3 czerwca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

3 czerwca jest 154. (w latach przestępnych 155.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 211 dni.

Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.Rainer Krug (ur. 3 czerwca 1968 r.) – niemiecki snowboardzista. Jego największym sukcesem jest srebrny medal w slalomie równoległym wywalczony na mistrzostwach świata w Lienzu. Nie startował na igrzyskach olimpijskich. Najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnął w sezonie 1994/1995 kiedy to zajął trzecie miejsce w klasyfikacji slalomu oraz PAR.

Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Andrzej, Bratumiła, Cecyliusz, Ferdynand, Franciszek, Izaak, Jan, Joachim, Karol, Kewin, Klotylda, Laurencjusz, Laurentyn, Leszek, Maciej, Owidia, Owidiusz, Paula, Tamara i Wawrzyniec.
 • Czarnogóra – Dzień Niepodległości
 • Międzynarodowe – Światowy Dzień Roweru
 • Polska:
 • Dzień Dobrej Oceny (m.in. ocena szkolna, ocena pracowników, ocena rządu)
 • Dzień Savoir-Vivre
 • Uganda – Dzień Męczenników Ugandy
 • Wspomnienia i święta w Kościele katolickim obchodzą:
 • św. Jan XXIII (papież)
 • św. Jan Grande Román (bonifrater)
 • św. Karol Lwanga i Towarzysze (męczennicy)
 • św. Kewin (Coemgen)
 • św. Klotylda (święta władczyni, żona króla Franków salickich)
 • św. Oliwa z Anagni (dziewica)
 • Ekskomunika (z łac. excommunicatio – poza wspólnotą, wyłączenie ze wspólnoty, pot. klątwa, wyklęcie i anatema) – w chrześcijaństwie najwyższa kara kościelna polegająca na wykluczeniu z życia Kościoła.José Luis Blanco (ur. 3 czerwca 1975 w Lloret de Mar) – hiszpański lekkoatleta specjalizujący się w biegu na 3000 metrów z przeszkodami. Srebrny (Göteborg 2006) i brązowy (Barcelona 2010) medalista mistrzostw Europy na tym dystansie. Wielokrotny uczestnik mistrzostw świata w biegach przełajowych.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Bonn, Bundesstadt Bonn – miasto federalne, miasto na prawach powiatu w zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, po obu stronach rzeki Ren. Bonn leży ok. 30 km na południe od Kolonii. Liczy 324 899 mieszkańców (2010). W połowie drogi do Kolonii leży port lotniczy Köln/Bonn. Historia miasta liczy ponad 2 000 lat i sięga do czasów germańskich i rzymskich osad. Od 1597 do 1794 Bonn było rezydencją książąt kolońskich, a w 1770 r. przyszedł tu na świat Ludwig van Beethoven.
  Fryderyk II Wielki, Friedrich II von Hohenzollern (ur. 24 stycznia 1712 w Berlinie, zm. 17 sierpnia 1786 w Poczdamie) – król Prus w latach 1740-1786. Pod jego rządami Prusy stały się jednym z najpotężniejszych państw europejskich.
  Organizacja Jedności Afrykańskiej (OJA; ang. Organization of African Unity, OAU) – jedna z najważniejszych i najliczniejszych regionalnych organizacji międzynarodowych zrzeszająca niemal wszystkie państwa Afryki z wyjątkiem Maroka. Założona została 25 maja 1963 roku w Addis Abebie (Etiopia), która pozostawała jej siedzibą. W 2002 organizacja przestała istnieć i na jej miejsce została powołana Unia Afrykańska. Rocznica powołania OJA obchodzona jest jako Dzień Afryki.
  Selçuk Çebi (ur. 3 czerwca 1982) – turecki zapaśnik w stylu klasycznym, dwukrotny mistrz świata, brązowy medalista mistrzostw Europy.
  Kolej Wschodniochińska (ros. Китайско-Восточная железная дорога, КВЖД) – linia kolejowa przebiegająca przez północno-wschodnie Chiny (Mandżurię). Została zbudowana by połączyć rosyjskie miasta Czyta i Władywostok. Jej południowa gałąź, znana na Zachodzie jako Kolej Południowomandżurska, stanowiła casus belli wojny rosyjsko-japońskiej i drugiej wojny chińsko-japońskiej (1937–1945).
  Ronald Hibbert Cross (ur. 9 maja 1896 w Pendleton, zm. 3 czerwca 1968 w Londynie) – brytyjski polityk i dyplomata, członek Partii Konserwatywnej. W latach 1931-1945 i ponownie 1950-1951 poseł do Izby Gmin, od 1941 do 1945 wysoki komisarz Wielkiej Brytanii w Australii, zaś w latach 1951-1958 gubernator Tasmanii.
  Premier Rządu Izraela (hebr. ראש ממשלת ישראל, Rosh HaMemshala) – jest najsilniejszym ogniwem władzy wykonawczej w Izraelu. Premier niemal zawsze jest liderem partii lub koalicji, która zwyciężyła wybory do Knesetu.

  Reklama