47 (liczba)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

47 (czterdzieści siedem) – liczba naturalna następująca po 46 i poprzedzająca 48. Jest jedną z liczb pierwszych.

Liczba atomowa (Z) – liczba określająca, ile protonów znajduje się w jądrze danego atomu. Jest równa liczbie elektronów niezjonizowanego atomu. W symbolicznym zapisie jądra izotopu umieszczana jest w lewym dolnym indeksie:Liczby naturalne – liczby służące podawaniu liczności (trzy osoby, zob. liczebnik główny/kardynalny) i ustalania kolejności (trzecia osoba, zob. liczebnik porządkowy), poddane w matematyce dalszym uogólnieniom (odpowiednio: liczby kardynalne, liczby porządkowe). Badaniem własności liczb naturalnych zajmują się arytmetyka i teoria liczb. Według finitystów, zwolenników skrajnego nurtu filozofii matematyki, są to jedyne liczby, jakimi powinna zajmować się matematyka - słynne jest stwierdzenie propagatora arytmetyzacji wszystkich dziedzin matematyki Leopolda Kroneckera: Liczby całkowite stworzył dobry Bóg. Reszta jest dziełem człowieka.

47 w nauce[ | edytuj kod]

 • liczba atomowa srebra
 • obiekt na niebie Messier 47
 • galaktyka NGC 47
 • planetoida (47) Aglaja


 • Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Hitman – seria pięciu części gier komputerowych, w której gracz wciela się w płatnego mordercę, agenta 47. Hitman łączy klasyczne cechy gier akcji z elementami logicznymi i taktycznymi. Rozgrywkę ogląda się z perspektywy trzeciej lub pierwszej osoby.
  Srebro (Ag, łac. argentum) – pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych w układzie okresowym. Jest srebrzystobiałym metalem, o największej przewodności elektrycznej i termicznej. W przyrodzie występuje w stanie wolnym, a także w minerałach, takich jak argentyt czy chlorargyryt. Większość wydobywanego srebra występuje jako domieszka rud miedzi, złota, ołowiu i cynku.
  NGC 47 (również NGC 58, PGC 967, MCG -1-1-55 lub IRAS00119-0726) – galaktyka spiralna z poprzeczką (SBbc), znajdująca się w gwiazdozbiorze Wieloryba. Odkrył ją Ernst Wilhelm Leberecht Tempel.
  (47) Aglaja – planetoida z pasa głównego planetoid okrążająca Słońce w ciągu 4 lat i 322 dni w średniej odległości 2,88 j.a. Została odkryta 15 września 1857 roku w Düsseldorf-Bilk Observatory w Düsseldorfie przez Roberta Luthra. Nazwa planetoidy pochodzi od Aglai, jednej z Charyt w mitologii greckiej.

  Reklama