• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 4.xBSD

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Kalifornijski (University of California) – główny i najbardziej prestiżowy publiczny uniwersytet amerykańskiego stanu Kalifornia, de facto złożony z dziesięciu uniwersytetów i określany jako ich system. Wraz z systemem California State University i Community Colleges tworzy trójgałęziowy system publicznego szkolnictwa wyższego Kalifornii.Computer Systems Research Group – istniejąca do 1990 roku informatyczna placówka badawczo-rozwojowa Uniwersytetu Kalifornijskiego Berkeley, w której stworzono (1976) i rozwijano do 1993 gałąź systemu Unix znaną pod nazwą BSD.
  Berkeley Software Design Inc. – nieistniejące już przedsiębiorstwo założone przez byłych członków Computer Sciences Research Group Uniwersytetu w Berkeley, które skomercjalizowało system BSD.

  4.xBSD – wersje systemu BSD rozwijane dzięki kontraktowi jaki Uniwersytet Kalifornijski Berkeley uzyskał od DARPA.

  4.0BSD[ | edytuj kod]

  Pierwszy system z serii 4.x, opublikowany w 1980.

  4.1BSD[ | edytuj kod]

  Ulepszona obsługa poczty, ulepszone jądro, dodana(?) obsługa Pascala i Lispu oraz obsługa nowych VAX-ów 11/750. Opublikowana w 1981.

  4.2BSD[ | edytuj kod]

  Pierwszy system operacyjny zawierający wbudowaną obsługę TCP/IP. Rok 1983

  BSD (ang. Berkeley Software Distribution, czasami nazywany Berkeley Unix) – odmiana systemu operacyjnego Unix wywodząca się ze stworzonych na Uniwersytecie Kalifornijskim Berkeley rozszerzeń dla systemu rozwijanego przez firmę AT&T. Także potoczna nazwa licencji BSD, na której te systemy są wydawane oraz pokrewnych licencji tego typu (np. licencja MIT).Definicja intuicyjna: Kod źródłowy to zapis programu komputerowego w formie czytelnej dla człowieka umożliwiający jego modyfikację i rozwój.

  4.3BSD[ | edytuj kod]

  Przedostatnia, najpełniejsza wersja systemu Unix rozwijanego w laboratoriach CSRG Uniwersytetu Kalifornijskiego Berkeley. Rozprowadzana na taśmach wraz z pełnym kodem źródłowym (vide: licencja BSD). Pierwsza wersja ukazała się w czerwcu 1986, poszczególne wersje pośrednie nosiły nazwy kodowe (chronologicznie): Tahoe (1988), Net/1 (1989), Reno (1990), Net/2 (najpopularniejsza, ostatnia wersja: 1991).

  System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.Unix Time-Sharing System (pisane również jako UNIX, choć nie jest to skrót – nazwa „UNIX” jest kalamburem określenia Multics, który był wzorem dla Uniksa) – system operacyjny rozwijany od 1969 r. w Bell Labs (UNIX System Laboratories, USL) przez Dennisa Ritchie i Kena Thompsona. W latach 70. i 80. zdobył bardzo dużą popularność, co zaowocowało powstaniem wielu odmian i implementacji. Część z nich, w szczególności Linux oraz OS X, jest w użyciu do dziś. UNIX jest zarejestrowanym znakiem towarowym The Open Group.

  W ostatnie wersji stało się bazą dla takich projektów informatycznych jak 386BSD, BSD/386, NetBSD, FreeBSD.

  4.4BSD[ | edytuj kod]

  Ostatnia wersja odmiany Uniksa powstałej w 1993 na Uniwersytecie Kalifornijskim Berkeley w laboratoriach CSRG, podobnie jak poprzednie dostępna na taśmach z pełnym kodem źródłowym.

  Publicznie dostępny kod BSD stał się przyczyną procesu, jaki AT&T w 1992 roku wytoczył firmie BSDI, która oparła swój system na kodzie z Uniwersytetu Berkeley, który także został pozwany do sądu. Proces ten przez wiele lat hamował rozwój Uniksów z rodziny BSD.

  Pascal – dawniej jeden z najpopularniejszych języków programowania, uniwersalny, wysokiego poziomu, ogólnego zastosowania, oparty na języku Algol. Został opracowany przez Niklausa Wirtha w 1970 roku. Nazwa języka pochodzi od nazwiska francuskiego fizyka, matematyka i filozofa Blaise Pascala.OpenBSD – wolnodostępny system operacyjny typu UNIX z rodziny BSD zgodny z normą POSIX. Projekt powstał w 1995 roku jako efekt rozłamu w zespole NetBSD, jego inicjatorem był kanadyjski programista Theo de Raadt.

