4 sierpnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

4 sierpnia jest 216. (w latach przestępnych 217.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 149 dni.

Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.József Fekete (ur. 27 lutego 1923 w Kecskemét, zm. 4 sierpnia 1987 w Budapeszcie) – węgierski gimnastyk, medalista olimpijski z Londynu i uczestnik Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1952 roku.

Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Arystarch, Franciszek, Fryderyk, Jan, Justyn, Krescencjusz, Krescens, Krescenty, Maria, Mironieg, Perpetua, Pęcisław, Pęcisława, Pękosław, Prokop, Rajner, Tertulian i Tertuliana.
 • Burkina Faso – Święto Rewolucji
 • Salwador – 1. dzień Festiwalu San Salvador
 • Wspomnienia i święta w Kościele katolickim obchodzą:
 • św. Arystarch (postać biblijna) (uczeń św. Pawła)
 • bł. Fryderyk Janssoone (prezbiter)
 • św. Jan Maria Vianney (prezbiter)
 • św. Perpetua (męczennica rzymska), matka św. Nazariusza
 • Hasan as-Sanusi (arab. حسن السنوسي), właśc. Hasan ar-Rida al-Mahdi as-Sanusi (ur. 1928, zm. 28 kwietnia 1992 w Londynie) - książę libijski, następca tronu, tytularny król Libii w latach 1969-1992.Kalina Izabela Zioła (ur. 4 sierpnia 1952 w Poznaniu) – polska poetka, krytyk literacki, animatorka kultury, tłumaczka, dziennikarka


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Althing (isl. Alþingi) – zgromadzenie ogólne Islandii, utworzone w 930 roku w Þingvellir (isl. Równina Zgromadzenia), położonym 45 km na wschód od Reykjavíku. Uznawane jest za najstarszy dotychczas istniejący parlament.
  Erica Carlson (ur. 4 sierpnia 1981 w Trollhättan) - szewdzka aktorka, znana z roli Jessiki w Szwedzkim filmie "Fucking Amal".
  Raul Hilberg (ur. 2 czerwca 1926 w Wiedniu – zm. 4 czerwca 2007 w Williston w stanie Vermont) – historyk amerykański żydowskiego pochodzenia, badacz zagadnień związanych z Holocaustem.
  Jolanta Małgorzata Turczynowicz-Kieryłło, z pierwszego małżeństwa Turczynowicz-Kosmowska (ur. 4 sierpnia 1973 w Bochni) – polska szachistka i adwokat.
  Adolf Willy Berthold Hollnagel (ur. 4 sierpnia 1907 w Neustrelitz, zm. 23 stycznia 1975 w Schwerinie) – niemiecki archeolog.
  Dayton – miasto w środkowowschodniej części Stanów Zjednoczonych, w stanie Ohio. Miasto ma 166 tys. mieszkańców, obszar metropolitalny 848 tys. mieszkańców (dane z 2000 roku).
  Archidiecezja Bourges - archidiecezja Kościoła rzymskokatolickiego w środkowej Francji. Powstała w III wieku, zaś obecny kształt terytorialny uzyskała w 1822 roku. Do roku 2002 arcybiskupi Bourges byli zarazem metropolitami. Papież Jan Paweł II pozbawił diecezję tego statusu i włączył ją do metropolii Tours, ale jednocześnie utrzymał jej prawo do tytułu archidiecezji.

  Reklama