3 Brygada Radiotechniczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox.zolnierz-lotnictwo .naglowek{color:black;background:#95a7b9}.mw-parser-output .infobox.zolnierz-marynarka .naglowek{color:white;background:#6082B6}.mw-parser-output .infobox.zolnierz-lądowe .naglowek{color:white;background:#556B2F}.mw-parser-output .infobox.zolnierz-paramilitarny .naglowek{color:black;background:#b6b3c7}

3 Wrocławska Brygada Radiotechniczna (3 BRt) – związek taktyczny Wojsk Radiotechnicznych Sił Powietrznych.

34 Chojnicki Batalion Radiotechniczny (34 brt) – pododdział wojsk radiotechnicznych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Pietrzykowice – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wrocławskim, w gminie Kąty Wrocławskie.

Historia powstania Brygad Radiotechnicznych[ | edytuj kod]

26 maja 1965 minister obrony narodowej wydał dyrektywę w sprawie organizacji i dyslokacji wojsk lotniczych i wojsk obrony powietrznej kraju na lata 1966–1970, w której nakazał utworzenie trzech brygad radiotechnicznych zamiast istniejących samodzielnych batalionów radiotechnicznych. Z uwagi na kosztowność tego procesu oraz na słabą technologię oraz trudności w pozyskiwaniu jej od ówczesnego sprzymierzeńca z Układu WarszawskiegoZSRR, proces ten trwał dość długo i nie zakończył się w terminie określonym przez dyrektywę.

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ) – komórka organizacyjna będąca organem podległym Ministrowi Obrony Narodowej jest odpowiedzialna za dowodzeniem jednostkami wojskowymi rodzajów sił zbrojnych w czasie pokoju oraz kryzysu. Podczas czasu wojny dowodzi jednostakmi wojskowymi które nie podlegają Dowództwu Operacyjnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. Jest odpowiedzialne za szkolenie dowództw oraz sztabów wojsk i rezerw osobowych. W jego kompetencjach leży funkcja gestora sprzętu tj. jaki sprzęt będzie zostanie przydzielony konkretnej grupie zołnieży.Roman Wincenty Paszkowski (ur. 19 lipca 1914 w Gułowie w woj. lubelskim, zm. 16 sierpnia 1998 w Katowicach) – generał broni pilot Wojska Polskiego, oficer WP od 1936, uczestnik Wojny Obronnej 1939, jeniec oflagów, dowódca 1 Korpusu Obrony Przeciwlotniczej Obszaru Kraju (1959–1962), dowódca Wojsk Obrony Powietrznej Kraju (1967–1976), ambasador PRL w Angoli (1976–1980), wojewoda katowicki (1981–1985), przewodniczący Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (1985–1990), poseł na Sejm PRL IX kadencji z ramienia PZPR, prezes Klubu Generałów WP.

23 grudnia 1966 minister obrony narodowej wydał rozkaz Nr 0173/Org. w sprawie reorganizacji Wojsk Radiotechnicznych, w następstwie którego utworzono, w miejscu istniejących samodzielnych batalionów radiotechnicznych (2, 3, 6, 7, 8, 9, 14, 18, 22) – pięć pułków oraz dwa samodzielne bataliony. Pułki miały strukturę batalionowo-kompanijną. Nowo sformowane jednostki mieściły się:

Szachownica lotnicza – znak Sił Powietrznych, malowany na statkach powietrznych. Znak ma formę kwadratowej szachownicy o czterech polach w kolorach czerwonym i białym.Kornowac (niem. Kornowatz)– wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie raciborskim, w gminie Kornowac.
 • 2 Pułk Radiotechniczny w Warszawie;
 • 12 Pułk Radiotechniczny w Gdyni;
 • 13 Pułk Radiotechniczny w Choszcznie;
 • 17 Pułk Radiotechniczny w Poznaniu;
 • 19 Pułk Radiotechniczny w Chorzowie;
 • 3 Batalion Radiotechniczny w Sandomierzu;
 • 7 Batalion Radiotechniczny w Łodzi.
 • Ta reorganizacja Wojsk Radiotechnicznych okazała się jednak nietrafiona z uwagi na wiele czynników. Brakowało przede wszystkim poprawnego obiegu informacji oraz współdziałania pomiędzy sąsiadującymi jednostkami.

  Brygada to najmniejszy związek taktyczny stanowiący w wielu armiach podstawową jednostkę bojową wojsk lądowych o wielkości pośredniej między pułkiem a dywizją. Dzieli się na pułki lub bataliony. Występuje również w innych rodzajach sił zbrojnych.Zgierz – miasto i gmina w województwie łódzkim, w powiecie zgierskim, nad Bzurą, graniczące od południa z Łodzią, wchodzące w skład aglomeracji łódzkiej. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do ówczesnego województwa miejskiego łódzkiego. Zgierz uzyskał prawa miejskie przed rokiem 1318 i jest jednym z najstarszych miast w regionie.

  11 września 1973 szef Sztabu Generalnego WP wydał zarządzenie Nr 061/Org. w sprawie reorganizacji Wojsk Radiotechnicznych. Na bazie pododdziałów 19 Pułku Radiotechnicznego w Chorzowie został sformowany w Radzionkowie 33 Batalion Radiotechniczny (dowódca ppłk Ryszard Chmielewski). Dzięki dużemu nakładowi finansowemu nowo utworzoną jednostkę wyposażono w najnowszy sprzęt automatyzacji procesu przekazywania informacji radiolokacyjnej oraz sprzęt radiolokacyjny.

  Sztab Generalny Wojska Polskiego (SG WP) – instytucja centralna Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, utworzona w 1918.Dłużyna Górna – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie zgorzeleckim, w gminie Pieńsk.

  W dniu 17 lutego 1973 odbyły się specjalne pokazy dla kierowniczej kadry Układu Warszawskiego. Po tym pokazie podjęto decyzję o utworzeniu brygadowej struktury Wojsk Radiotechnicznych.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Bojków (dawniej Szynwałd, śl. Szywołd, Šywoud, niem. Schönwald, wcześniej Scuenevalde, dialekt szynwaldzki Schewaud) - dzielnica miasta Gliwice od 1975 roku. W latach 1945-1954 siedziba gminy Bojków.
  Prenzlau – miasto w północno-wschodnich Niemczech, w kraju związkowym Brandenburgia, siedziba powiatu Uckermark. Leży na Pojezierzu Meklemburskim, nad rzeką Wkrą. Liczy około 20 tys. mieszkańców.
  Stefan Dubrawski (ur. 1925 w Kołomyi, zm. w 2000) – pułkownik Sił Zbrojnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, dowódca 3 Brygady Radiotechnicznej (1974-1978)
  Związek taktyczny (do 1945 używano także określenia wielka jednostka) – jednostka organizacyjna wojska przeznaczona do prowadzenia wspólnych działań bojowych. Związki taktyczne występują zazwyczaj we wszystkich rodzajach sił zbrojnych.
  Pułk (przestarz. i w większości języków "regiment") – jednostka wojskowa w różnych rodzajach wojsk, pełniąca funkcje administracyjne, szkoleniowe i logistyczne (kwatermistrzowskie).
  Radzionków (niem. Radzionkau) – miasto i gmina w południowej Polsce, położone na Górnym Śląsku, w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim, w północnej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP).
  Kotla – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie głogowskim, w gminie Kotla. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa legnickiego. Miejscowość jest siedzibą gminy Kotla. Podstawą ekonomii jest rolnictwo i drobny przemysł.

  Reklama