  4.4BSD i jego uszczuplona o kod AT&T wersja 4.4BSD-Lite (1994) stał się podstawą wielu wolnych i komercyjnych odmian systemu Unix. Do jej derywatów zaliczają się (chronologicznie) nowsze wersje systemów BSD/OS (wcześniej rozprowadzany jako BSD/386 oparty był na 4.3BSD Net/2), NetBSD (od pełnej wersji 1.0), FreeBSD (od wersji 2.0). Uaktualnienie do wersji 4.4BSD Lite2 zasiliło FreeBSD 3.0, NetBSD 1.3, OpenBSD 2.3, BSD/OS 3.0 oraz kod Rhapsody firmy Apple.

  Apple Inc. (wcześniej Apple Computer Inc.) NASDAQ: AAPL – amerykańska korporacja zajmująca się projektowaniem i produkcją elektroniki użytkowej, oprogramowania i komputerów osobistych z siedzibą w Cupertino w Kalifornii. Założona przez Steve’a Wozniaka – projektanta, Steve’a Jobsa i Ronalda Wayne’a. Produkty spółki to m.in.: komputery Mac, iPod, iPhone i iPad. Oprogramowanie Apple obejmuje system operacyjny OS X, przeglądarkę multimediów iTunes, pakiet oprogramowania multimedialnego i kreatywności iLife, pakiet oprogramowania biurowego iWork, profesjonalny pakiet fotografii Aperture, pakiet profesjonalnych rozwiązań wideo Final Cut Studio oraz zestaw narzędzi audio Logic Studio. Od stycznia 2010 roku firma działa poprzez 284 własnych sklepów detalicznych w dziesięciu krajach, oraz za pośrednictwem sklepu internetowego sprzedającego zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie.386BSD - system operacyjny z rodziny Unix oparty na wolnodostępnym 4.3BSD (Net/2) stworzonym na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.
  Warto wiedzieć że... beta

  NetBSD – wysoce przenośny, dostępny na wiele architektur system operacyjny z rodziny BSD (Unix), zgodny z normą POSIX.
  FreeBSD — system operacyjny z rodziny Unix. Do wersji 2.0 wywodził się z systemu 4.3BSD, kolejne wersje wywodziły się z 4.4BSD Lite2; obu stworzonych przez Computer Systems Research Group (CSRG) na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Podobnie jak NetBSD, jest bezpośrednią pochodną 386BSD – systemu będącego pierwszą próbą przeportowania systemu Unix z gałęzi BSD na architekturę IA-32.Początkowo znany pod nazwą Unofficial 386BSD Patchkit.
  Defense Advanced Research Projects Agency - DARPA (Agencja Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych) przekształcona w 1972 z ARPA. W latach 1958-1972 i 1993-1996 pod nazwą - Advanced Research Projects Agency - ARPA (Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych) – amerykańska agencja rządowa zajmująca się rozwojem technologii wojskowej.
  Rhapsody - nieukończony projekt systemu operacyjnego dla komputerów Macintosh firmy Apple - w zamyśle rozwojowa wersja systemu Mac OS. Podstawę systemu miał stanowić kod BSD, środowisko graficzne zaczerpnięte miało być z rdzennego systemu Apple. Na bazie doświadczeń z powstawania Rhapsody powstał z czasem Mac OS X.
  Lisp – rodzina języków programowania z długą historią i charakterystyczną składnią. Zaprojektowany przez Johna McCarthy’ego na MIT w 1958 roku. Pierwszym interpreterem języka Lisp była implementacja funkcji eval wykonana przez studenta McCarthy’ego – Steve’a Russella. Lisp jest drugim z kolei pod względem wieku językiem programowania wysokiego poziomu pozostającym w użyciu (starszy jest tylko Fortran). Podobnie jak Fortran, Lisp ulegał na przestrzeni czasu licznym zmianom. Powstało również wiele jego dialektów. Dziś do najpopularniejszych należą trzy: Common Lisp, Scheme i Clojure.
  Licencja BSD (Berkeley Software Distribution License, BSDL) – jedna z licencji zgodnych z zasadami Wolnego Oprogramowania. Powstała na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.698 sek.