31 stycznia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

31 stycznia jest 31. dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostało 334 (w latach przestępnych 335) dni.

Zjednoczone Prowincje La Platy (hiszp.: Provincias Unidas de Roi de la Plata), nazywane także Zjednoczonymi Prowincjami Ameryki Południowej (hiszp.: Provincias Unidas de Sud América) – krótko istniejące państwo ze stolicą w Buenos Aires , z którego następnie wykształciły się Argentyna i Urugwaj. Utworzone zostało ono w 1810 z południowych prowincji byłego hiszpańskiego Wicekrólestwa la Plata.Marcin Piotr Stryczyński (ur. 31 stycznia 1947 w Brzegu) – polski samorządowiec, trzykrotnie prezydent Ciechanowa (1986–1990, 1994–1998 i 2000–2002).

Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Cyrus, Eudoksja, Emma, Euzebiusz, Franciszek Ksawery, Geminian, Jan, Ksawery, Ludwika, Marcela, Melaniusz, Rościgniew, Smysława i Spycigniew.
 • Nauru – Święto Niepodległości
 • Celtowie – wigilia Imbolc
 • Wspomnienia i święta w Kościele katolickim obchodzą:
 • bł. Alojzy Talamoni (ksiądz)
 • święci Cyrus i Jan
 • św. Franciszek Ksawery Bianchi (barnabita)
 • św. Geminian z Modeny (biskup)
 • św. Jan Bosko (prezbiter)
 • bł. Maria Krystyna Sabaudzka (królowa)
 • bł. Ludwika Albertoni (tercjarka franciszkańska)
 • św. Marcela Rzymianka (wdowa)
 • Garret Neal Graves (ur. 31 stycznia 1972) – amerykański polityk, członek Partii Republikańskiej i kongresman ze stanu Luizjana (od roku 2015).Jan Kryński (ur. 13 maja 1850, zm. 31 stycznia 1890) – polski artysta rzeźbiarz, autor rzeźb portretowych, epitafiów, pomników nagrobnych oraz rzeźb o tematyce religijnej, był projektantem na zlecenie fabryki wyrobów metalowych "Norblin, Bracia Buch i T.Werner" w Warszawie.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Trockizm – nazwa koncepcji ideologiczno-politycznej głoszonej przez Lwa Trockiego, powstała w ZSRR w toku sporu o taktykę partii bolszewickiej i światowego ruchu komunistycznego po śmierci Włodzimierza Lenina.
  Ariel Pestano (ur. 31 stycznia 1974) – kubański baseballista występujący na pozycji łapacza, uważany za jednego z największych zawodników w historii Kuby. Brał udział w igrzyskach olimpijskich w 2000, 2004 i 2008 zdobywając zarówno medal złoty i dwukrotnie srebrny, a także reprezentował swój kraj w turnieju World Baseball Classic w 2006 i 2009 roku.
  Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata (transkrypcja z hebrajskiego: Chasid Umot ha-Olam, חסיד אומות העולם) – najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne nadawane nie-Żydom, przyznawane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem w Jerozolimie.
  John G. Agar (ur. 31 stycznia 1921 w Chicago, zm. 7 kwietnia 2002 w Burbank) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny, znany m.in. z filmów Fort Apache, Piaski Iwo Jima, King Kong.
  John Adolf Fredrik Zander (ur. 31 stycznia 1890 w Sztokholmie, zm. 9 czerwca 1967 tamże) – szwedzki lekkoatleta (średnio- i długodystansowiec), wicemistrz olimpijski z 1912.
  Boeing 747 – samolot pasażerski szerokokadłubowy dalekiego zasięgu, produkowany przez Boeing Company, potocznie nazywany Jumbo Jet – ustępując Airbusowi A380 i An-225 jest jednym z największych samolotów odrzutowych na świecie, mogącym zabrać na pokład, w zależności od wersji i konfiguracji, od 366 do 568 pasażerów. Istnieją także wersje towarowe (ang.: cargo), nie zabierające pasażerów, oraz wersje pół-pasażerskie zabierające duży ładunek i 220 pasażerów. Jest to samolot czterosilnikowy (certyfikowany do lotu - w razie awarii - na tylko trzech silnikach), a jego cechą charakterystyczną jest "garb", w którym mieści się górny pokład samolotu.
  Jalen Marquis McDaniels (ur. 31 stycznia 1998 w Federal Way) – amerykański koszykarz, występujący na pozycji silnego skrzydłowego, obecnie zawodnik Charlotte Hornets.

  Reklama