industrialnej grupy White Zombie.
  David Leslie "Dave" Schultz (ur. 6 czerwca 1959; zm. 26 stycznia 1996 roku) – amerykański zapaśnik w stylu wolnym. Mistrz olimpijski z Los Angeles 1984 w kategorii do 74 kg. Sześciokrotny Mistrzostwa Świata. Złoty i brązowy medal na Igrzyskach Panamerykańskich. Triumfator Mistrzostw Panamerykańskich. Trzy razy wygrał Puchar Świata w 1980, 1994, 1995; drugi w 1978 i 1981 roku.
  Józef L. Lichten (ur. 6 czerwca 1906, zm. 1 grudnia 1987 w Rzymie) − polski prawnik, dyplomata, historyk i publicysta żydowskiego pochodzenia, promotor dialogu chrześcijańsko-żydowskiego.
  Maria Karłowska (ur. 4 września 1865 r. w majątku Słupówka, obecnie Karłowo w powiecie nakielskim, zm. 24 marca 1935 w Pniewitem) – błogosławiona Kościoła katolickiego, polska siostra zakonna, założycielka Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej.
  Omen (ang. The Omen) to amerykańsko-brytyjski horror z 1976 roku wyreżyserowany przez Richarda Donnera. Jest to pierwszy film z serii Omen, ze scenariuszem Davida Seltzera. Wystąpili w nim m.in. Gregory Peck, Lee Remick, David Warner, Harvey Stephens, Billie Whitelaw, Patrick Troughton, Martin Benson i Leo McKern.

  Reklama